Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Helena Modrzejewska – Niesamowita polska patriotka!

Helena Modrzejewska – Niesamowita polska patriotka!

W ciągu naszego życia jesteśmy świadkami wielu aktorów i aktorek. Niektóre mogą być znakiem rozpoznawczym świata rozrywki, inne umierają z czasem. Na początku XVIII wieku przedstawienia teatralne i gra aktorska były jedynymi źródłami rozrywki dla ludu. W tamtych czasach jedną z aktorek, która zyskała sławę, była polska aktorka Helena Modrzygoska.

Początki Heleny Modrzejewskiej

Helena Modrzygoska miała wrodzony talent aktorski. Od najmłodszych lat była skłonna do aktorstwa teatralnego. Chociaż miała miłe wspomnienia z dzieciństwa z powodu dysfunkcyjnej rodziny, zadbała o to, by odcisnąć piętno w świecie rozrywki.

Aktorstwo Heleny było bez zarzutu; Dlatego nawet krytycy nie mogli znaleźć w jej występie żadnych wad. Pogrążyła się w muzyce i sztukach plastycznych, gdyż była to jej jedyna pasja. Urodziła się jako Jadwiga Benda, ale nie bez powodu przyjęła imię Helena Modrzejewska.

Helena po raz pierwszy wystąpiła publicznie na scenie w 1882 roku w romantycznym dramacie z polskiej sztuki. W swoim pierwszym przedstawieniu teatralnym Helena dała się poznać jako energiczna artystka, wyprzedzając swoich konkurentów.

Z biegiem czasu Helena Modrzejewska szybko stała się tematem rozmów w mieście ze względu na jej imponujący występ. Przez następne osiem lat pracowała z pasją i oddaniem i szybko stała się popularną twarzą wśród klas i mas. Ludzie tłoczyli się w kinach, aby być świadkami jej naturalnych umiejętności aktorskich.

Czas się ruszyć

Helena Modrzejewska chciała pochwalić się swoimi umiejętnościami aktorskimi także w innych krajach. Nie było wątpliwości, że Ameryka była jej marzeniem, ponieważ zyskałaby większą sławę i uznanie. Więc zaplanowałem, że nadszedł czas, aby przenieść się do Ameryki.

Jednym z głównych powodów było to, że Polska znajdowała się wówczas pod zaborem rosyjskim. Tak więc, jeśli zrobisz coś na uboczu, musisz ponieść surową karę. I wtedy Helena postanowiła przenieść się do Ameryki po lepsze i wolne życie. Będzie też mogła skupić się na swoich umiejętnościach aktorskich i stopniowo zdobywać sławę i imię.

READ  To był powód, dla którego Schumacher to zrobił Polski Ekspres

Nowy początek Heleny Modrzejewskiej

Helena Modrzejewska zawsze chciała zrobić to na wielką skalę. Aby więc spełnić swoje marzenia, w 1877 roku przeniosła się do Ameryki. Platforma i atmosfera były dla niej nowe. Kiedy jednak po raz pierwszy pojawiła się na scenie, udowodniła krytykom, że się mylili. Zyskała sławę od pierwszego występu w Ameryce.

Jednym z ważnych osiągnięć, jakie otrzymała podczas pobytu w Ameryce, była jej rola w kilku dziełach Szekspira. Jej rola w Makbecie jest nadal uważana za jedną z najlepszych kreacji scenicznych, jakie kiedykolwiek dała artystka. Helena jako Lady Makbet była tak dobra, że ​​w całej swojej karierze wystąpiła w tej roli ponad pięćset razy. Była tak entuzjastycznie nastawiona do swoich umiejętności aktorskich, że koncertowała przez trzydzieści kolejnych tygodni.

Kilka rzadkich faktów o Helenie Modrzejewskiej

  • Helena Modrzejewska przez całe życie przyjmowała różne imiona. Chociaż jej prawdziwe nazwisko brzmiało Jadwiga Benda, z nieznanych powodów zmieniła je na Helena Opid. Jednak po występie w komediodramacie Biała kamelia przyjęła pseudonim sceniczny Modrzejewska.
  • Helena stała się tak popularna dzięki swoim doskonałym umiejętnościom aktorskim, że dała się poznać jako najjaśniejsza gwiazda estrady w Polsce. Otrzymała tytuł żywej legendy nie tylko w Polsce, ale iw Ameryce. Nawet krytycy nie mogli nic zarzucić jej umiejętnościom aktorskim. Dlatego uważana jest za perfekcjonistkę.
  • Niewiele osób wie, że Helena urodziła syna z pierwszego kochanka w 1861 roku. Nazywał się Rudolf Modrzewski, późniejszy słynny inżynier. Ojciec jej syna, Gusto Zimagera. Jednak ta dwójka nigdy się nie ożeniła. Zamiast tego Helena poślubiła Karola Chłapowskiego, który był zamożnym człowiekiem.
  • Po zdobyciu sławy w Ameryce Helena osiedla się na wsi. Ojczystą Polskę odwiedziła dopiero w ostatnich latach życia. W końcu wydała ostatnie tchnienie 9 kwietnia 1909 roku na Bay Island w Newport Beach, niedaleko Los Angeles w Kalifornii.
  • Zbiory Heleny są ogromne i obejmują 260 ról szekspirowskich i współczesnych w języku polskim i angielskim.
READ  Plan masowych szczepień brazylijskich piłkarzy napotyka przeszkodę

Helena Modrzygoska zyskała sławę

Helena przeniosła się do Ameryki na stałe, ponieważ była niezadowolona z obecnej sytuacji politycznej w swoim rodzinnym kraju, Polsce. Była już znana jako aktorka. Kiedy więc przyjechała do Ameryki, miała za sobą sławę i nazwisko.

Wkrótce Helena zadebiutowała w Ameryce w California Theatre w San Francisco w 1877 roku. Jej występ wywarł ogromne wrażenie na ludziach, którzy byli pod wrażeniem nieskazitelnego i genialnego występu Heleny. Sukces nastąpił, gdy została zaproszona do niektórych z najbardziej prestiżowych miejsc na wschodnim wybrzeżu.

Jej sława stała się światowa, więc była na trzyletniej trasie koncertowej do Anglii. Tutaj Helena Modrzejewska zdołała to poprawić Umiejętności mówienia po angielsku. Helena zdobyła ogromne doświadczenie podczas swojego tournée po Anglii. Po powrocie Helena zajęła się produkcją, realizując w Ameryce pierwszą adaptację sztuk Henryka Ibsena w 1883 roku. Był to jeden z jej najbardziej niezwykłych wkładów w teatr amerykański.

Sława i popularność Heleny miały wpływ na ruchy na rzecz praw kobiet w Ameryce. Została zaproszona do wygłoszenia przemówienia na Konferencji Kobiet na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 r. Helena doznała udaru mózgu w 1897 r., W wyniku czego została częściowo sparaliżowana. Ale szybko wyzdrowiała i po raz ostatni wystąpiła w swoim rodzinnym kraju w latach 1902-1903.

dolna linia

Choć minęło już ponad półtora wieku, Helena Modrzewska pozostaje jedną z najbardziej niesamowitych gwiazd estrady. Miała własną osobowość i rzadki wrodzony talent, który mógł z łatwością oczarować każdego. Zyskała światową sławę i szybko stała się potężną ikoną dla wielu kobiet. Według wielu jest współczesną kobietą, która postawiła sobie za cel realizację swojej pasji i marzeń.