Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kiedyś byliśmy prorosyjscy… ale teraz zmieniliśmy nasze stanowisko, by bronić Ukrainy przed Władimirem Putin

Kiedyś byliśmy prorosyjscy… ale teraz zmieniliśmy nasze stanowisko, by bronić Ukrainy przed Władimirem Putin

Zauważył, że wiele rosyjskojęzycznych miast oparło się już inwazji Putina. A powtórka bitwy z 2014 roku wydaje się teraz mniej prawdopodobna niż kilka tygodni temu.

Kiedy w kwietniu Rosja przypuściła atak na Donbas, lokalni przywódcy desperacko błagali lokalnych mieszkańców o ewakuację, ostrzegając, że miasta takie jak Sławiańsk staną się polami bitew.

Ale w ciągu dwóch miesięcy front ledwo się poruszył. „Nie spodziewali się możliwości naszej armii” – powiedział Liach. „Nie nazwałbym tego miejscem bezpiecznym, ale jest stabilny. Nie mamy już ich artylerii, więc gaz, prąd i woda nadal działają. Banki działają i można wypłacać emerytury”.

Jednak nie każdy jest pewny siebie.

W Siemionówce, małej wiosce położonej kilka kilometrów od Słowiańska, która została w dużej mierze zniszczona w 2014 roku, wiele odbudowanych domów zostało już opuszczonych przez uciekające rodziny.

„Będzie znacznie gorzej niż ostatnim razem”.

Jeden z mieszkańców powiedział, że ci, którzy pozostali, wiedzieli z doświadczenia, jak sprawy potoczą się źle, jeśli nadejdzie wojna.

Mam ziemniaki, pomidory, winogrona. „Nie będzie pomocy humanitarnej i będziemy polegać na własnych rezerwach” – powiedział Aleksander, emerytowany elektryk, którego ogród warzywny znajduje się za płotem, który osiem lat temu został rozerwany odłamkami. „Będzie znacznie gorzej niż ostatnim razem”.

Mężczyzna po sześćdziesiątce powiedział: „Był ZSRR, a potem pojawili się ci faceci, Rosjanie, separatyści, czy jak ich tam nazwiesz. No cóż, zostawili mnie w spokoju”.

„Kiedy separatyści odeszli, przyszli Ukraińcy i ich tajne służby przyjechały wytropić ludzi, którzy przebrali się, że tak powiem.

„Więc nie, nie możesz mieć mojego imienia i nie możesz mnie sfotografować. Ponieważ może tu być jedna siła dzisiaj, a druga jutro.”