Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fundusz Earthshot przekazuje milion funtów brytyjskim naukowcom walczącym z kryzysem klimatycznym |  Nagroda Earthshot

Fundusz Earthshot przekazuje milion funtów brytyjskim naukowcom walczącym z kryzysem klimatycznym | Nagroda Earthshot

Naukowcy, którzy zastąpili plastikowe opakowania wodorostami, są wśród tych, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 1 miliona funtów od funduszu Earthshot Prince of Wales.

Nagroda ma na celu nagradzanie innowacyjnych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną, a jej nazwa pochodzi od konkursu Moonshot Challenge byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego z lat 60. XX wieku, który zjednoczył miliony ludzi wokół celu, jakim jest umieszczenie człowieka na Księżycu w ciągu dekady. .

Na imprezie z gwiazdami w Bostonie w stanie Massachusetts, książę William Ogłosił pięciu zwycięzców swojej nagrody, która została uruchomiona w 2020 roku. Do niego i księżnej Walii dołączyły gwiazdy, w tym Annie Lennox, Billie Eilish, David Beckham, Ellie Goulding i Rami Malek.

Książę powiedział publiczności: „Wierzę, że rozwiązania Earthshot, które widziałem dzisiejszego wieczoru, dowodzą, że możemy stawić czoła największym wyzwaniom naszej planety. Wspierając je i skalując je, możemy zmienić naszą przyszłość. Wraz z dzisiejszymi zwycięzcami i finalistami oraz tymi, którzy będą odkryte w nadchodzących latach, mam nadzieję, że dziedzictwo Earthshot będzie nadal rosło, aby pomóc naszym społecznościom i naszej planecie w rozwoju”.

Książę i księżna Walii z burmistrz Michelle Waugh podczas wizyty w Boston Harbor Defenses, aby dowiedzieć się, jak miasto radzi sobie z podnoszącym się poziomem mórz. Zdjęcie: Chris Jackson/PA

Jednym ze zwycięzców była brytyjska firma Notpla, która tworzy alternatywę dla plastikowych opakowań z wodorostów. Startup stworzył naturalną, biodegradowalną alternatywę plastiku wykonaną z wodorostów i roślin, którą można wykorzystać do stworzenia szeregu produktów opakowaniowych, takich jak folia bąbelkowa do przenoszenia płynów, powłoki do pojemników na żywność oraz papier do kosmetyków i mody. . Do tej pory firma wyprodukowała ponad milion pudełek na lunch na wynos dla serwisu dostawczego Just Eat.

Współzałożyciel Notpla, Pierre Paslier, powiedział: „Nikt nie chce żyć w świecie pełnym plastikowych odpadów, ale nigdy nie jest za późno na działanie. Nigdy nie było więcej czasu na wykorzystanie naturalnych rozwiązań do rozwiązania problemu plastiku”.

READ  Jak bojownicy Hardline Wagner pod dowództwem Jewgienija Prigożyna dokonali zamachu stanu

Kolejnym zwycięzcą była grupa aborygeńskich kobiet, które monitorowały Wielką Rafę Koralową w Australii. Ich projekt łączy 60 000 lat rdzennej wiedzy z technologiami cyfrowymi w celu ochrony lądu i morza. Program rdzennych kobiet Wielkiej Rafy Koralowej przeszkolił ponad 60 kobiet, które dostarczyły danych naukowych, a także chronią miejsca o wielkim znaczeniu kulturowym i duchowym.

Firma z siedzibą w Omanie, która opracowała technologię konwersji dwutlenku węgla2 w skale i na stałe składowane pod ziemią, w celu zmineralizacji 1000 ton lokalnie wychwytywanego dwutlenku węgla2 Co roku do 2024 roku zdobywał też nagrodę.

Inne nagrodzone projekty obejmują start-up dostarczający kobietom w Kenii czystsze kuchenki w celu zmniejszenia zanieczyszczenia w pomieszczeniach i zapewnienia bezpieczniejszego sposobu gotowania oraz firmę oferującą zrównoważone szklarnie rolnikom w Indiach.