Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran sprzeciwia się uzbrojeniu stron konfliktu ukraińskiego w celu zakończenia wojny

Iran sprzeciwia się uzbrojeniu stron konfliktu ukraińskiego w celu zakończenia wojny

Tysiące wściekłych francuskich demonstrantów zgromadziło się w stolicy Francji, domagając się wycofania kraju z sojuszu wojskowego NATO pod przywództwem USA. Demonstranci wezwali też do dymisji prezydenta kraju Emmanuela Macrona.

Demonstracja jest odzwierciedleniem podobnych wieców organizowanych w całej Europie, aby zaprotestować przeciwko poparciu ich rządu dla wojny na Ukrainie. Stałe dostawy broni przez członków NATO przedłużały głównie konflikt w Europie Wschodniej, powodując cierpienia cywilów złapanych w krzyżowy ogień.

Kiedy Rosja wyraziła uzasadnione obawy dotyczące ekspansji sił zbrojnych NATO na wschód w kierunku jej granic, otworzyła drzwi do dyskusji, negocjacji i sugestii dotyczących gwarancji bezpieczeństwa. Zostały one jednak zignorowane, co zdaniem wielu krytyków w tamtym czasie doprowadzi do konfrontacji wojskowej, która zaszkodzi zwykłym Europejczykom. W tym przypadku ukraińscy cywile ponoszą straty ludzkie, a zwykli cywile popadają w ubóstwo.

Poczucie braku bezpieczeństwa Rosji w obliczu NATO wydawało się aż nazbyt realne, ale krytycy twierdzą, że media odrzuciły początkowe obawy Moskwy.

Sprzeciw wobec NATO był silny w Europie. Szczyty sojuszu wojskowego zawsze spotykają się z demonstracjami antywojennymi. W czerwcu tego roku protestujący maszerowali podczas antynatowskiego wiecu przed szczytem w Madrycie. Organizatorzy powiedzieli, że kierowana przez USA koalicja wojskowa nie była odpowiedzią na wojnę na Ukrainie. Amerykańscy producenci broni czerpali z wojny lukratywne zyski.

Szacuje się, że w zeszłym miesiącu około 70 000 osób w Pradze protestowało przeciwko czeskiemu rządowi, wezwało rządzącą koalicję do większej kontroli nad wysokimi cenami energii i wyraziło sprzeciw wobec Unii Europejskiej i NATO.

Kreml przez wiele lat dawał do zrozumienia, że ​​jeśli NATO będzie nadal gromadzić wojska i broń na granicy z Rosją, ekspansja prawdopodobnie spotka się z poważnym oporem ze strony Rosjan, nawet przy działaniach militarnych. Pogląd ten nie ograniczał się tylko do rosyjskich urzędników. Nawet niektórzy wybitni eksperci od polityki zagranicznej USA popierają ten sam możliwy scenariusz. Obecny dyrektor CIA William Burns od ponad 20 lat ostrzega przed prowokacją i konsekwencjami rozszerzenia NATO dla Rosji.

READ  Eurodeputowany ds. energii zmusza do milczenia na spotkaniach gazowych przed głosowaniem

Z drugiej strony, decyzja Europy o ukłonie się pod presją USA i nałożeniu bezprecedensowych sankcji na Moskwę poważnie ograniczyła dostawy gazu na kontynent, co zamiast tego doprowadziło do wzrostu cen energii, pozostawiając wielu w ubóstwie. Europa przed wybuchem konfliktu była uzależniona od 40% rosyjskiego gazu.

Niedobory energii na kontynencie i rosnące ceny paliw zostały zaspokojone przez wściekłych wyborców, którzy obalili rządy w wyborach.

Niedawny sondaż Elabe pokazuje, że poparcie dla sankcji wobec Rosji spada we Francji. Z sondażu wynika, że ​​tylko 40% Francuzów popiera sankcje wobec Rosji. Sondaż ujawnił również, że 32% Francuzów uważa, że ​​sankcje wobec Rosji powinny zostać ograniczone, aby zmniejszyć ich wpływ na źródła utrzymania Francuzów.

Po pierwszych protestach, które wybuchły 3 września, opozycyjna Francuska Partia Narodowa ponownie wezwała do demonstracji. Protestujący domagają się, aby Macron opuścił urząd i wycofał się z NATO i Unii Europejskiej.

Rząd francuski, podobnie jak inne kraje w Europie, przyjmuje lub rozważa różne środki nadzwyczajne przed zimą, takie jak możliwa trzygodzinna przerwa w dostawie prądu w Wielkiej Brytanii.

Gdy poziom inflacji spada, grupa francuskich intelektualistów, w tym laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernault, wezwała ludzi do przyłączenia się do protestów organizowanych przez lewicę w przyszłym tygodniu. Oskarżają prezydenta Macrona, że ​​nie robi wystarczająco dużo, aby pomóc biednym radzić sobie z wysokimi cenami, podczas gdy zyski niektórych firm rosną.

„Emmanuel Macron wykorzystuje inflację, aby poszerzyć lukę majątkową, zwiększając dochody kapitałowe kosztem pozostałych”, powiedziała grupa 69 portali, w tym pisarzy, reżyserów filmowych i profesorów uniwersyteckich, w tekście opublikowanym w Journal du Dimanche.

„Chodzi o wolę polityczną” – czytamy w tekście, który podpisał wspólnie z Ernaultem, pierwszą Francuzką, która zdobyła Literacką Nagrodę Nobla.

W oświadczeniu stwierdzono również, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby zwalczyć gwałtownie rosnące ceny energii i powstrzymał się od podnoszenia podatków od firm, które osiągają ogromne zyski w wyniku wysokiej inflacji.

READ  Dobrobyt gospodarczy spada w Europie Wschodniej, ponieważ inflacja w regionie osiąga dwucyfrowe wartości

Sygnatariusze wezwali też społeczeństwo do przyłączenia się do zaplanowanego na 16 października marszu protestu, organizowanego przez ruch polityczny Partii Nieułaskawionej Francji, która w tym roku zawarła sojusz z bardziej umiarkowanymi partiami lewicowymi, tworząc największy blok opozycyjny we Francji. Francja.

Protest w przyszłym tygodniu jest promowany jako „przeciwko kosztom życia i bezczynności klimatycznej”. Pojawia się, gdy Macron napotyka silny opór związków w związku z planowaną reformą emerytalną, a strajki robotników, aby domagać się wyższych wynagrodzeń od handlu detalicznego do rafinerii, zakłóciły część gospodarki.

Rząd francuski jest bardziej nieszczęśliwy, ponieważ wiele stacji paliw ma problemy z zaopatrzeniem w wyniku strajku w rafineriach prowadzonych przez największe koncerny naftowe TotalEnergies i ExxonMobil. Wycofanie się członków CGT przede wszystkim z powodu zakłóceń wynagrodzeń w działalności rafinerii i magazynów. Działalność przemysłowa zmusiła rząd do korzystania ze strategicznych rezerw kraju.

Minister środowiska Christophe Picchu powiedział wcześniej francuskim mediom, że rząd na razie nie będzie racjonować benzyny dla kierowców ani nie ograniczać korzystania ze stacji paliw w odpowiedzi na problemy z zaopatrzeniem. „Jeszcze nie doszliśmy do tego punktu”, powiedział Picchu, zapytany, czy rząd nałoży jakiekolwiek krajowe środki wykraczające poza zakaz już obowiązujący w niektórych obszarach, dotyczące napełniania dużych metalowych pojemników o płaskich bokach w celu przechowywania lub transportu benzyny.

Urzędnicy unijni obu firm powiedzieli, że strajki w rafineriach ExxonMobil i Total Energy będą kontynuowane. „To dzieje się wszędzie” – powiedział przedstawiciel CGT, dodając, że TotalEnergies nie nawiązał kontaktu, odkąd w sobotę związek wezwał kierowników firm do rozpoczęcia rozmów na temat płac.

Na niektórych obszarach udział uszkodzonych stacji benzynowych jest znacznie wyższy niż średnia krajowa. Interaktywna mapa opracowana przez witrynę mon-essence.fr, na której w ostatnich dniach ponad 100 000 użytkowników zgłosiło awarie, pokazuje, że zdecydowana większość stacji benzynowych w Paryżu i okolicach jest nieczynna.

READ  Impreza Poczęstunek i Wielkie Halloween powraca w Polskiej Wiosce Parma 23 października

W całej Francji przed stacjami benzynowymi widać było długie kolejki. „Kolejka potrwa co najmniej półtorej godziny lub dwie”, powiedział kierowca Jean Gallibert, wjeżdżając na ostatni odcinek 700-metrowego tylnego oparcia przed stacją serwisową w Paryżu. Inny kierowca, Frank Chang, powiedział: „Ta sytuacja za mną odzwierciedla stan Francji. Walczymy. „

Raporty mówią, że strajki zmniejszyły całkowitą produkcję rafinerii we Francji o ponad 60%, co będzie postrzegane jako kolejny cios dla francuskiego rządu. W niedzielę TotalEnergies twierdziło, że w odpowiedzi na żądania związkowe zaproponowało rozpoczęcie rozmów płacowych, ponieważ agresywnie dąży do zakończenia strajku przemysłowego, który zakłócił dostawy do prawie jednej trzeciej francuskich stacji benzynowych.

W obliczu ostrzeżeń, że niedobory energii i rosnąca inflacja przedłużą się do następnej zimy, oczekuje się, że dalsze protesty i gniew z powodu polityki gospodarczej rządów w całej Europie będą się nasilać.

Źródło: Teheran Times