Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Domy zostały zmiecione po burzy Fiona, gdy Kanada wysyła wojsko do sprzątania |  Kanada

Domy zostały zmiecione po burzy Fiona, gdy Kanada wysyła wojsko do sprzątania | Kanada

Oddziały kanadyjskie są wysyłane, aby pomóc odzyskać siły po zniszczeniach burzy Fiona, która zmieciła domy, zdarła dachy i doprowadziła do przerw w dostawie prądu w prowincjach atlantyckich kraju.

Uderzając na północ od Karaibów jako huragan, Fiona wylądowała przed świtem w sobotę jako posttropikalny cyklon, uderzając w Nową Szkocję, Wyspę Księcia Edwarda, Nową Fundlandię i Quebec z huraganowymi wiatrami, ulewnymi deszczami i ogromnymi falami.

W sobotę minister obrony Anita Anand powiedziała, że ​​żołnierze pomogą usunąć powalone drzewa i inne szczątki, odbudować połączenia transportowe i zrobić wszystko, co jest konieczne na czas ich pobytu. Nie określał liczby oddziałów, które zostaną rozmieszczone.

Fiona została obwiniana za co najmniej pięć zgonów na Karaibach, ale nie ma potwierdzenia żadnych ofiar śmiertelnych lub poważnych obrażeń na Karaibach. Kanada. Policja powiedziała, że ​​kobieta mogła zostać wykopana zaginiona w mieście Channel-port-au-Pasquis na południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii.

Szalejące fale uderzyły w port Aux Basques i całe konstrukcje zostały zmyte do morza.

Roy, redaktor naczelny Wreckhouse Press i mieszkaniec miasteczka, powiedział w wywiadzie telefonicznym: „Widzę domy w oceanie, widzę pływające wszędzie ruiny – to całkowite i całkowite zniszczenie”. . „Jest mieszkanie, które zniknęło”.

Roy oszacował, że do morza zdryfowało od ośmiu do dwunastu domów i budynków. „To bardzo przerażające”.

Królewska kanadyjska policja konna poinformowała, że ​​miasto liczące 4000 osób znajduje się w stanie zagrożenia z powodu wielu pożarów elektrycznych i powodzi.

Drzewo spadło na rozbitą ciężarówkę po Storm Fiona w Halifax w Nowej Szkocji w Kanadzie. Zdjęcie: Ted Pritchard/Reuters

Kiedy rozmiar szkód stał się jasny, premier Justin Trudeau odwołał swoją podróż do Japonii, aby wziąć udział w pogrzebie zamordowanego byłego premiera Shinzo Abe.

„Widzimy niszczycielskie obrazy wychodzące z Port-au-Pasque” – powiedział Trudeau. Wyspa Księcia Edwarda [Prince Edward Island] Odnieśli szkody wywołane burzą, których nigdy wcześniej nie widzieli. Cape Breton również jest mocno uderzany.

READ  Badanie wykazało, że paszporty szczepionek przeciw COVID powodowały pośpiech w wykonywaniu szczepień w krajach o niskim wskaźniku absorpcji

„Są ludzie, którzy widzą, jak ich domy są zniszczone, ludzie, którzy bardzo się martwią – będziemy tam dla ciebie”.

W największym mieście Nowej Szkocji zawalił się dach budynku mieszkalnego, a urzędnicy przenieśli 100 osób do centrum ewakuacyjnego, powiedział burmistrz Halifaxu Mike Savage. Powiedział, że nikt nie został poważnie ranny.

Urzędnicy prowincji stwierdzili, że inne budynki mieszkalne zostały poważnie uszkodzone.

Ponad 415 000 klientów Nova Scotia Power – około 80% z prawie miliona mieszkańców hrabstwa – zostało dotkniętych awariami w sobotę.

Ponad 82 000 klientów w hrabstwie PEI, około 95%, również straciło energię elektryczną, podczas gdy NB Power w New Brunswick poinformował, że 44 329 było bez prądu.

Bezprecedensowe szczytowe wiatry spowodowały rozległe uszkodzenia, a zła pogoda uniemożliwiła początkowo zespołom naprawczym wycofanie się, powiedział Peter Gregg, prezes i dyrektor generalny Nova Scotia Power. Powiedział, że w sobotnie popołudnie około 380 000 klientów zostało pozbawionych prądu, gdy osłabiona Fiona przeniosła się nad Zatokę Świętego Wawrzyńca.

Canadian Hurricane Centre napisało na Twitterze, że Fiona ma najniższe ciśnienie, jakie kiedykolwiek odnotowano dla burzy, która wylądowała w Kanadzie. Prognozy ostrzegali, że może to być jeden z najpotężniejszych sztormów, które uderzą w kraj.

„Częściej mamy do czynienia z silniejszymi burzami” – powiedział Trudeau.

Premier powiedział, że potrzebna jest bardziej odporna infrastruktura, aby wytrzymać ekstremalne zjawiska pogodowe, dodając, że to, co kiedyś było jedną burzą na 100 lat, może teraz nadciągać co kilka lat z powodu zmian klimatycznych.

„Sytuacje się pogarszają” – powiedział Trudeau.

Drzewo spada na dom w Halifax w Nowej Szkocji
Drzewo spada na dom w Halifax w Nowej Szkocji. Zdjęcie: Ted Pritchard/Reuters

W gminie Cape Breton ogłoszono lokalny stan wyjątkowy.

„Są domy, które zostały poważnie zniszczone przez spadające drzewa, a duże stare drzewa spadły i spowodowały znaczne szkody” – powiedziała burmistrz Amanda McDougall dla Associated Press.

READ  Brakująca kapsuła radioaktywna została znaleziona w australijskim buszu po szeroko zakrojonych poszukiwaniach | wiadomości ze świata

„Widzimy też domy, których dachy zostały całkowicie zniszczone, okna są wybite. Na drogach jest ogromna ilość gruzu”.

Premier Nowej Szkocji, Tim Houston, powiedział, że drogi zostały zmiecione – w tym jego własne – i „niewiarygodna” ilość drzew została wysadzona w powietrze.
„To bardzo niszczycielskie”.

Niewiele społeczności uniknęło szkód, powiedział Dennis King, premier Wyspy Księcia Edwarda, ponieważ zniszczenia wydają się wykraczać poza wszystko, co widzieli wcześniej w tej prowincji.

Federalny minister ds. gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych Bill Blair powiedział, że na lotnisku w Sydney w Nowej Szkocji doszło do bardzo poważnych szkód.