Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spodziewaj się burzy słonecznej, która uderzy w Ziemię w środę

Prognoza burzy słonecznej, która uderzy w Ziemię w środę: „Dziura” w słońcu pobudza wiatry słoneczne, które mogą osłabiać sieci energetyczne i powodować oszałamiającą zorzę polarną w regionach północnych.

  • Dziura koronalna na powierzchni Słońca wzmacnia wiatr słoneczny, który zmierza w kierunku Ziemi
  • To wywołało ostrzeżenie o niewielkiej burzy geomagnetycznej G1, która uderzy w Ziemię w środę
  • Jest to najniższa burza w skali pięciu i może tylko osłabić wahania sieci energetycznej lub nieznacznie wpłynąć na satelity

Ziemia jest pod ostrzeżeniem przed burzą słoneczną 3 sierpnia, gdy Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) ogłosiła, że ​​istnieje szansa, że ​​mała burza geomagnetyczna G1 uderzy w naszą planetę.

Burza G-1 może tłumić fluktuacje sieci energetycznej, wpływać na satelity i prawdopodobnie zapalić zorzę polarną w regionach wokół bieguna północnego – w tym przypadku zobaczysz elektryczne kolory na niebie nad Kanadą i Alaską. Jest jednak najsłabszym z pięciu ocenianych przez NOAA.

Burza geomagnetyczna jest spowodowana przez dziurę koronalną w południowo-zachodnim regionie Słońca, wyrzucającą „materię gazową”.

Mike Cook, który pracuje w Space Weather Operations, powiedział DailyMail.com, że krater zwiększył prędkość wiatru słonecznego, uwalniając wiatr słoneczny do strumienia. Zauważa również, że oczekuje się, że spowoduje to przypadki G-1, ale będziemy musieli „sprawdzić, czy to się sprawdzi w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin”.

Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo

Burza geomagnetyczna jest spowodowana przez dziurę koronalną (na zdjęciu) w południowo-zachodniej części tarczy słonecznej, która wyrzuca „materię gazową”

Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) dzieli burze inżynieryjne na pięć faz — jedna jest najsłabsza, a pięć najsilniejsza.

READ  Czy Blade Runner 2099 w końcu wyniesie franczyzę w kosmos?

Grupa zidentyfikowana w tym tygodniu będzie miała bardzo mały wpływ na satelity i technologie na Ziemi. Może to jednak zmylić zwierzęta wędrowne, które wykorzystują ziemskie pole magnetyczne jako narzędzie nawigacyjne.

Dzieje się tak, ponieważ burze geomagnetyczne uwalniają prądy elektryczne do magnetosfery i jonosfery, gdy obszar utworzony przez pole magnetyczne Ziemi jest ściskany i turbulentny.

W niedzielę pojawiła się również poświata C9.3, która wystrzeliła ze słońca. Flary Klasy C są małe, z kilkoma zauważalnymi konsekwencjami dla ziemi, ale to ekscytujące.

W niedzielę pojawiła się również poświata C9.3, która wystrzeliła ze słońca.  Flary Klasy C są małe, z kilkoma zauważalnymi konsekwencjami dla ziemi, ale to ekscytujące.  Blask wygląda jak pęknięty krąg eksplodujący od słońca

W niedzielę pojawiła się również poświata C9.3, która wystrzeliła ze słońca. Flary Klasy C są małe, z kilkoma zauważalnymi konsekwencjami dla ziemi, ale to ekscytujące. Blask wygląda jak pęknięty krąg eksplodujący od słońca

Jednak to nie eksplodowało po stronie Słońca zwróconej ku Ziemi, ale eksplodowało wystarczająco, by zostać uchwycone przez Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA – instrument, który bada naszą masywną gwiazdę od jej wystrzelenia w 2010 roku.

Flara została schwytana pod koniec 31 lipca.  Ten wykres pokazuje, że rozbłysk został przechwycony przez satelity

Flara została schwytana pod koniec 31 lipca. Ten wykres pokazuje, że rozbłysk został przechwycony przez satelity

Dotarcie do słońca zajmuje 169 090 godzin, jeśli podróżujesz około 550 mil na godzinę.

Wczorajszy rozbłysk C9.3 pochodził z obszaru, który technicznie nie znajduje się jeszcze na powierzchni Ziemi zwróconej w stronę dysku, to tylko około NE [north eastern] napiwek” – powiedział Cook do Dailymail.com.

A rozbłyski słoneczne same w sobie nie powodują burzy geomagnetycznej, są tylko wtedy, gdy CME (coronal mass ejection) jest powiązany ze świeceniem i orientacją Ziemi.

Włókna podobne do węża to CME, które są dużymi wyrzutami plazmy i pola magnetycznego z korony słonecznej – zewnętrznej warstwy atmosfery gwiazdy.

Ziemia przeżyła burzę słoneczną 19 lipca, która przyniosła oszałamiającą zorzę polarną w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Burza trafiła na pierwsze strony gazet w weekend, kiedy dr Tamitha Skov ogłosiła, że ​​w piątek zauważyła „pasmo przypominające węża” na powierzchni Słońca – i zmierzała w kierunku strefy uderzenia Ziemi.

Zorzę polarną widziano wcześniej w piątek rano, kiedy uderzyła burza, wypełniając północne niebo oszałamiającymi elektrycznymi odcieniami fioletu i zieleni.

Cook DailyMail.com 19 lipca: „Było wiele CME [coronal mass ejections] Erupcje w ciągu ostatnich kilku dni (burze słoneczne), ale istnieje również dziura koronalna (struktury przypominające czarną dziurę), która jest dyskiem centralnym.

Efekty tego powinniśmy zobaczyć w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni.

I prawdą jest, że kosmiczna parada jeszcze się nie skończyła – Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SWPC) Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej pokazuje, że klasa G1 ma wpłynąć na naszą planetę od wczesnego czwartku do późnego piątku.

Reklamy