science

Kiedy NASA wystrzeli statek kosmiczny, aby rozbić asteroidę?

NASA wkrótce wystrzeli statek kosmiczny, który może pewnego dnia pomóc nam uratować nas przed Armagedonem.

Misja DART – czyli Double Asteroid Redirection Test – obejmie test NASA, aby sprawdzić, czy możliwe jest przekierowanie przyszłej asteroidy, która mogłaby zderzyć się z Ziemią.

Dokona tego poprzez zderzenie z nieszkodliwą podwójną asteroidą znaną jako Didymos. Naukowcy będą mogli wtedy sprawdzić, czy to wzbogaci ich pracę, jeśli asteroida jest już w drodze, by w nas uderzyć.

Ta misja rozpocznie się o 6.20 czasu brytyjskiego w środę rano lub o 22.20 lokalnego czasu pacyficznego. Wystartuje na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Następnie leci przez przestrzeń w drodze do pary asteroid. Będzie chciał złapać Didymusa, gdy znajdzie się 6,7 miliona mil od Ziemi.

Tak duża odległość jest zamierzona. Misja tylko trochę wypchnie asteroidę z orbity – ale to wszystko, co może być potrzebne, o ile naukowcy będą w stanie odpowiednio wcześnie wykryć potencjalnie niebezpieczne asteroidy.

Dart zderzy się z asteroidą z prędkością 15 000 mil na godzinę we wrześniu 2022 roku. Naukowcy powinni wkrótce wiedzieć, czy się udało, po części dzięki włoskiemu satelitowi, który zostanie rozmieszczony z około 10 dniowym wyprzedzeniem, aby mógł obserwować uderzenie i wyślij obrazy z powrotem na Ziemię.

Astronomowie będą wtedy mogli wykreślić zmianę orbity za pomocą teleskopów na Ziemi. To naprawdę odpowie na pytanie, czy test się powiódł i jak można zmienić kierunek przyszłych asteroid.

Mogą minąć lata, zanim w pełni zrozumiemy efekty eksperymentu. Europejska Agencja Kosmiczna pracuje nad kolejnym statkiem kosmicznym, znanym jako Hera, który dotrze do asteroidy w 2027 roku i zamierza zbadać, co się stało pięć lat później.