Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hiszpańska firma PLD Space planuje wystrzelić swoją pierwszą rakietę przed końcem maja

MADRID (Reuters) – Hiszpańska firma PLD Space poinformowała w czwartek, że planuje wystrzelić swoją pierwszą prywatną rakietę suborbitalną wielokrotnego użytku przed końcem tego miesiąca, aby ostatecznie wejść na rynek i umieścić małe satelity w kosmosie.

Mini-wyrzutnia Miura 1 – nazwana na cześć słynnej rasy hiszpańskich byków bojowych – jest przygotowywana do wystrzelenia z obiektu wojskowego w Huelva w południowej Hiszpanii.

Start będzie pierwszym krokiem w planach PDL Space, aby w 2025 roku wejść na rynek komercyjny z rakietą orbitalną „Miura 5”, która jest obecnie w fazie rozwoju.

„W każdej sekundzie, gdy rakieta znajduje się w powietrzu, uczy się i zbiera dane potrzebne do opracowania Miury 5. Po 12 latach PLD Space będzie pierwszą prywatną małą firmą nośną, która osiągnie ten historyczny kamień milowy w Europejskim Wyścigu Kosmicznym” — Ezequiel Sanchez, CEO PLD, powiedział w komunikacie prasowym.

Plany kilku krajów i amerykańskich firm, aby rozmieścić tysiące satelitów transmitujących przez Internet w ciągu najbliższych kilku lat, doprowadziły do ​​fali nowych firm rakietowych szukających kawałka tego, co niektórzy analitycy przewidują, że do 2030 roku rynek kosmiczny będzie wart bilion dolarów.

Kilka europejskich start-upów ściga się, aby przygotować komercyjną wyrzutnię satelitów do konkurowania z prywatnymi firmami amerykańskimi po tym, jak Virgin Orbit (VORBQ.PK) ogłosiła upadłość po tym, jak jej uruchomienie w styczniu nie powiodło się.

Mówi się, że PLD Space otrzymało zielone światło od Narodowego Instytutu Technologii Kosmicznej na przeprowadzenie testu w locie do 31 maja, po zakończeniu wstępnego „gorącego testu”.

Podczas tego testu firma utrzymywała silnik Miura 1 na pełnej mocy przez pięć sekund, aby sprawdzić, czy działa idealnie w symulowanym środowisku.

Ze względów bezpieczeństwa dokładna data premiery zostanie ogłoszona dopiero z 24-godzinnym wyprzedzeniem, po zakończeniu dwóch kolejnych testów. Ulewne deszcze i silne wiatry nadal zmuszały firmę do przerwania misji.

READ  Prywatność w pracy a pojawienie się „cichej przestrzeni”

Minioperator „Miura 1” ma wysokość trzypiętrowego budynku, ma ładowność 100 kg (220 funtów) i może być również używany do przeprowadzania eksperymentów w stanie nieważkości.

PLD Space, założona w 2011 roku, zebrała ponad 60 milionów euro (66 milionów dolarów) z funduszy prywatnych i publicznych.

(1 USD = 0,9084 euro)

(Reportaż Emmy Pinedo; montaż: Inte Landauro i Hugh Lawson)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.