Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael twierdzi, że Huti zajęli statek na Morzu Czerwonym, a wśród jego właścicieli i załogi nie ma żadnych Izraelczyków

Izrael twierdzi, że Huti zajęli statek na Morzu Czerwonym, a wśród jego właścicieli i załogi nie ma żadnych Izraelczyków

JEROZOLIMA (Reuters) – Izrael poinformował w niedzielę, że jemeńscy Houthi zajęli na południowym Morzu Czerwonym należący do Wielkiej Brytanii i obsługiwany przez Japonię statek towarowy, opisując incydent jako „irański akt terrorystyczny” mający konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa morskiego. .

Houthi, sojusznicy Teheranu, wystrzeliwują rakiety dalekiego zasięgu i drony w kierunku Izraela w ramach solidarności z palestyńskim ruchem Hamas, z którym walczy on w Strefie Gazy od 7 października.

W zeszłym tygodniu przywódca Huti powiedział, że jego siły przeprowadzą więcej ataków na Izrael i będą mogły obrać za cel izraelskie statki na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab al-Mandab.

Huti nie otrzymali natychmiastowego komentarza, ale rzecznik grupy powiedział wcześniej w niedzielę, że celem mogą być wszystkie statki będące własnością izraelskich firm lub przez nie obsługiwane lub pływające pod izraelską banderą.

Urzędnik Departamentu Obrony USA powiedział: „Jesteśmy świadomi sytuacji i uważnie ją monitorujemy”.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało, że zatrzymano statek, którego nazwy nie wymieniono, i podkreśliło, że Izrael nie odgrywa żadnej roli w kwestii jego własności, eksploatacji czy składu międzynarodowej załogi.

Dodała, że ​​na pokładzie statku nie było żadnych Izraelczyków.

Dodał: „To kolejny irański akt terrorystyczny, który reprezentuje eskalację irańskiej agresji przeciwko obywatelom wolnego świata, z towarzyszącymi mu międzynarodowymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa światowych szlaków żeglugowych”.

Armia izraelska w poprzednim oświadczeniu podała, że ​​do zajęcia statku doszło na Morzu Czerwonym.

Tekst autorstwa Dana Williamsa. Pod redakcją Jane Merriman i Hugh Lawson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę
READ  Wiadomości z Ukrainy – Na żywo: Zełenski mówi, że rok 2023 będzie „decydującym rokiem” w wojnie, ponieważ na wschodzie szaleje bitwa