Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska osiąga porozumienie w sprawie ograniczenia eksportu rosyjskiej ropy do 60 USD

Unia Europejska osiąga porozumienie w sprawie ograniczenia eksportu rosyjskiej ropy do 60 USD

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się wprowadzić limit 60 dolarów na globalne zakupy rosyjskiej ropy po tym, jak Polska wycofała sprzeciw wobec długo dyskutowanej umowy mającej na celu wpływanie na dochody Kremla z paliw kopalnych.

Warszawa była umowa odroczona Na granicy po zażądaniu niskiego pułapu, aby jeszcze bardziej obniżyć dochody Moskwy. Jego poparcie oznacza, że ​​blok będzie miał inicjatywę przed 5 grudnia, kiedy wejdzie w życie zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską do Unii Europejskiej.

Limit, który ma zostać przyjęty przez kraje G7 i niektórych sojuszników, ma na celu utrzymanie rosyjskiego przepływu ropy do krajów takich jak Indie i Chiny, ale przy niższych zyskach dla Moskwy.

Ma mieć zasięg globalny, ponieważ rosyjscy importerzy ropy, którzy są uzależnieni od ubezpieczenia i usług transportowych firm z Unii Europejskiej i innych krajów G7, będą musieli rozważyć pułap cenowy.

Jednak Rosja oświadczyła, że ​​nie będzie sprzedawać ropy żadnemu krajowi objętemu limitem, a Indie i Chiny nie zapowiedziały jeszcze, że będą go egzekwować. Oczekuje się, że Rosja będzie polegać na gotowych tankowcach Bez zachodniego ubezpieczeniaChociaż kupcy ostrzegali, że eksport może spaść, jeśli nie dotrze do wystarczającej liczby statków.

Rosyjska ropa jest już notowana ze znacznym dyskontem w stosunku do międzynarodowej ropy naftowej Brent.

„Możemy formalnie zatwierdzić decyzję” – powiedział Andzrej Sadoś, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej, dodając, że oficjalna publikacja ustawy nastąpi prawdopodobnie w weekend.

Porozumienie przychodzi po miesiącach negocjacji.

Pułap jest niższy niż proponowana przez Komisję Europejską cena początkowa wynosząca 70 USD, po żądaniach ze strony Polski i innych państw członkowskich, aby ją obniżyć. Benchmarkowa ropa Brent kosztowała w piątek około 86 USD.

Warszawa wyraziła zgodę po tym, jak Bruksela zgodziła się przyspieszyć prace nad nowym pakietem sankcji wobec Moskwy, który obejmowałby rozwiązania proponowane przez Polskę. „Chcieliśmy mieć absolutną pewność, że pracujemy nad nowym, bolesnym i kosztownym pakietem sankcji dla Rosji” – powiedział Sadoy.

READ  Chiny powinny naciskać na Rosję w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie

Porozumienie w sprawie limitu zawiera również klauzulę, zgodnie z którą pułap powinien być regularnie weryfikowany, aby upewnić się, że jest „co najmniej 5 procent” niższy od średnich rynkowych cen rosyjskiej ropy.

To była inicjatywa cenowa wspierane przez Stany ZjednoczoneKtóremu zależy na zapewnieniu kontynuacji eksportu rosyjskiej ropy, aby uniknąć światowego niedoboru, który mógłby doprowadzić do wzrostu cen ropy. Stany Zjednoczone mają nadzieję, że Indie i Chiny nadal będą mogły wykorzystać istnienie pułapu cenowego do negocjowania głębszych cięć.

Niektóre kraje UE początkowo domagały się ceny poniżej 30 USD, ale urzędnicy w Brukseli obawiali się, że Moskwa ograniczy eksport.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepływy ropy i gazu prawdopodobnie będą stanowić 42 procent rosyjskich dochodów w tym roku, czyli około 11,7 bilionów rupii (191 miliardów dolarów).

Dodatkowe raporty autorstwa Davida Shepparda