Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ludzie zamieniają czas na walutę

Ludzie zamieniają czas na walutę

  • Elny Schutz
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Koralowy Sunon

podpis pod zdjęciem,

Była buddyjska mniszka Coral Sunon znalazła profesjonalnego fryzjera, który doradził jej w kwestii ubioru

Po spędzeniu 10 lat jako buddyjska mniszka w Birmie, Coral Sunon wiedziała, że ​​po powrocie do świata zewnętrznego potrzebuje pomocy w kwestii mody.

Ale przy ograniczonych pieniądzach skorzystanie z pomocy profesjonalnego fryzjera nie wchodziło w rachubę. Czy to było?

Coral, mieszkająca w Malezji, usłyszała o stronie internetowej o nazwie TimeRepublik, która określa się jako „bank czasu w epoce Internetu”.

Zasadniczo bankowanie czasu jest bardziej złożoną formą handlu wymiennego. Nie płacisz komuś za pracę, którą dla ciebie wykonuje. Zamiast tego dajesz tej osobie kredyty czasowe, które mogą następnie wykorzystać do uzyskania usługi bez zapłaty od kogoś innego.

Za pośrednictwem strony internetowej TimeRepublik Coral mogła połączyć się z Sherish Collison, profesjonalną stylistką i stylistką z Nowego Jorku.

Przez Zoom Cherish udaje się pomóc Coral znaleźć nowoczesne ubrania, które na nią pasują.

„Bardzo dobrze mnie koordynowała” — mówi Coral. „Za taką transakcję żadne pieniądze nie zapłacą, jest bezcenna, opiera się na zaufaniu”.

Obaj pozostali w kontakcie po pierwszym spotkaniu w TimeRepublik kilka lat temu. Obejmowało to odpowiedź Coral na rzecz pomocy i udzielenie Cherish kilku lekcji medytacji, ponownie w zamian za kredyty czasowe.

Dobrze jest „oczekiwać, że pieniądze znikną z drogi”, mówi Cherish.

„Zamiast tego naprawdę docierasz do sedna sprawy i odkrywasz coś, jak sądzę, większego i bezcennego”.

Źródło obrazu, Cherish Collison

podpis pod zdjęciem,

Profesjonalna stylistka Cherish Cullison zarabia na udzielaniu porad dotyczących mody

Korzystanie z witryny jest bezpłatne dla członków społeczeństwa. Użytkownicy, którzy świadczą usługę, otrzymują kredyt „TimeCoin”. Zajmuje to 15 minut, bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, czy to koszenie trawnika sąsiada, czy lekcje matematyki podczas rozmowy wideo.

Po prostu reklamujesz to, co oferujesz i jak długo wystarczą Twoje TimeCoins.

„Chcieliśmy zdystansować się od transakcji finansowych i znaleźć coś, co mogłoby tworzyć relacje między ludźmi” – mówi Donati. „Ponieważ naprawdę wierzymy, że tylko poprzez nasze relacje możesz zdobyć zaufanie drugiej osoby”.

Dziś TimeRepublik ma siedzibę w Lugano, Szwajcarii i Nowym Jorku i twierdzi, że ma ponad 100 000 użytkowników na całym świecie. Zarabia, sprzedając usługę firmom, które następnie udostępniają ją swoim pracownikom za pośrednictwem swoich wewnętrznych stron internetowych.

Koncepcja banku czasu już istnieje Od XIX wieku. Pan Donati mówi, że chciał przekazać go młodszej, bardziej obeznanej z technologiami cyfrowymi publiczności.

The New Technological Economy to seria, która bada, w jaki sposób innowacje technologiczne będą kształtować wyłaniający się nowy krajobraz gospodarczy.

Inną organizacją, która pomaga spędzać czas z bankowością internetową, jest organizacja charytatywna Timebanking UK. Zapewnia to pomoc i oprogramowanie, które pomagają społecznościom i organizacjom w całej Wielkiej Brytanii w tworzeniu własnych planów banków czasu.

Platformy umożliwiają użytkownikom publikowanie ofert i próśb, rejestrowanie godzin pracy i pozostawianie komentarzy.

Sarah Bird, dyrektor generalny Timebanking w Wielkiej Brytanii, zwraca uwagę na wbudowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak możliwość zgłaszania przez użytkowników wszelkich problemów. „Jeśli coś pójdzie nie tak z lokalnym bankiem czasu, możemy tam wskoczyć i sprawdzić, czy możemy coś naprawić” – mówi.

Źródło obrazu, Banki czasu Wielka Brytania

podpis pod zdjęciem,

Timebanking UK pomaga społecznościom i organizacjom w tworzeniu systemów bankowania czasu

Dodaje, że Ministerstwo Pracy i Emerytur umożliwia osobom poszukującym pracy Godziny otwarcia banku O czasie, jaki spędzają na poszukiwaniu płatnej pracy.

„Planowanie czasu może być pierwszym krokiem, jaki ktoś podejmuje, by wyjść z długotrwałego bezrobocia, zanim zostanie wolontariuszem lub weźmie udział w kursie, ponieważ jest to sposób, aby ta osoba poczuła się bardziej pewna siebie” – mówi Bird.

Timebanking UK stworzył podobne systemy również za granicą, w krajach takich jak Chiny, Rosja, Indie, Korea Południowa i Tajlandia.

Źródło obrazu, Banki czasu Wielka Brytania

podpis pod zdjęciem,

Uczestnicy mogą korzystać z wykresów banku czasu, aby pokazać swoją chęć do przodu i wykonywania pracy, która się opłaca

W firmie Tempo Time Credits z siedzibą w Cardiff model timeshare jest nieco inny. Zamiast zdobywać kredyty, które mogą wymienić na kogoś innego, kto dla nich pracuje, zarabiają kredyty, które mogą wymienić na powiązane firmy, takie jak lokalne siłownie, kina, sklepy spożywcze i atrakcje turystyczne.

Rachel Jegeshids, dyrektor generalny Tempo Time Credits, mówi, że jej system internetowy to sposób na przyciąganie i nagradzanie wolontariuszy. Jest używany przez władze lokalne w całej Wielkiej Brytanii do pomocy w opracowywaniu projektów mających na celu kluczowe ulepszenia społeczności, takie jak walka z samotnością lub ubóstwem.

„To naprawdę wspiera ludzi w robieniu nowych rzeczy i próbowaniu nowych doświadczeń… ale mamy też programy angażujące najemców w ich społeczności oraz poprawiające zdrowie i samopoczucie” – mówi.

dla organizacji charytatywnych Raport wpływu 2022 Pokaż, że jest 10 731 aktywnych uczestników i około 1100 uczestniczących organizacji. Badanie wykazało również, że 84% uczestników było bardziej pozytywnie nastawionych do swojej przyszłości.

Cherish Cullison mówi, że z jej doświadczenia wynika, że ​​„wszyscy byli bardzo zadowoleni z wymian i poznałam naprawdę ciekawych ludzi”.