Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jaber Al-Emirati wzywa kraje do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia w sprawie paliw kopalnych

Jaber Al-Emirati wzywa kraje do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia w sprawie paliw kopalnych

Minister przemysłu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sułtan Ahmed Al Jaber, macha przed spotkaniem prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy z przywódcami krajów uczestniczących w szczycie Amazon w Hangar Convention Center w Belém, stan Pará, Brazylia, 9 sierpnia 2023 r. REUTERS/Osley Marcelino/zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

DUBAJ (Reuters) – Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan wezwał w poniedziałek kraje do poszukiwania „wspólnej płaszczyzny” w celu rozwiązania sporów dotyczących przyszłości paliw kopalnych przed szczytem klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych, który będzie gospodarzem pod koniec tego miesiąca .

Szczyt, który odbędzie się w dniach 30 listopada–12 grudnia, będzie miał na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie wycofywania paliw kopalnych.

Jednak kraje są podzielone między te, które domagają się porozumienia w sprawie stopniowego zaprzestania spalania węgla, ropy i gazu ziemnego wytwarzających gazy cieplarniane będące główną przyczyną zmian klimatycznych, oraz kraje, które nalegają na zachowanie roli paliw kopalnych.

„Wiem, że istnieją mocne opinie na temat pomysłu włączenia do tekstu negocjacyjnego języka odnoszącego się do paliw kopalnych i energii odnawialnej” – powiedział sułtan Al Jaber przed szczytem poprzedzającym COP28, który odbył się w Abu Zabi w obecności około 70 ministrów. i 100 delegacji.

„Potrzebuję waszej wspólnej pracy, aby osiągnąć rozwiązania, które pozwolą osiągnąć konsensus, wspólną płaszczyznę i konsensus pomiędzy wszystkimi stronami” – powiedział.

Kraje europejskie i kraje wrażliwe na zmianę klimatu chcą, aby podczas rozmów COP28 zaproponowano pakiet środków pozwalających na szybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w tym zobowiązanie do potrojenia globalnej zdolności w zakresie energii odnawialnej do 2030 r. i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych emitujących dwutlenek węgla.

Hiszpańska minister energetyki Teresa Ribera powiedziała w poniedziałek, że wstępne rozmowy COP nie przyniosły jeszcze żadnego przełomu, ale powinny pomóc krajom w zrozumieniu wzajemnych stanowisk, co będzie pierwszym krokiem w kierunku znalezienia kompromisu.

READ  Studenci Albert Einstein College of Medicine dostrzegają „latarnię nadziei” w bezpłatnej edukacji

„Nie widzimy jeszcze dużego ruchu” – powiedziała Reuterowi. „Po raz pierwszy przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego stanowiska są takie, jakie są i jakie mogą być ich priorytety, co jest bardzo ważne”.

Po roku ekstremalnych warunków pogodowych szczyt COP28 jest dla rządów okazją do przyspieszenia działań mających na celu ograniczenie globalnego ocieplenia.

Wybór Jabera na przewodniczącego rozmów klimatycznych wywołał krytykę ze strony części prawodawców w USA i Unii Europejskiej, ponieważ jest on szefem narodowego koncernu naftowego ADNOC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także wysłannikiem kraju ds. klimatu.

Wezwał, aby na szczycie zgromadziły się wszystkie zainteresowane strony, w tym przedstawiciele branży paliw kopalnych, i stwierdził, że stopniowa redukcja paliw kopalnych jest nieunikniona.

Wycofywanie wskazuje, że kraje powinny ograniczyć wykorzystanie paliw kopalnych, ale nie eliminować ich całkowicie. Kraje europejskie i kraje wrażliwe klimatycznie chcą pójść dalej i ostatecznie zgadzają się na stopniowe wycofywanie wszystkich paliw kopalnych emitujących dwutlenek węgla.

(Raport: Maha Al-Dahan, Kate Abnett i Alexander Cornwell – przygotowany przez Muhammada dla Arabic Bulletin) Redakcja: Christopher Cushing, Michael Perry, Barbara Lewis i David Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Maha raportuje na temat energii i towarów na Bliskim Wschodzie. Przez 15 lat była dziennikarką Reuters i opisywała historie z Egiptu, Zatoki Perskiej, Jemenu, Iraku, Syrii, Libanu i Jordanii. Wcześniej zarządzała biurami w Libanie, Syrii i Jordanii. Kontakt: @mahaeldahan

Kate Abnett zajmuje się w Brukseli polityką klimatyczną i energetyczną UE, składając sprawozdania na temat zielonej transformacji w Europie oraz wpływu zmian klimatycznych na ludzi i ekosystemy w całej UE. Inne obszary zainteresowania obejmują międzynarodową dyplomację klimatyczną. Przed dołączeniem do Reuters Kate zajmowała się rynkami emisji i energii dla Argus Media w Londynie. Należy do zespołów, których reportaże na temat kryzysu energetycznego w Europie zdobyły w 2022 r. dwie nagrody Dziennikarza Roku agencji Reuters.

READ  Wybory parlamentarne w Tunezji odnotowują tylko 8,8% frekwencji | Tunezja