Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezes polskiego banku centralnego, inni rozważają podjęcie kroków prawnych przeciwko niektórym kolegom

Prezes polskiego banku centralnego, inni rozważają podjęcie kroków prawnych przeciwko niektórym kolegom

WARSZAWA (Reuters) – Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński i czterej inni przygotowujący stopy procentowe zagrozili we wtorek postępowaniem sądowym przeciwko niektórym członkom rady ds. polityki pieniężnej w związku z ich oświadczeniami dotyczącymi polityki publicznej.

Grupa nie sprecyzowała, o których kolegów się mówi, ale ich wspólne oświadczenie było wynikiem krytyki funkcjonowania Rady Polityki Pieniężnej w poniedziałek przez dwóch jej członków, Przemysława Litojniuka i Joannę Terwich.

Litwinyuk powiedziała w wywiadzie, że swoboda działania członków RPP jest ograniczona, a Tyrowicz opublikowała zredagowaną wersję najnowszego komunikatu prasowego RPP po spotkaniu w mediach społecznościowych, w którym napisała, że ​​organ ustalający nie podjął niezbędnych działań. Aby zmniejszyć inflację.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nie akceptujemy ani nie wyrażamy zdecydowanej dezaprobaty dla działań, które naszym zdaniem mogą stanowić naruszenie powyższych przepisów prawa, w związku z czym uważamy za zasadne rozważenie wysłania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” i koledzy powiedzieli we wspólnym oświadczeniu.

Oświadczenie podpisali Glapiński, Cesary Kochalski, Wisław Janczyk, Ireneus Dąbrowski i Henryk Wunowski.

Pozostali członkowie RPP to Tyrowicz, Litwiniuk i Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów, który krytykował politykę pieniężną.

Cała trójka została powołana do Komisji Polityki Pieniężnej przez kontrolowany przez opozycję Senat.

Bank centralny utrzymał kluczową stopę na poziomie 6,75% na posiedzeniu 5 października po serii 11 kolejnych podwyżek.

Na konferencji prasowej w ubiegły czwartek Glapinsky skrytykował członków RPP, którzy „biorą 37 300 zł (7437,69 USD) miesięcznie za udział w jednym spotkaniu w ciągu miesiąca i krytykę działań całego ciała”.

Tyrowicz kontynuowała swoją krytykę kierunku polityki we wtorek w wywiadzie na żywo przed opublikowaniem oświadczenia, mówiąc, że stopy powinny wzrosnąć o kilka punktów procentowych.

„Jako ekonomistka bardzo długo nie rozumiałam decyzji podejmowanych przez RPP” – powiedziała Gazeta.pl.

READ  Desperackie działania w kontekście kryzysu mieszkaniowego ogarniającego Polskę

W ubiegły czwartek polski parlament zatwierdził powołanie Iony Dudy i Gabrieli Masłuskiej do Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) w celu obsadzenia wakatów w 10-osobowym zgromadzeniu.

(1 dolar = 5.0150 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Alana Sharlisha, Paula Florkevicha i Anny Lodarshak-Simczuk; Montaż przez Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.