10 sierpnia 2023 r
Konsument, zdrowie i środowisko Sprawiedliwość i postępowanie sądowe
Polska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości skargi prawne przeciwko jednej z głównych polityk klimatycznych UE, ukierunkowane na mechanizm dostosowania limitów emisji dwutlenku węgla (CBAM) i zrewidowany unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
Polski rząd utrzymuje, że ustawa o budowaniu potencjału, mająca na celu opodatkowanie importu produktów wysokoemisyjnych, powinna była zostać przyjęta jednogłośnie, a nie większością kwalifikowaną. Drugie wyzwanie dotyczy zmian w ETS, aw szczególności w Rezerwie Stabilizacji Rynku, twierdząc, że narusza ona Zasady Solidarności Energetycznej poprzez redukcję uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Sprzeciw Polski wobec unijnego pakietu klimatycznego „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji o 55% do 2030 r., wynika z silnej zależności Polski od węgla do produkcji energii elektrycznej. Zastrzeżenia prawne kraju obejmują takie środki, jak zakaz sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi do 2035 r. i zwiększenie docelowych poziomów emisji gazów cieplarnianych. Wyzwania te odzwierciedlają obawy Polski dotyczące wpływu tej polityki na jej gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex