Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzieci wśród setek aresztowanych w Rosji po drugiej fali protestów antywojennych

Dzieci wśród setek aresztowanych w Rosji po drugiej fali protestów antywojennych

Setki ludzi, w tym niektóre dzieci, zostało zatrzymanych w Rosji, podczas gdy trwają protesty przeciwko rozkazowi mobilizacji wojskowej prezydenta Władimira Putina.

Policja dokonała nalotów na aktywistów, aresztując setki osób w kilku miastach podczas ogólnokrajowych demonstracji.

Według niezależnej strony internetowej OVD-Info, która monitoruje polityczne aresztowania w Rosji, aresztowano ponad 700 osób, w tym ponad 300 w Moskwie i około 150 w Petersburgu. OVD-Info poinformowało, że niektórzy z zatrzymanych byli nieletnimi.

Demonstracje nastąpiły po protestach, które wybuchły w środę po tym, jak Putin, chcąc wzmocnić swoje siły ochotnicze walczące na Ukrainie, ogłosił wezwanie rezerwistów.

W sobotę w Moskwie gęsta jednostka policji przeszukała śródmieście, w którym planowano protest, i sprawdzała tożsamość przechodniów. Funkcjonariusze aresztowali tych, których uznali za podejrzanych.

Młoda kobieta wspięła się na ławkę i krzyknęła: „Nie jesteśmy mięsem armatnim”, zanim policja ją zabrała.

W Sankt Petersburgu małym grupom protestujących udało się zebrać i skandować hasła protestacyjne, zanim zostali aresztowani.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że do czynnej służby zostanie powołanych około 300 000 osób, ale rozkaz pozostawił otwarte drzwi do powołania do służby znacznie większej liczby. Większość rosyjskich mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat zaliczana jest do żołnierzy rezerwy.

Policja aresztuje młodego mężczyznę zaangażowanego w protest przeciwko przymusowemu poborowi do wojska

(AFP przez Getty Images)

W sobotę policja rozlokowała siły w miastach, w których protestowała grupa opozycyjna Vesna i zwolennicy uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Szybko przystąpili do aresztowania demonstrantów, z których większość była młoda, zanim zdążyli zorganizować protesty.

W Nowosybirsku we wschodniej Syberii aresztowano ponad 70 osób po tym, jak zaśpiewali nieszkodliwą piosenkę z czasów sowieckich wychwalającą pokój. W syberyjskim mieście Irkuck policja rozdawała wezwania do poboru mężczyznom, którzy brali udział w demonstracji.

Aresztowano także osoby, które próbowały organizować indywidualne protesty, na co zezwala rosyjskie prawo.

READ  „Wielki dzień dla kraju”: Uganda ogłasza koniec epidemii eboli | globalne zdrowie

Akcja policji nastąpiła po rozproszeniu środowych protestów, kiedy w Moskwie, Sankt Petersburgu i innych miastach aresztowano ponad 1300 osób.

„Nie jesteśmy mięsem armatnim” – skandowali protestujący.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Putin podpisał w sobotę pospiesznie zatwierdzoną ustawę, która zaostrza kary dla żołnierzy, którzy nie słuchają rozkazów oficerów, dezerterują lub poddają się wrogowi.

Protesty spotkały się z tysiącami ludzi próbujących uciec z kraju po tym, jak Putin nakazał wycofanie go wcześniej tego dnia.

Duża liczba Rosjan pospiesznie rezerwowała bilety w jedną stronę poza granice kraju, póki jeszcze mogli. Loty szybko się zapełniły, a ceny biletów poszybowały w górę, najwyraźniej z powodu obaw, że granice Rosji mogą wkrótce zostać zamknięte.

Rosyjscy policjanci rozmawiają z osobami biorącymi udział w proteście przeciwko częściowej mobilizacji wojskowej Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, w centrum Sankt Petersburga.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Doniesienia o panice wśród Rosjan szybko zalały portale społecznościowe. Grupy antywojenne twierdziły, że limitowane bilety lotnicze z Rosji były zawyżone z powodu dużego popytu i wkrótce stały się niedostępne.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, wezwał Europę do okazania „otwartości wobec tych, którzy nie chcą być wykorzystani przez Kreml”, jak twierdzi Politico.

Komentarze są następstwem przemówienia Michela Michela wygłoszonego w piątek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku i poprzedzają kluczowe spotkanie ambasadorów UE w poniedziałek w ramach zintegrowanej odpowiedzi UE na kryzys polityczny (IPCR).