Liczący 57 000 lat eksponat sztuki jaskiniowej odcisków palców znaleziony we Francji to najstarsze znane petroglify wykonane przez ludzi, wynika z nowych badań. Ale, Homo sapiens To nie gatunek ludzki stał za tą sztuką — byli to nasi bliscy kuzyni, neandertalczycy.
Interesujące petroglify znajdują się w La Roche-Cotard w Centre-Val de Loire w północno-środkowej Francji. Po tym, jak jaskinia ta była wykorzystywana jako miejsce spoczynku prehistorycznych ludzi, została zamknięta przez tysiące lat przez osady lodowcowe, by zostać ponownie odkryta w XIX wieku i wykopana w XX wieku.
Na ścianach jaskini można znaleźć wiele różnych „koniuszek palców”, niektóre o okrągłym kształcie, a inne o falistym kształcie.
Naukowcy z University of Tours we Francji niedawno wykorzystali datowanie luminescencyjne stymulowane optycznie, aby ujawnić, że odciski te powstały prawdopodobnie około 57 000 lat temu. Najwyraźniej nie zostały stworzone przez nasz gatunek, Homo sapiensBo jeszcze nie zadomowiliśmy się w tej części Europy.
Jaskinia zawiera szereg kamiennych narzędzi, co wskazuje, że było to dobre miejsce dla społeczności prehistorycznych ludzi. Instrumenty są zbudowane w specyficznym stylu znanym jako „Mousterian”, technika związana z Neandertalczycyco dodatkowo dowodzi, że inskrypcje nie zostały wykonane przez Homo sapiens.
Oznaczenia są wykonane z „strunówek palców”, linii odciśniętych głównie na miękkim osadzie ściany jaskini. Naukowcy uważają, że te proste znaki nie były pomyłką. Po przeanalizowaniu ich kształtu i ułożenia zespół doszedł do wniosku, że są to przemyślane, uporządkowane i celowe kształty stworzone ręką.
Porównanie z innymi znanymi „eksperymentalnymi” znakami ludzkimi wskazuje również, że odciski palców La Roche-Cotard zostały wykonane w aktywnym wyrazie kreatywności.
Istnieją jednak starsze przykłady ludzkich dzieł sztuki. W Cueva de Ardales w południowej Hiszpanii znajduje się grupa malowanych stalagmitów jaskiniowych, których wiek szacuje się na 65 000 lat. Ponownie, stworzony przez neandertalczyków, nie Homo sapiens.
W przypadku grafiki najdawniejszej – podobnie jak w przypadku obrazów odzwierciedlających otaczającą nas fizyczną rzeczywistość – zaszczyt ten jest obecnie przyznawany Homo sapiens, który co najmniej 45 500 lat temu namalował tłustą świnię w Indonezji. Poprzednim rekordzistą w kategorii najstarszego na świecie dzieła sztuki malarskiej był obraz dzikiego bydła znaleziony w jaskini na Borneo, którego wiek szacuje się na około 40 000 lat, również jego autorstwa. Homo sapiens.
Nasi neandertalscy kuzyni byli kiedyś przedstawiani jako „jaskiniowcy” o grubych brwiach, którym brakowało zdolności poznawczych, które czynią nasz gatunek tak ważnym, ale obecnie pogląd ten został powszechnie obalony.
Bogactwo dowodów wskazuje, że neandertalczycy byli niezwykle inteligentnymi stworzeniami. Tworzyli niesamowite dzieła sztuki, troszczyli się o słabych w swoim społeczeństwie i rozwijali niezwykle bogate kultury. Chociaż nadal nie jest w pełni zrozumiałe, dlaczego wyginęły około 40 000 lat temu, prawie na pewno nie było to spowodowane brakiem mocy mózgu.
Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Plus jeden.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie