Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Erdogan: Siły tureckie zabijają przywódcę Państwa Islamskiego w Syrii |  kraj islamski

Erdogan: Siły tureckie zabijają przywódcę Państwa Islamskiego w Syrii | kraj islamski

Turecki prezydent poinformował, że turecki wywiad zabił w Syrii przywódcę Państwa Islamskiego Abu Husajna al-Kurasziego.

„Ta osoba została zneutralizowana w ramach operacji przeprowadzonej wczoraj przez tureckie Narodowe Służby Wywiadowcze w Syrii” – powiedział Recep Tayyip Erdogan w niedzielnym wywiadzie dla TRT Turk.

Powiedział, że Muchabarat ścigał Qurashi przez długi czas.

Syryjskie źródła lokalne i bezpieczeństwa podały, że nalot miał miejsce w mieście Jenderes w północnej Syrii, które jest pod kontrolą wspieranych przez Turcję frakcji opozycyjnych i było jednym z najbardziej dotkniętych obszarów podczas trzęsienia ziemi z 6 lutego, które nawiedziło Turcję i Syrię .

Syryjska Armia Narodowa, frakcja opozycyjna, której siły bezpieczeństwa są obecne na tym obszarze, nie skomentowała od razu.

Rzecznik wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych powiedział: „Pan ISIS, Abu Hussein al-Qurashi… stacjonował na terenie wojskowym należącym do wspieranej przez Turcję grupy najemników Ahrar al-Sharqiya i został zabity w Jindires w Afrin”. Głównie kurdyjski sojusz bojowników w północnej Syrii, wskazujący na tureckie wpływy i kontrolę w Jenderes.

Jeden z mieszkańców powiedział, że starcia wybuchły na obrzeżach Jenderes w nocy z soboty na niedzielę i trwały około godziny, zanim mieszkańcy usłyszeli potężną eksplozję. Później siły bezpieczeństwa otoczyły teren kordonem, aby nikt się do niego nie zbliżał.

Mieszkańcy powiedzieli, że celem operacji była opuszczona farma wykorzystywana jako islamska szkoła.

ISIS wybrało al-Qurashiego na swojego prezydenta w listopadzie 2022 roku po tym, jak poprzedni przywódca zginął w operacji w południowej Syrii.

Grupa Państwa Islamskiego przejęła w 2014 r. połacie Iraku i Syrii, a jej ówczesny przywódca, Abu Bakr al-Baghdadi, ogłosił islamski kalifat na terytorium zamieszkałym przez miliony.

Ale grupa straciła kontrolę nad regionem po kampaniach sił wspieranych przez USA w Syrii i Iraku, a także sił syryjskich wspieranych przez Iran i Rosję oraz różne frakcje paramilitarne.

READ  Ostrzegł rebeliantów torysów, aby zaprzestali „szalonych” spisków przeciwko Sunakowi i poparli plan dla Rwandy

Tysiące pozostałych bojowników w ostatnich latach ukrywało się w odległych zakątkach obu krajów, chociaż nadal są w stanie przeprowadzać poważne ataki typu „uderz i uciekaj”.

Koalicja kierowana przez USA wraz z koalicją kierowaną przez Kurdów, znaną jako Syryjskie Siły Demokratyczne, nadal przeprowadzają naloty na funkcjonariuszy ISIS w Syrii.

Stany Zjednoczone przeprowadziły w połowie kwietnia atak helikopterem na północ Syrii, mówiąc, że ISIS planuje ataki w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Centralne Dowództwo USA poinformowało, że zabiło starszego dowódcę grupy biorącej udział w operacji, opisując go jako Abd al-Hadi Mahmoud al-Haj Ali.

Z AFP i Reutersem