Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy kierowcy ciężarówek w ramach protestu blokują ukraińskie punkty graniczne

Polscy kierowcy ciężarówek w ramach protestu blokują ukraińskie punkty graniczne

W poniedziałek kilkudziesięciu właścicieli firm transportowych zamknęło trzy główne przejścia graniczne Polski z Ukrainą w proteście przeciwko – ich zdaniem – nieuczciwej konkurencji ze strony firm z sąsiedniego kraju.

Ciężarówki ustawiły się na przejściu granicznym w Dorohosku, gdzie protestujący wstrzymali prawie cały przepływ towarów, obwiniając liberalizację przepisów UE za spadek swoich dochodów.

„Chcemy przywrócić zasady uczciwej konkurencji” – powiedział AFP w Dorohosku Rafał Mikler, jeden z organizatorów protestu.

Po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska uchyliła system zezwoleń dla ukraińskich firm transportowych na wjazd do bloku.

Zdaniem polskich firm, posunięcie to spowodowało napływ ukraińskich konkurentów do branży, co przełożyło się na spadek ich zysków.

„Koszty serwisu ciężarówki, wynajęcia kierowcy, samego założenia firmy czy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne są znacznie niższe” – powiedział AFP w Dorohosku Marek Okliński, właściciel firmy transportowej.

„Obniżają ceny i zabierają towar, który przewoziliśmy” – dodał Oklinski.

Demonstranci ustawili podobne szlabany na przejściach granicznych w Hrebinie i Korczou oraz zobowiązali się do przepuszczenia ruchu pasażerskiego i transportu z pomocą humanitarną lub wojskową.

Ministerstwo Infrastruktury stwierdziło, że Warszawa nie jest w stanie sprostać żądaniom protestujących firm, przywracając system zezwoleń dla ukraińskich linii lotniczych, powołując się na przepisy UE.

Inne interesujące tematy

Polski minister przeprasza za incydent z rozsypaniem zboża na Ukrainie

Rolnicy rozpoczęli w zeszłym tygodniu swoje ostatnie protesty na granicy polsko-ukraińskiej, zamykając trzy przejścia graniczne. Otworzyli ukraińskie ciężarówki wjeżdżające do Polski i wysypali stosy zboża.

„Porozumienie osiągnęła Unia Europejska… Dlatego w praktyce Polska nie może ponownie zastosować systemu zezwoleń z Ukrainą do czasu wygaśnięcia ww. porozumienia” – czytamy w oświadczeniu resortu przesłanym Agence France-Presse, wzywając demonstrantów do zakończenia zamknięć. .

READ  OFICJALNE SPROSTOWANIE – Rosja musi wypłacić Ukrainie reparacje wojenne – mówi polski minister klimatu