Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Głosowanie w Michigan będące testem gniewu z powodu polityki Bidena wobec Izraela

Głosowanie w Michigan będące testem gniewu z powodu polityki Bidena wobec Izraela

  • Napisane przez Brandona Drennona
  • BBC News w stanie Michigan

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Poparcie Bidena dla Izraela spowodowało, że stracił głosy wśród arabskich Amerykanów

Wyborcy ze stanu Michigan od miesięcy organizują się, aby wysłać Joe Bidenowi wiadomość podczas wtorkowych prawyborów w stanie: „Żadnego zawieszenia broni. Żadnego głosowania”.

Po tym, jak prezydent Joe Biden o włos pokonał Donalda Trumpa w stanie Michigan w ostatnich wyborach w 2020 r., głosowanie w sprawie protestu związanego z wydarzeniami w Gazie stało się prawdziwym niepokojem Białego Domu.

Biden i Trump zmierzają do rewanżu w listopadzie, a w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich – jak przewidywała większość sondaży – eksperci twierdzą, że Michigan jest stanem, który trzeba wygrać.

Mając największą populację arabsko-amerykańską w Stanach Zjednoczonych, państwo to stanowi papierek lakmusowy dotyczący wpływu, jaki polityka administracji Bidena na konflikt Izrael-Gaza może mieć na Demokratów.

Gniew, jaki wywołał wśród wielu członków tej społeczności, kipi od miesięcy, a wtorkowe prawybory Partii Demokratycznej stanowią dla wyborców tej partii pierwszą okazję do wyrażenia swojego niezadowolenia poprzez wstrzymanie głosowania od prezydenta.

W dużej mierze nie sprzeciwia się on staraniom Partii Demokratycznej o nominację na prezydenta, nie powstrzymuje to jednak od podjęcia działań przez tych, którzy sprzeciwiają się jego polityce na Bliskim Wschodzie.

W ostatnich godzinach w przededniu wtorkowych prawyborów Khaled Turani stał przed Islamskim Centrum w Detroit i rozdawał ulotki zachęcające ludzi do głosowania na kartach do głosowania „niezgodnych z przepisami”.

Turani, jeden z organizatorów kampanii na rzecz opuszczenia Bidena, powiedział BBC: „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby Biden był prezydentem przez jedną kadencję”.

„W listopadzie będziemy pamiętać. Jeśli sprzeciwisz się woli narodu, przegrasz”.

Źródło obrazu, Brandona Drennona/BBC

Skomentuj zdjęcie,

Khaled Tourani, jeden z organizatorów kampanii „Dump Biden”, twierdzi, że jego grupa wykonała we wtorek ponad 30 000 telefonów, prosząc ludzi o głosowanie.

Dwie organizacje oddolne, w tym grupa Turaniego Abandon Biden i druga Listen Michigan, wzywają Demokratów, aby we wtorkowych prawyborach wybrali opcję „niezaangażowaną”.

W stanie lista kandydatów każdej partii obejmuje opcję „niezobowiązującą”, która umożliwia wyborcy oddanie głosu na partię bez wybierania kandydata – w tym przypadku Bidena.

Ruch ma poparcie co najmniej 39 urzędników wybieranych na szczeblu stanowym i lokalnym. Należą do nich kongresmenka Rashida Tlaib, ustawodawca stanu Michigan Abraham Ayyash i burmistrz Dearborn Abdullah Hammoud.

„Byłem dzisiaj dumny, że mogłem tam wejść, wyciągnąć kartę do głosowania Partii Demokratycznej i głosować bez zobowiązań” – powiedział Tlaib w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Lexis Zidane, jeden z organizatorów kampanii Listen Michigan, powiedział, że ma nadzieję, że co najmniej 10 000 osób będzie mogło głosować za darmo.

„Chcemy obudzić się następnego dnia, w środę, i chcemy móc uznać Michigan za państwo propalestyńskie” – powiedziała. „Chcemy zainspirować społeczności w całym kraju, aby wiedziały, że Ameryka ostatecznie jest to winna swoim obywatelom”.

Zwycięstwo Bidena w prawyborach jest pewne, ale Demokraci będą obserwować liczbę głosów „niezgodnych”, aby zobaczyć, jakie szkody wyborcze spowodowało wsparcie prezydenta dla Izraela w jego wielomiesięcznej wojnie z Hamasem w Gazie.

Ostatnie sondaże ogólnokrajowe wskazują, że większość Demokratów nie pochwala sposobu, w jaki prezydent radzi sobie z kryzysem. A w miejscach takich jak Dearborn, na przedmieściach Detroit, gdzie w stanie mieszka duża populacja arabsko-amerykańska, niezadowolenie z Demokratów wydaje się powszechne.

Źródło obrazu, Brandona Drennona/BBC

Skomentuj zdjęcie,

W poniedziałek kilkudziesięciu osobom zgromadzonym w Centrum Islamskim w Detroit rozdano ulotki zachęcające, aby nie wspierali Joe Bidena

Prezydent próbował balansować na granicy między wysłaniem pomocy dla Izraela – wieloletniego sojusznika USA, który ma historycznie silne wsparcie ze strony Demokratów – a uspokojeniem tych ze swojej partii, którzy chcą, aby zniszczenia w Gazie położyły się już teraz.

Senator Gary Peters ze stanu Michigan powiedział BBC i innym reporterom na poniedziałkowym spotkaniu zorganizowanym przez kampanię Bidena, że ​​prezydent rozumie obawy wyborców dotyczące sytuacji w Gazie.

„[President Biden] Słyszy głośno i wyraźnie, co mówią ludzie. „Bardzo troszczy się o niewinnych cywilów znajdujących się w krzyżowym ogniu. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zakończyć to tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Sean Peters.

Zespół Bidena wskazał na osiągnięcia krajowe, takie jak tworzenie miejsc pracy, inwestowanie w biedne społeczności i obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, jako sposoby, w jakie prezydent pomógł wyborcom w Michigan.

Próbując rozwiać swoją frustrację, sztab wyborczy Bidena podjął próbę zorganizowania w styczniu osobistego spotkania z przywódcami arabsko-amerykańskimi, na co burmistrz Dearborn odmówił. Burmistrz Hammoud powiedział wówczas: „To nie jest właściwy czas, aby rozmawiać o wyborach”.

Zamiast tego on i inni przywódcy społeczności spotkali się w lutym z wyższą kadrą Białego Domu. „Podkreśliliśmy, że oprócz komunikacji konieczna jest zmiana polityki” – powiedział po spotkaniu przedstawiciel stanu Ayyash dziennikowi „New York Times”.

Jednak Biały Dom niechętnie wycofuje się ze swojego wsparcia, wysyłając miliardy dolarów pomocy wojskowej dla Izraela i trzykrotnie blokując rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni.

Zamiast tego Stany Zjednoczone wezwały do ​​zaprzestania walk i broniły prawa Izraela do ścigania bojowników Hamasu, którzy 7 października zabili około 1200 osób w południowym Izraelu. Według Ministerstwa Zdrowia pod przewodnictwem Hamasu liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wynosi prawie 30 000 osób, w większości kobiety i dzieci.

Samra Luqman, kolejna członkini partii Abandon Biden, która określiła siebie jako skrajnie lewicową Demokratkę, powiedziała: „Jednak dzisiaj stoję przed wami, aby powiedzieć, że rozważam głosowanie na Trumpa w 2024 r.”.

„Bez względu na cenę, jaką zapłacę jako muzułmanka w tym kraju, nadal jestem gotowa wytyczyć czerwoną linię i powiedzieć, że popełnienie ludobójstwa jest dla mnie priorytetem” – powiedziała.

Izrael stanowczo odrzuca oskarżenia pod adresem niego o popełnienie ludobójstwa w Gazie.

Źródło obrazu, Brandona Drennona/BBC

Skomentuj zdjęcie,

Khaled Turani rozdawał w poniedziałek ulotki zachęcające ludzi, aby nie głosowali na Joe Bidena

Michigan jest jednym z sześciu kluczowych stanów wahadłowych, które zdaniem ekspertów Biden będzie musiał wygrać, aby pokonać Trumpa w potencjalnym rewanżu w listopadzie. Inne stany to Georgia, Nevada, Wisconsin, Pensylwania i Arizona.

W ostatnich wyborach prezydenckich stan stanu Michigan dwukrotnie się przewrócił – od Republikanów pod rządami Trumpa w 2016 r. do Demokratów pod rządami Bidena w 2020 r.

Zwycięstwo prezydenta w wyborach w 2020 roku wyniosło około 155 000 głosów, czyli mniej niż całkowita liczba zarejestrowanych muzułmańskich wyborców w Michigan. W całym kraju 64% muzułmańskich wyborców poparło Bidena w 2020 r. Według Associated PressJednak liczba ta wzrosła do prawie 70% w hrabstwach Michigan z dużą populacją arabsko-amerykańską.

Prezydent Biden i jego zastępcy podczas kampanii często odwiedzali Michigan, chcąc zwiększyć poparcie i przypomnieć wyborcom o swoim zaangażowaniu na rzecz ludzi pracy, kluczowego bloku wyborczego Demokratów, z którego Trump cieszy się coraz większym poparciem.

We wrześniu prezydent Biden dołączył do pikiet w Detroit wraz z członkami związku zawodowego United Auto Workers, co było pierwszym od ponad stu lat urzędującym prezydentem.

Cztery miesiące później UAW formalnie poparła ofertę prezydenta w sprawie reelekcji, co kampania Bidena przyjęła z zadowoleniem w obliczu słabnącego entuzjazmu wyborców. Sondaże wskazują, że Gaza to tylko jeden słaby punkt – wyborcy są coraz bardziej zaniepokojeni wiekiem prezydenta i pesymistycznie patrzą na gospodarkę, pomimo silnego wzrostu i niskiego bezrobocia.

Źródło obrazu, Brandona Drennona/BBC

Skomentuj zdjęcie,

Nate, który poprosił BBC, aby nie używała jego nazwiska, oszacował, że w poniedziałek będzie miał do recyklingu metal wart 2000 dolarów.

Wśród sceptyków są pracownicy fizyczni z obszaru metropolitalnego Detroit, tacy jak Nate. Stojąc w zakładzie recyklingu złomu w Dearborn, niecałe milę od fabryki Forda, gdy w powietrze unosiły się kłęby dymu, powiedział BBC, że ma wrażenie, że „gospodarka się pogarsza”.

Od ponad 10 lat jest właścicielem firmy wynajmującej kontenery na śmieci i zajmującej się wywozem ciężkich śmieci, ale ostatnio powiedział: „Widziałem mniej firm i mniej ludzi”.

„Sytuacja uległa spowolnieniu, odkąd Biden objął urząd” – powiedział Nate. „Nie jestem pewien, na kogo będę głosował w tym roku”.

Adam Abu Salah, organizator kampanii Listen Michigan, który był członkiem personelu kampanii Bidena w 2020 r., powiedział później BBC: „Ludzie rezygnują z głosowania z wielu powodów”.

Powiedział, że jego organizacja dzwoni nie tylko do arabskich Amerykanów, ale także do innych członków społeczności czarnoskórych i kolorowych w Michigan oraz do „wyborców w całym stanie, którzy są niezadowoleni z Bidena”.

Abu Salah powiedział, że ludzie byli niezadowoleni z prezydenta przed 7 października, datą rozpoczęcia wojny między Izraelem a Gazą.

„Ludzie widzieli, jak Biden radził sobie z wojną na Ukrainie i jak przesyłał dużo pieniędzy, ale nie mogli zainwestować ich w nasze społeczności” – powiedział. „W Michigan jest miasto – Flint – które od ponad dziesięciu lat nie ma czystej wody”.

Źródło obrazu, Brandona Drennona/BBC

Skomentuj zdjęcie,

Adam Abu Salah pracował nad kampanią Joe Bidena w 2020 r., ale twierdzi, że nigdy więcej nie będzie na niego głosował

Jest to coraz częstsza skarga słyszana przez wielu amerykańskich wyborców, którzy często wyrażają frustrację z powodu federalnych wydatków na wojnę, podczas gdy ich społeczności borykają się z trudnościami.

Jednak dla Abu Salaha wsparcie Bidena dla Izraela w obliczu pogłębiającego się kryzysu humanitarnego i gwałtownie rosnącej liczby ofiar śmiertelnych było ostatecznym katalizatorem, który oddalił go od prezydenta – nawet jeśli oznaczało to, że jego miejsce zajmie prezydent, który kiedyś wydał muzułmański zakaz podróżowania.

„Jeśli uda nam się zdobyć kolejną prezydenturę Trumpa, nie jest to moja odpowiedzialność. To nie jest odpowiedzialność wyborców. To odpowiedzialność Bidena” – powiedział.

„[President Biden] Nie mogę odzyskać głosu. Oczywiście nie. „Jest już za późno na życie 30 000 ludzi”.

Więcej o wyborach w USA

READ  Amerykańska fala upałów żyje dalej: 250 osób umiera w historycznej „kopie upałów” w Portland, Seattle i nie tylko