Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eurowizja 2023: Pięć razy Stany Zjednoczone olśniły Eurowizję

Eurowizja 2023: Pięć razy Stany Zjednoczone olśniły Eurowizję

  • autorstwa Christiana Brooksa
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Sinhit i Flo Rida są finalistami Konkursu Piosenki Eurowizji 65

Po raz pierwszy widzowie z krajów nieuczestniczących w Eurowizji mogą głosować na swoją ulubioną pracę w tegorocznym konkursie.

Oznacza to, że fani z krajów takich jak Stany Zjednoczone będą mogli zabrać głos.

Ale związek Boycotta z konkursem sięga daleko wstecz – poza film z 2020 roku Konkurs Piosenki Eurowizji: Saga Ognia z Willem Ferrellem i Rachel McAdams w rolach głównych.

Kim więc są najpopularniejsi artyści i producenci urodzeni w USA, którzy odcisnęli swoje piętno na konkursie?

1 – Katrina Leskanich i Vince De La Cruz – Wielka Brytania (1997)

podpis pod zdjęciem,

Love Shine a Light zajął trzecie miejsce na brytyjskiej liście singli

Wokalistka Katrina Leskanich i wokalista Vince de la Cruz są jedynymi Amerykanami, którzy kiedykolwiek wygrali Eurowizję – kiedy rywalizowali jako część swojego zespołu Katrina and the Waves.

Najbardziej znany z przeboju z 1985 roku, Walking on Sunshine, zespół reprezentował Wielką Brytanię w 1997 roku. Love Shine a Light przyniosło narodowi piąte i ostatnie zwycięstwo w konkursie.

Leskanich urodziła się w Topeka w stanie Kansas i przeniosła się do Londynu, gdy miała szesnaście lat.

Zwycięski utwór wykonała w jasnozielonej koszulce, która, jak później przyznała, pochodziła tego dnia z targu w Cambridge i była nieco „śmierdząca”.

Optymistyczna, na wpół popularna piosenka została napisana z tekstem opartym na potędze miłości, z zamiarem bycia szeroko aktualnym. Wydawało się, że zadziałało – ostatecznie pobijając rekord największego marginesu zwycięstwa w tamtym czasie.

2- Timbaland i Jim Benz – Rosja (2008)

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Amerykański producent Timbaland

Ale piętnaście lat temu wraz z innym Amerykaninem, Jimem Benzem, wyprodukował w 2008 roku pracę Dimy Bilan pt. „Believe”, aby pomóc Rosjaninowi w zapewnieniu jedynego jak dotąd zwycięstwa jego kraju w konkursie.

Ubrany w biały T-shirt i dżinsy, Bilan dał pełen pasji i szczerego występu obok porywczego skrzypka Edvina Martone. Gdy piosenka osiągnęła punkt kulminacyjny, na scenie dołączył do nich łyżwiarz figurowy Evgeni Plushenko, który wirował w nieco ograniczonej przestrzeni.

Piosenka, która miała wyraźną nutę R&B, została napisana w zaledwie godzinę. Nie przeszkodziło jej to jednak w zdobyciu 272 punktów i wygraniu konkursu w Belgradzie w Serbii.

O swoim utworze Baines powiedział: „Jedną z rzeczy, o których myślałem, było to, że każde słowo w tej piosence musi być czymś, co ktoś z innego języka lub kraju musi zrozumieć”.

3- Flo Rida – San Marino (2021)

W 2021 roku raper Flo Rida pojawił się we wpisie San Marino Adrenalina , który śpiewał Sinhit.

Charakterystyczny dźwięk liderów list przebojów pasował do tej pełnej energii piosenki, podczas gdy Sinhit, który rozpoczął występ dużym złotym nakryciem głowy, pozostał w centrum uwagi.

Wejście piosenki z piątego najmniejszego kraju na świecie przyciągnęło uwagę całego świata.

Flo Rida przyznał, że nigdy nie słyszał o Eurowizji, zanim został poproszony o udział.

wyjaśnij wideo,

Flo Rida: „Chciałabym pojechać na Eurowizję”.

Poważne ograniczenia Covid-19 w tamtym czasie sprawiły, że prawie nigdy nie udało mu się wystąpić na scenie w Rotterdamie w Holandii.

W tegorocznym Wielkim Finale San Marino zajęło 22. miejsce z 26 krajów – ale otrzymało awans od polskiego Jury Narodowego, które przyznało San Marino maksymalnie 12 punktów.

4 – Kalomera – Grecja (2008)

To musiał być mocny rok na Eurowizji dla USA w 2008 roku, ponieważ grecki występ, Secret Combination autorstwa Kalomira, również otrzymał wsparcie zza oceanu.

Pomiń zawartość YouTube, 1

Zezwolić na treści Google YouTube?

Ten artykuł zawiera treści dostarczone przez Google YouTube. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o pozwolenie, ponieważ mogą one wykorzystywać pliki cookie i inne technologie. Możesz przeczytać Google YouTube Polityka Cookie I Polityka prywatności przed przyjęciem. Aby wyświetlić tę zawartość, wybierz „Zaakceptuj i kontynuuj”.

wyjaśnij wideo, Ostrzeżenie: Treści osób trzecich mogą zawierać reklamy

Koniec treści YouTube, 1

Do urodzonego w USA artysty dołączyło na scenie trzech tancerzy w żywym, energicznym i czarującym show. Z 218 punktami uplasowała się na trzecim miejscu, za Rosją i Ukrainą.

Calomera była zdecydowanie produktem jej kraju. Wychowana w USA przez greckich rodziców, rozpoczęła karierę muzyczną po wygraniu reality show w Grecji – dostała się do niego dzięki przesłuchaniom w Nowym Jorku.

5 – Wesley Johnson (Wes) – Włochy (1975)

W kulminacyjnym momencie Eurowizji 1975, Dori Ghezzi i Wes (Wesley Johnson), urodzeni w Winston-Salem w Północnej Karolinie, zostali wybrani do reprezentowania Włoch z piosenką Era.

W funkowym utworze, śpiewanym po włosku, męski i żeński duet występował w świecących, kremowych jedwabnych strojach. Zajęli trzecie miejsce w konkursie w Sztokholmie w Szwecji ze 115 punktami.

Wes, który zmarł w 2009 roku, przeniósł się do Włoch w latach 60., aby rozpocząć karierę muzyczną.

Płodna para ostatecznie wydała razem siedem albumów, zanim rozstali się w 1979 roku.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Wes Johnson i Dory Ghezzi spacerują ulicami Mediolanu w 1975 roku