Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wysłała na Księżyc misję Luna-25, pierwszy lądownik księżycowy od 47 lat

Rosja wysłała na Księżyc misję Luna-25, pierwszy lądownik księżycowy od 47 lat

Moskwa [Russia]11 sierpnia (ANI): Rosja W piątek wystartowała Luna 25, pierwsza misja księżycowa tego kraju od 47 lat. Łuna-25 wystartowała z kosmodromu Wostocznyj w Rosji daleki Wschód— poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Według CNN, Luna 25 została wystrzelona na pokładzie rakiety Sojuz-2 Fregat w piątek o godzinie 8:10 (czasu lokalnego). Wzmacniacz Fregat oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety około 564 sekund po starcie, poinformował TASS. Sonda Luna-25 oddzieli się od wzmacniacza około godzinę po starcie. Podróż na Księżyc trwa aż 5,5 dnia.

Sonda spędzi od trzech do siedmiu dni 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca, zanim dotrze do obszaru krateru Bogosławskiego. chwila, Manzinus i Pentland-A Kratery zostały nazwane alternatywnymi miejscami lądowania.

Głównym celem misji będzie udoskonalenie technologii miękkiego lądowania. Według TASS misja może stać się pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który zbliży się do bieguna południowego naturalnego satelity Ziemi.

Statek kosmiczny będzie poszukiwał zasobów naturalnych, w tym wody, oraz analizował wpływ promieniowania kosmicznego i emisji elektromagnetycznych na powierzchnię Księżyca. Luna 25, zwana także Luna-Glob-Lander, przez rok bada skład polarnej gleby, plazmy i pyłu Księżyca w bardzo rzadkiej atmosferze Księżyca lub skromnej atmosferze Księżyca.

Lądownik ma kilka kamer, które wykonują zdjęcia poklatkowe lądownika oraz szerokokątny obraz HDR przedstawiający kształt księżyca. TASS poinformował, że Luna-25 włączy swoje kamery w zaprogramowanych odstępach czasu i po otrzymaniu sygnału z Ziemi.

Narodowe Centrum Aeronautyki i Administracji Przestrzeni Kosmicznej A (NASA) powiedział w oświadczeniu: „Sonda ma poczwórną podstawę, która zawiera rakiety do lądowania i zbiorniki paliwa oraz górną kabinę z panelami słonecznymi, sprzętem komunikacyjnym, komputerami pokładowymi i większością instrumentów naukowych”.

Według oświadczenia NASA sonda ma 1,6-metrowe ramię robota księżycowego (LRA, czyli Kompleks pozycjonera księżyca) do usuwania i zbierania powierzchniowego regolitu do głębokości od 20 do 30 cm. LRA był wyposażony w czerpak (objętość 175 cm3) i narzędzie do pobierania próbek, rurkę o długości 4,7 cm i średnicy wewnętrznej 1,25 cm.

READ  Polski Pekin odmówił wejścia na pokład i oszukał awarię

Na całym świecie z zainteresowaniem obserwuje się, jak Europa i Ameryka izolują Rosję w czasie wojny na Ukrainie, a Rosja w odpowiedzi próbuje zacieśnić swoje polityczne i gospodarcze więzi z krajami niezachodnimi. Ulubiony