Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inflacja bazowa w Polsce wzrosła do 12,3%

Inflacja bazowa w Polsce wzrosła do 12,3%

Dane dotyczące inflacji zasadniczej w Polsce zaczęły ostatnio spadać, ponieważ inflacja bazowa – miara, która wyklucza pozycje o bardziej zmiennych cenach, takie jak paliwo i żywność – nadal przyspieszała, osiągając nowy szczyt w marcu.

Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski (NBP) pokazały, że inflacja bazowa wyniosła w marcu 12,3%, w porównaniu z 12% w lutym i 22. miesiącu, w którym inflacja bazowa przyspieszyła. To najwyższy poziom od 1998 roku.

Natomiast inflacja bazowa spadła w marcu do 16,1% z najwyższego od 26 lat poziomu 18,4% w lutym. Przewiduje się, że w nadchodzących miesiącach będzie nadal spadać.

Jednak inflacja bazowa jest postrzegana jako dokładniejszy wskaźnik długoterminowej inflacji i cen, na które może wpływać polityka pieniężna, koszty paliw są często ustalane na rynkach międzynarodowych, a ceny żywności zależą od czynników sezonowych.

– Inflacja bazowa wolniej reaguje na szoki niż wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, który jest procesem bardziej rozłożonym w czasie – mówi Bartos Sawicki, analityk giełdowego portalu Cinkciarz.pl. „Koszty dla konsumentów wciąż rosną”.

Kreskors Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, zauważa, że ​​pomimo spowolnienia gospodarczego odsetek firm zgłaszających, że brak popytu wpływa na ich działalność, jest niższy od wieloletniej średniej we wszystkich sektorach gospodarki. Pozwala to na wyższe ceny.

Sawicki spodziewa się, że inflacja bazowa osiągnie szczyt w bieżącym kwartale (tj. do końca czerwca), ale nadal pozostanie dwucyfrowa przez „następne kilka miesięcy”.

„Do końca roku inflacja bazowa utrzyma się powyżej 8% rok do roku, a inflacja konsumencka niebezpiecznie zbliży się do punktów dwucyfrowych” – mówi.

Źródło głównego obrazu: PepcoComms/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 4.0)