Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Jesteśmy bezpieczni” – ukraińscy uchodźcy śpią na siłowniach

Jeszcze dwa tygodnie temu w Centrum Sportu i Rekreacji Arklow odbywały się lekcje taekwondo, tenisa i clubbingu. Teraz 50 uchodźców śpi na prowizorycznych łóżkach w sali gimnastycznej.

Dla Julii Didenko, która niedawno przybyła z Ukrainy, nowy obiekt ma jedną główną cechę – jest bezpieczny.

Julia uciekła kilka dni temu z zachodnioukraińskiego miasta Winnica. Rewelacja o masakrze obywateli w Pocha była ostateczną przyczyną ucieczki.

Po podróży przez Polskę Julia, jej dwie córki i sześciu innych członków dalszej rodziny przyjechały z Monachium do Dublina.

Z lotniska wsiądź do autobusu i przyjedź do mieszkania pogotowia w Arklow.

„Jest daleko od bomb” – powiedziała Julia magazynowi Prime Time.

Jej córki, Sofia i Eva, otarły łzy swojej matce, opisując pozostawienie ojca z ukochanymi zwierzętami.

„Chowaliśmy się w piwnicy. Widzieliśmy, co się stało w Bucha i Hostomile i bardzo się baliśmy” – powiedziała.

Uchodźcy podczas ewakuacji Kijowa, stolicy Ukrainy

Rodzina jest wyczerpana, a jej angielski zepsuty, ale jest bardzo jasne, co miała na myśli Julia, kiedy głośno wypuściła powietrze i powiedziała: „Oddycham…”

Rada Hrabstwa Wicklow przejęła halę Centrum Rekreacji Arklow prawie dwa tygodnie temu iw ciągu kilku dni została wyposażona w tymczasowe łóżka i namioty. Do obsługi obiektu zlecono usługi cateringowe i porządkowe. Pierwsi uchodźcy przybyli na początku zeszłego tygodnia, a obecnie jest w stanie pomieścić 50 osób.

Rodzina Didenko spędziła ostatnie dwie noce śpiąc w ośrodku wypoczynkowym i opisała go jako „bardzo wygodny”.

„Jesteśmy bezpieczni – to jest najważniejsze” – powiedziała Julia.

Lokalne kluby i firmy, które korzystały z obiektu, miały tylko kilka dni na usunięcie sprzętu i znalezienie innych miejsc. Rada stwierdziła, że ​​to niefortunne, że tylko nieliczni zostali dotknięci.

Niektóre firmy, które rozmawiały z Prime Time, wyraziły rozczarowanie sposobem, w jaki podjęły decyzję, ale większość znalazła alternatywne tymczasowe zakwaterowanie dla swoich sportów.

READ  Travis Poland rezygnuje z funkcji głównego trenera zapaśników Claymonta

Podczas gdy większość uchodźców została zakwaterowana w hotelach, pensjonatach i rodzinach goszczących, świetlice są coraz częściej wykorzystywane jako krótkoterminowe „ośrodki komfortu”.

Uchodźcy śpią na prowizorycznych łóżkach w kilku salach społeczności, w tym w St. Mary’s GAA Club w Rossler, The Wexford Company i Moykarke Burris Community Centre na Ko Tipperary. Władze lokalne w Tipperary nabyły również drugą halę sportową w Clonmel Town FC.

Namioty w budowie dla uchodźców w Gormanston, Koh Myath

Dylan Major, który prowadzi klub Muay Thai z obiektu, zamieścił w zeszłym tygodniu w mediach społecznościowych, że on i inni mają tylko dni na opuszczenie budynku. Dylan znalazł alternatywne zakwaterowanie, ale nie jest przekonany, że hala jest odpowiednia dla uchodźców.

„Ośrodek raczej nie nadaje się do szkoleń, nie mówiąc już o rodzinach domowych” – napisał w mediach społecznościowych.

„Toalety są zawsze w kiepskim stanie – rano jest zimno, a na miejscu jest mróz [punch] torebki.”

W oświadczeniu Rada Hrabstwa Tipperary powiedziała Prime Time: „Budynek został zbadany i zidentyfikowano prace usprawniające, które obejmują ogrzewanie, naprawy dachu i modernizację toalet”.

„Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach ośrodek będzie gotowy do okupacji” – dodała.

Departament Równości, który przewodzi w udzielaniu pomocy uchodźcom, powiedział, że dostrzega potrzebę zapewnienia jakości we wszystkich miejscach zakwaterowania oraz że ilość czasu spędzonego na każdym zakwaterowaniu będzie zależeć od ogólnej dostępności zakwaterowania.

Zapytany przez Prime Time, ile hal sportowych i hal społecznościowych zostało przerobionych na mieszkania dla uchodźców, departament powiedział, że „nie było możliwe podanie szczegółów dotyczących liczby lub rodzajów zakwaterowania, ponieważ stale się zmieniają w zależności od liczby przybyszów z Ukrainy na kraju na co dzień.” .

Gabinet pozna dziś szczegóły dotyczące skali planów awaryjnych dotyczących zakwaterowania uchodźców, podczas gdy minister sprawiedliwości Helen McEntee zasugerowała, że ​​w ciągu siedmiu tygodni w Irlandii może być 45 000 ukraińskich uchodźców. Całkowita liczba uchodźców, 100 000 uchodźców, nie została wykluczona.

READ  West Ham odsłania pomnik ku czci legend Bobby'ego Moore'a, Sir Geoffa Hursta i Martina Petersa | wiadomości piłkarskie

Pod względem liczby ludności udział Kou Wiklo w tej liczbie może wynosić 3000 uchodźców.

Niezależny członek rady Per Leonard powiedział, że hrabstwo „absolutnie” nie ma mieszkań, aby pomieścić tak wielu uchodźców.

Dziś rząd pozna szczegóły dotyczące skali planów awaryjnych dotyczących zakwaterowania uchodźców

„Jedyną odpowiedzią, jaką widzę, jest po prostu zmobilizowanie budowy i rozpoczęcie remontu budynków wraz ze wszystkimi usługami”.

Cllr Leonard powiedział Prime Time, że Centrum Rekreacji Arklow zostało przebudowane z wielkim wysiłkiem przez władze lokalne i wolontariuszy – i że jest przeznaczone do użytku tylko przez krótkie okresy. Ale od teraz jest zaniepokojona zaspokajaniem przyszłych potrzeb uchodźców.

„Jakie są nasze możliwości? Musimy patrzeć nie tylko na zakwaterowanie, ale także na usługi, lekarzy i służbę zdrowia” – powiedział.

Olga Sakif jest jedną z nowo przybyłych Ukraińców do Arklo.

Uciekła z rodzinnego miasta dwa tygodnie temu i mieszka u rodziny goszczącej i jest wolontariatem w ośrodku dla uchodźców w Bridgewater Shopping Centre.

Olga powiedziała magazynowi Prime Time, że ostatnia dyrektywa władz ukraińskich dotycząca ewakuacji dużych obszarów na wschodzie kraju oznacza, że ​​„miliony” będą wysiedlone z ich domów.

„Codziennie do Irlandii przyjeżdża około 600 osób, ale myślę, że będzie ich więcej” – powiedziała.

Olga, właścicielka biznesu na Ukrainie, nie martwi się o pracę w Irlandii. Martwi ją jednak znalezienie miejsca do zamieszkania na dłuższą metę.

„Nie można niczego wynająć” – powiedziała Prime Time.

„Jestem jak Scarlett O’Hara. Pomyślę o tym jutro, bo jakie mam plany na dzisiaj?”