Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Von der Leyen: UE musi zdobyć „wolę polityczną”, by zbudować własną armię | Unia Europejska

UE musi wyciągnąć wnioski z nagłego zakończenia prowadzonej przez USA misji w Afganistanie i zyskać „wolę polityczną” do budowania swojej potęgi wojskowej, aby móc ją rozmieścić w przyszłych kryzysach, powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej. Ursula von der LeyenPowiedział.

W swoim dorocznym orędziu o stanie Unii wygłoszonym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu von der Leyen, była minister obrony Niemiec, stwierdziła, że ​​wycofanie kierowanej przez USA misji w Afganistanie, a następnie upadek administracji prezydenta Ashrafa Ghaniego, wzbudziło niepokojące pytania. . .

„W ostatnich tygodniach było wiele dyskusji na temat sił szybkiego reagowania. O tym, jakich i ile potrzebujemy: grup bojowych lub sił wchodzących do Unii Europejskiej” – powiedziała von der Leyen. „To niewątpliwie część dyskusji – i myślę, że będzie to część rozwiązania”.

Powiedziała jednak, że w stolicach UE istnieje bardziej „podstawowy” problem. „Możesz mieć najbardziej zaawansowane siły na świecie – ale jeśli w ogóle nie jesteś przygotowany na ich użycie – jaki jest ich użytek?” Powiedziała. „Do tej pory powstrzymywał nas nie tylko brak zdolności – to brak woli politycznej. A jeśli rozwiniemy tę wolę polityczną, możemy wiele zrobić na poziomie UE”.

Brak inwestycji w obronę ze strony rządów UE oraz obawy o ryzyko osłabienia NATO, zwłaszcza przez wschodnie państwa członkowskie UE, były jedną z głównych przeszkód w tworzeniu zjednoczonego europejskiego skrzydła wojskowego. Całkowite wydatki rządowe w 27 państwach członkowskich UE na obronę wyniosły 1,2% PKB w 2019 r. w porównaniu z 3,4% w Stanach Zjednoczonych.

Von der Leyen powiedziała, że ​​współpracuje z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nad przygotowaniem do końca roku „nowej deklaracji” w sprawie stosunków UE-NATO. Sześć państw członkowskich UE nie jest w sojuszu wojskowym – Austria, Cypr, Finlandia, Irlandia, Malta i Szwecja.

Von der Leyen powiedziała, że ​​nastąpią kryzysy, ponieważ siły wojskowe Unii Europejskiej muszą działać niezależnie zarówno od ONZ, jak i NATO. „Na miejscu nasi żołnierze pracują razem z policjantami, prawnikami i lekarzami, z organizacjami humanitarnymi i obrońcami praw człowieka, a także z nauczycielami i inżynierami” – powiedziała.

READ  Aktualizacje wiadomości na żywo: Akcje Hongkongu i Chin spadają wraz z nasileniem się obaw o wysokie stopy procentowe

Idea wspólnej obrony, którą niektórzy krytycy UE zaatakowali jako dowód budowania narodu, ma długą i torturującą historię.

Dwie grupy bojowe UE liczące 1500 żołnierzy, które miały być obsadzane naprzemiennie przez państwa członkowskie, zostały utworzone w 2007 roku, ale nigdy nie zostały rozmieszczone, częściowo z powodu niedoboru.

Von der Leyen powiedziała, że ​​oprócz zebrania woli i zdolności do stawiania żołnierzy na miejscu, służby wywiadowcze UE i inne agencje muszą dzielić się informacjami. Zasugerowała również, że w celu rozbudowy unijnego sektora obronnego i zapewnienia „interoperacyjności” sprzętu używanego przez europejskie armie, można by odstąpić od podatku od wartości dodanej od zakupów od lokalnych handlarzy bronią.

Szczyt przywódców poświęcony europejskiej obronności przez von der Leyen i prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbędzie się w pierwszej połowie przyszłego roku, kiedy Francja obejmie rotacyjną prezydencję w UE. „Czas, aby Europa wzniosła się na wyższy poziom” – powiedziała von der Leyen.

Obecna minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała: „Ursula
Von der Leyen ma rację […]Prawdziwa obrona UE zależy od woli politycznej państw członkowskich. Dlatego Niemcy i Francja powinny być na czele”.

Podczas gdy komentarze zostały ogólnie dobrze przyjęte na sali, Martin Schwerdmann, szef lewicowej grupy w Parlamencie, skrytykował komisję za „żądanie większej ilości uzbrojenia i rozwiązań wojskowych” zamiast kierowania funduszy na złagodzenie cierpienia najbiedniejszych. Niektóre rządy UE również wyraziły sceptycyzm wobec reklam. Jeden z dyplomatów skarżył się, że „Europa usunie swoje słabości obronne za pomocą deklaracji, szczytu, agencji i zniesienia podatku od wartości dodanej”. „Wizja: ucieleśniona technokracja”.

READ  Obrona po tym, jak Kim Potter nazywa „chaotyczny” postój, który zabił Wrighta | W dół w prawo

Poza tym retoryka ta była niezwykle rzadka w przypadku przyciągających wzrok ogłoszeń lub inicjatyw, prawdopodobnie odzwierciedlając chęć przewodniczącego komisji, aby nie angażować się w niemiecką kampanię wyborczą.

Dwie komisarze europejscy, Margrethe Vestager z Danii i Elva Johansson ze Szwecji, podczas słuchania poruszają temat robienia na drutach. Kwestia Brexitu czy relacji UE z Wielką Brytanią nie została podniesiona i jest centralnym elementem takiej retoryki od 2016 roku.

Szef komisji zignorował również krytyków wprowadzenia szczepionek przez Unię Europejską, które początkowo wydawały się powolne w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Izraelem. „Ponad 70% dorosłych w Unii Europejskiej otrzymuje pełne szczepienia” – powiedziała. „Byliśmy jedynymi, którzy dzielili połowę naszej produkcji szczepionek z resztą świata. Dostarczyliśmy Europejczykom ponad 700 milionów dawek, a reszcie świata dostarczyliśmy ponad 700 milionów dawek ponad 130 krajów.Jesteśmy jedynym regionem na świecie, który to osiągnął.” .