Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje Unii Europejskiej poinformowały Wielką Brytanię, że nie mogą zagwarantować ekstradycji po Brexicie

Dwadzieścia krajów UE odmawia gwarancji ekstradycji podejrzanych przestępców do Wielkiej Brytanii.

Dziesięć krajów Unii Europejskiej odmówiło zgody na takie ekstradycje, dwa uczyniłyby to tylko za zgodą podejrzanego przestępcy, a osiem krajów nałożyło inne ograniczenia.

Rozwój ten jest przedstawiony w niedawno opublikowanych dokumentach z Brukseli i odzwierciedla fakt, że Brexit oznacza, że ​​Wielka Brytania nie jest już objęta europejskim nakazem aresztowania.

Obecna konfiguracja prawdopodobnie osłabi zdolność europejskich podejrzanych o przestępstwo w Wielkiej Brytanii do powrotu do sprawiedliwości po ucieczce na kontynent.

Prawnicy ostrzegają, że może to również sztucznie utrzymać populację więźniów, ponieważ sędziowie mogą niechętnie wydawać kaucję ze względu na obawy, że europejscy podejrzani opuszczą kraj i nie wrócą.

Stanowisko każdego z 27 państw członkowskich UE w sprawie ekstradycji i Wielkiej Brytanii zostało skażone w nocie notyfikacyjnej UE wydanej 6 kwietnia.

Na mocy europejskiego nakazu aresztowania podejrzani przestępcy mogą być łatwo ekstradowani w ramach konsorcjum.

Ale kiedy Wielka Brytania opuszcza teraz Unię Europejską, państwa członkowskie mogą decydować o swoich stanowiskach. Dziesięć krajów Unii Europejskiej stwierdziło, że nie wyda swoich obywateli podejrzanych o popełnienie zbrodni do Wielkiej Brytanii: Niemcy, Grecja, Francja, Chorwacja, Łotwa, Polska, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

Kolejnych dwóch, Czechy i Austria, zrobią to tylko wtedy, gdy podejrzany wyrazi zgodę. Osiem innych krajów ma ograniczenia, takie jak kary więzienia, które są wykonywane w krajach pochodzenia.

Jedynie siedem pozostałych krajów UE zasadniczo zgadza się na wzajemność z Wielką Brytanią: Belgia, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Cypr i Malta.

Oznacza to, że istnieje nierównowaga, biorąc pod uwagę chęć Wielkiej Brytanii do ekstradycji Brytyjczyków podejrzanych o popełnienie przestępstw w krajach Unii Europejskiej.

Edward Grange, partner w Corker Binning Attorneys, powiedział: „Wielka Brytania będzie nadal dokonywać ekstradycji swoich obywateli, ponieważ nie dostarczyła żadnego powiadomienia o zastosowaniu taśmy obywatelskiej.

READ  Rodziny zakładników Hamasu muszą czekać na wieści w udręce

„Rzeczywiście, to stanowisko jest kontynuacją wieloletniego podejścia Wielkiej Brytanii, zgodnie z którym sama narodowość danej osoby nie powinna stanowić przeszkody dla ekstradycji”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział: „Wielka Brytania zgodziła się na kompleksowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Unią Europejską, które obejmuje uproszczone ustalenia dotyczące ekstradycji.

Niektóre państwa członkowskie UE od dawna mają ograniczenia konstytucyjne Przeciwko ekstradycji swoich obywateli do krajów spoza Unii EuropejskiejZ tego powodu wynegocjowaliśmy konkretną umowę, która pozwala sprawcom zmierzyć się z wymiarem sprawiedliwości w inny sposób, nawet jeśli kraj nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli.

„Brytyjska polityka od dawna nie dyskryminuje obywateli Wielkiej Brytanii i innych osób w procedurach ekstradycyjnych w celu zapewnienia, że ​​jednostki staną przed sądem”.

W osobnym komunikacie Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie UE, że sprzeciwiają się wnioskowi Wielkiej Brytanii o przystąpienie do Porozumienia z Lugano.

Konwencja to traktat, który decyduje o tym, który sąd jest właściwy w transgranicznych sporach cywilnych i handlowych oraz zapewnia, że ​​orzeczenia są wykonywane ponad granicami.