Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin nakazał zabicie Aleksieja Nawalnego, aby powstrzymać wymianę więźniów, twierdzi jego sojusznik

Putin nakazał zabicie Aleksieja Nawalnego, aby powstrzymać wymianę więźniów, twierdzi jego sojusznik

Plan zamiany Aleksieja Nawalnego na funkcjonariusza rosyjskiego FSB znajdował się w „końcowej fazie” w chwili śmierci opozycjonisty – a Władimir Putin go zabił, ponieważ rosyjski przywódca, jeden z oficerów Nawalnego, nie mógł znieść myśli o jego zwolnieniu . Twierdzili alianci.

W przemówieniu na YouTube Maria Pevchikh, szefowa Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego, powiedziała, że ​​rozmowy na temat wymiany Nawalnego i dwóch anonimowych obywateli USA z Wadimem Krasikowem, przetrzymywanym w Niemczech płatnym zabójcą rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, były bliskie zakończenia przed Only dzień po ataku. Nie żyje krytyk Putina

Nawalny zmarł 16 lutego w arktycznej kolonii karnej. Zachodni przywódcy i zespół Nawalnego ustawili się w kolejce, aby powiedzieć, że Nawalny został zabity i że ostateczną odpowiedzialność ponosi Putin. Matka Nawalnego, Ludmiła, oświadczyła, że ​​zmuszono ją do podpisania aktu zgonu stwierdzającego, że zmarł on śmiercią naturalną.

„Teraz i dzisiaj na tym miejscu mógłby zasiąść Aleksiej Nawalny. „To nie jest metafora” – powiedziała pani Pevchikh. „To mogło i powinno się wydarzyć”.

Dodał: „Nawalny powinien pauzować w ciągu najbliższych kilku dni, ponieważ otrzymaliśmy decyzję w sprawie jego wymiany. Na początku lutego Putinowi zaproponowano wymianę zabójcy, funkcjonariusza FSB Wadima Krasikowa, odsiadującego karę więzienia za morderstwo w Berlinie, na dwóch obywateli amerykańskich i Aleksieja Nawalnego.

Pevchikh nie wspomniał nazwisk obywateli amerykańskich ubiegających się o wymianę z Nawalnym, ale Stany Zjednoczone oświadczyły, że próbują zwrócić Iwana Gerszkowicza, korespondenta gazety. dziennik „Wall Street, oraz Paul Whelan, były żołnierz piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.

Pani Pevcikh powiedziała, że ​​wieczorem 15 lutego otrzymała potwierdzenie, że negocjacje w sprawie zamiany znalazły się w końcowej fazie.

READ  Bankier centralny stoi na czele rządu tymczasowego na Słowacji w miarę pogłębiania się kryzysu politycznego

Powiedziała, że ​​później poinformowano ją, że były właściciel Chelsea Roman Abramowicz złożył propozycję Putinowi, chociaż miliarder zaprzeczył zaangażowaniu.

Pani Pevchikh oskarżyła Putina o zabicie Nawalnego po tym, jak odkryła, że ​​zachodnie rządy są otwarte na wymianę za niego Krasikowa.

W swoim filmie tak opisała sposób myślenia Putina: „Nie mogę tolerować wolności Nawalnego. Skoro w zasadzie są gotowi wymienić Krasikowa, to muszę się tylko pozbyć karty przetargowej. Wtedy zaproponuję kogoś innego, kiedy nadejdzie czas .”

Nie jest jasne, w jakim stopniu zachodni urzędnicy byli zaangażowani w propozycje zamiany Krasikowa na Nawalnego, ale pani Pevchikh powiedziała, że ​​amerykańscy i niemieccy urzędnicy „kiwali głowami ze zrozumieniem… składali obietnice, a potem nic nie zrobili”.

Lyubov Sobol, inny członek ekipy Nawalnego, stwierdził, że „osobiście i wielokrotnie prosiła europejskich i amerykańskich polityków oraz urzędników o wymianę Nawalnego”. Ani Stany Zjednoczone, ani rząd Niemiec nie skomentowały tych zarzutów.

Pani Pevchikh powiedziała, że ​​sojusznicy Nawalnego od początku wojny na Ukrainie pracowali nad planem wydostania go z Rosji.