Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kataloński przywódca gani separatystów po zablokowaniu ustawy o amnestii Pedro Sancheza – POLITICO

Kataloński przywódca gani separatystów po zablokowaniu ustawy o amnestii Pedro Sancheza – POLITICO

„Ostatnie wydarzenia są niefortunne i wzywam wszystkie podmioty do odpowiedzialnego działania, aby zapewnić przyjęcie tej ustawy” – powiedziała Aragones w wywiadzie dla brukselskiej gazety Politico. „Ale jestem pewien, że ostatecznie wszystko zakończy się dobrze”.

Członkowie Juntów wycofali swoje poparcie dla ustawy na krótko przed głosowaniem, argumentując, że nie chroni ona w pełni ich – w tym ich de facto przywódcy, byłego prezydenta Katalonii i przywódcy separatystów Carlesa Puigdemonta – przed ściganiem za rzekome przestępstwa związane z terroryzmem.

Odrzucenie projektu ustawy stanowi poważny cios dla Sáncheza, który w listopadzie zeszłego roku otrzymał kluczowe wsparcie Juntes w zakresie utworzenia rządu w zamian za kontynuację prac nad ustawodawstwem dotyczącym amnestii.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Sánchez zaakceptował poprawki do ustawy, aby spełnić żądania separatystów, aby zapewnić im rygorystyczną ochronę przed ściganiem.

Tekst wróci teraz do dyskusji w komisji parlamentarnej, zanim za kilka tygodni hiszpański parlamentarzyści ponownie go przegłosują. Gantz prawdopodobnie wykorzysta ten czas, aby wywrzeć nacisk na mniejszościowy rząd Sancheza, który wymaga wsparcia partii do uchwalenia prawie wszystkich przepisów, aby zmienił tekst.

Aragones, którego katalońska separatystyczna Partia Lewicowo-Republikańska głosowała za przyjęciem ustawy, powiedział, że Gontz będzie musiał się tłumaczyć z powodu opóźnienia przyjęcia przepisów, które przyniosłyby korzyści tysiącom ludzi, którzy, jego zdaniem, byli „prześladowani za zaangażowanie w kataloński ruch niepodległościowy”. „

READ  Protesty w Szwecji: Trzech rannych w wyniku zamieszek związanych z planowaniem spalenia Koranu | wiadomości ze świata