Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

FIFA ostrzega sąd przed chaosem podczas Mistrzostw Świata, jeśli zagra Rosja

Pozwalając Rosji na próbę zakwalifikowania się do mistrzostw świata, może wyrządzić rozgrywkom „nieodwracalne i bałaganiarskie” szkody, FIFA z powodzeniem argumentowała na najwyższym boisku sportowym.

Dziś, we wtorek, Sąd Arbitrażowy ds. Sportu opublikował debatę prawną między FIFA a Rosyjskim Związkiem Piłki Nożnej, wyjaśniając, dlaczego jego sędzia odrzucił pilną prośbę Rosji o zamrożenie zakazu, który wykluczał jej drużyny z Mistrzostw Świata dla mężczyzn i kobiet.

Tymczasowe orzeczenie w rosyjskiej apelacji z 18 marca „do czasu rozprawy apelacyjnej, która prawdopodobnie zostanie wyznaczona w Sądzie Arbitrażowym ds. Sportu w najbliższych tygodniach – zapewniło, że męska drużyna nie będzie w stanie zmierzyć się z Polską sześć dni później na świecie Eliminacje pucharowe Bye Poland i awans do turnieju w Katarze.” Pokonując Szwecję w meczu finałowym.

Polska, Szwecja i Czechy, które „przegrały ze Szwecją”, wszystkie oświadczyły, że odmówią odgrywania roli Rosji w obliczu wojny tego kraju z Ukrainą.

Rosja ogłosiła chęć zorganizowania Euro 2028 lub 2032 (plik)

Bojkot Rosji przez trzy kraje poważnie wpłynął na pilną decyzję CAS, która stanęła po stronie FIFA, aby „zapewnić płynny przebieg głównych rozgrywek”.

Chociaż zasady rozgrywek FIFA zazwyczaj karzą związki, których drużyny odmawiają rozgrywania zaplanowanych meczów, światowa piłka nożna zgodziła się z Polską, Szwecją i Czechami.

„Te decyzje są w pełni zrozumiałe i nie mogą być krytykowane, ani z prawnego, ani moralnego punktu widzenia” – powiedzieli prawnicy FIFA w nocie sądowej.

FIFA powiedziała, że ​​może się spodziewać, że inne stowarzyszenia członkowskie również odmówią zmierzenia się z Rosją, jeśli drużyna zakwalifikuje się do Mistrzostw Świata, mówiąc, że konsekwencje dla turnieju będą „chaotyczne i nieodwracalne”.

„Po rozważeniu wszystkich tych czynników, FIFA musi działać, aby zapewnić efektywną organizację i płynny przebieg rozgrywek”. Zarząd powiedział.

Prawnicy Rosyjskiej Federacji Piłki Nożnej argumentowali, że zakaz nałożony przez Radę FIFA jest „ukrytą sankcją dyscyplinarną”, ponieważ odmawia się jej prawa do bycia wysłuchanym.

READ  Józef I Tripodi Jr. | Wiadomości, sport, praca

Wyrok wydał jeden z członków rady dyrektorów CAS, Corinne Schmidhauser, szefowa Wydziału Apelacyjnego.

Szwajcarski prawnik musiał zdecydować, czy potencjalna szkoda dla rosyjskiej drużyny piłkarskiej przeważy nad szkodą dla FIFA jako organizatora zawodów.

„Jeśli (rosyjska) drużyna narodowa zostanie dopuszczona do gry, ich przeciwnicy przegrają mecz, a mecze nawet się nie odbędą” – zauważył Schmidhauser.

„Integralność rozgrywek FIFA zostanie poważnie naruszona” – orzekł były łyżwiarz olimpijski.

Zakwestionowała również, czy bezpieczeństwo piłkarzy i urzędników mogłoby być zagwarantowane, gdyby Rosja rozgrywała mecze nawet w neutralnym kraju „w świetle oburzenia i globalnego potępienia, jakie wywołały” wydarzenia na Ukrainie.

Schmidhauser doszedł do wniosku, że Rosja została skutecznie wyeliminowana z mundialu, ponieważ FIFA nie zaproponowała przywrócenia drużyny, jeśli jej federacja wygra pełne przesłuchanie apelacyjne.

Jednak ostateczny status Rosji na mundialu w 2022 r. powinien być ostateczną decyzją panelu trzech sędziów, którzy wkrótce rozpatrzą sprawę w pełni merytorycznie.

FIFA jest jednym z kilku organów zarządzających sportami olimpijskimi, które obecnie stoją przed przesłuchaniami w CAS, ponieważ rosyjscy urzędnicy przeciwstawiają się zakazom dla swoich drużyn i sportowców.