17 kwietnia 2023 — Tania ukraińska żywność zakłóciła rynki Europy Wschodniej, zmuszając władze Polski i Węgier do szybkiego wprowadzenia zakazu importu zbóż i nasion oleistych z kraju. Ograniczenia będą obowiązywały do końca czerwca.
Według ministra rolnictwa tego kraju Jawora Keczewa podobny zakaz wprowadzi również Bułgaria.
Choć szybka, bariera jest całkowicie nieprzewidywalna. We wspólnym liście władze Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji ostrzegła 31 marca przed trudnościami w zagospodarowaniu nadwyżek zboża. Zaapelowali o wdrożenie dodatkowych źródeł finansowania rolnictwa z Unii Europejskiej. Kraje wezwały Komisję Europejską (KE) do ponownego wprowadzenia ceł na import z Ukrainy.
Na początku marca Komitety Copa-Cogeca stwierdziły, że unijni rolnicy w regionie są „porzucani”, a UE nie działa wystarczająco szybko i spójnie. Zgodnie z obietnicą unijna pomoc nadejdzie dopiero we wrześniu.
Podczas gdy Europa Wschodnia jest zalana zbożem i innymi tanimi ukraińskimi produktami rolnymi, inne kraje opróżniają swoje kasy, aby zachować bezpieczeństwo żywnościowe – Egipt i Sri Lanka otrzymały pożyczki od MFW, a Pakistan podpisał porozumienie z organem międzynarodowym.
Również Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja wezwały UE do przeniesienia wszystkich nadwyżek zboża z ich krajów do Afryki i na Bliski Wschód w celach humanitarnych i osiągnięcia „pierwotnego celu pasów solidarności”.
Ponownie otwiera przewód pokarmowy
W miniony weekend Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy pracowało nad przywróceniem normalnych stosunków handlowych z Polską i Węgrami. Podczas spotkania ministerstwa tego kraju z węgierskim Ministerstwem Rolnictwa Węgry „zagwarantowały, że transport produktów rolnych na Ukrainę będzie kontynuowany” – poinformowali ukraińscy urzędnicy.
Niemniej jednak w oświadczeniu ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej nazwało polską decyzję „sprzeczną z naszymi ustaleniami”.
„Obecnie rozwiązywanie różnego rodzaju problemów jednostronnymi drastycznymi środkami nie przyspieszy pozytywnego rozwiązania sytuacji. Podkreślamy, że nie powinno być nieporozumień między naszymi państwami a firmami handlowymi” – zauważają ukraińscy urzędnicy.
Ukraina twierdzi, że „zawsze przychylnie podchodzi do sytuacji polskiego sektora rolnego” i tydzień wcześniej wystąpiła o zezwolenie na przejazd przez Polskę ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku tylko do lipca.
– Naszym zdaniem pierwszym krokiem powinno być otwarcie transportu, bo to jest bardzo ważne i trzeba to zrobić bezwarunkowo, potem będziemy rozmawiać o innych rzeczach – podkreśla minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.
Solski w tym tygodniu rozpocznie rozmowy z Rumunią i Słowacją.
KE: Jednostronne środki „nie do przyjęcia”
KE potępiła sankcje nałożone na Polskę i Węgry, ale nie określiła, czy podejmie jakiekolwiek działania przeciwko Polsce i Węgrom za przejęcie przez UE wyłączności w zakresie polityki handlowej.
„W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE”, mówi Miriam García Ferrer, rzeczniczka Komisji ds. handlu i rolnictwa.
„W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE i dlatego jednostronne środki nie będą akceptowane” – kontynuuje.
Na początku tego miesiąca były minister rolnictwa Henryk Kowalczyk złożył rezygnację po tym, jak komisja wyborcza nie zapewniła polskim rolnikom wystarczającej ilości gotówki.
Rozpadająca się infrastruktura powoduje głód na świecie
Kraje Europy Wschodniej od miesięcy ostrzegają, że wsparcie finansowe KE jest potrzebne do wzmocnienia infrastruktury transportowej i łączności – infrastruktury kolejowej, drogowej, portowej, rozbudowy terminali granicznych, infrastruktury portów Morza Czarnego i Dunaju oraz poprawy połączeń intermodalnych.
Wezwali również kraje UE do zapewnienia dodatkowych pojazdów w celu usprawnienia przepływu towarów z Europy Wschodniej do portów unijnych i światowych.
„Apelujemy do KE, aby we współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) zaproponowała wspólne unijne rozwiązanie gwarantujące skup ukraińskiego zboża, tak aby nie trafiało ono do państw członkowskich UE. Pomoże to utrzymać przepływy handlowe żywności i zmniejszyć wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na kraje trzecie” – podały w swoim raporcie Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja.
Solidarity Lanes i kraje afrykańskie nadal walczą o żywność i zboża, aby wyżywić coraz bardziej niedożywioną populację. Inicjatywa zbożowa z Morza Czarnego Nie udało im się wysłać żywności do biednych krajów.
Na przykład Somalia, Etiopia, Jemen, Sudan i Afganistan otrzymały tylko 2,67% swoich dostaw żywności z nakładów zbożowych z Morza Czarnego, podczas gdy kraje te – z wyjątkiem Afganistanu – otrzymały przed wojną 50% swojego zboża z Ukrainy i Rosji.
The WFP zawiesił swoją działalność Trzech jej pracowników zmarło wczoraj w Sudanie w coraz bardziej niestabilnym kraju.
Marka Cervery
Aby skontaktować się z naszym zespołem redakcyjnym, wyślij e-mail na adres [email protected]
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz chcieć otrzymywać nasze biuletyny.
Zapisz się teraz, aby otrzymywać najnowsze wiadomości prosto na swoją skrzynkę odbiorczą.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive