Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Działania klimatyczne czy odwrócenie uwagi?  Kompleksowe zobowiązania COP nie wpłyną na zużycie paliw kopalnych – POLITICO

Działania klimatyczne czy odwrócenie uwagi? Kompleksowe zobowiązania COP nie wpłyną na zużycie paliw kopalnych – POLITICO

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Fala obietnic rządów i głównych koncernów naftowych dotyczących ograniczenia zanieczyszczeń wywołała w sobotę krzyki o „ekościemnym praniu”, jeszcze zanim światowi przywódcy weszli na pokład samolotów powrotnych z tegorocznej światowej konferencji klimatycznej.

Po zakończeniu przez przywódców dwóch dni przemówień wypełnionych retoryką i żarliwymi wezwaniami do działania, przewodnictwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich w rozmowach klimatycznych COP28 zapoczątkowało szereg inicjatyw mających na celu oczyszczenie światowego sektora energetycznego, największego źródła gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie. emisje.

Oświadczenie, ogłoszone podczas godzinnego wydarzenia w sobotnie popołudnie z udziałem wiceprezydent USA Kamali Harris i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, zawiera dwa główne akapity – zobowiązanie przedsiębiorstw naftowych i gazowych do redukcji emisji oraz zobowiązanie 118 krajów w celu zmniejszenia emisji. Potroić światową zdolność do wytwarzania energii odnawialnej i podwoić wysiłki na rzecz oszczędzania energii.

Na pozór było to imponujące i ambitne odkrycie.

Sułtan Al Jaber, przewodniczący Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28), dyrektor ds. ropy naftowej prowadzący rozmowy, powiedział, że pakiet „sprawia, że ​​więcej krajów i firm wokół Gwiazdy Polarnej jest w stanie utrzymać temperaturę 1,5°C w zasięgu ręki niż kiedykolwiek wcześniej”. ” nawiązując do celu Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia. .

Jednak wiele krajów i grup pozarządowych wrażliwych na zmiany klimatyczne natychmiast wyraziło swoje niezadowolenie z całego przedsięwzięcia.

„Istnieje potrzeba przyspieszenia tempa rozwoju czystej energii i wezwaliśmy do potrojenia zasobów energii odnawialnej” – powiedziała Tina Steg, wysłanniczka ds. klimatu na Wyspy Marshalla. „Ale to tylko połowa rozwiązania”. Jednocześnie zwiększa produkcję paliw kopalnych.

Carol Moffett, prezes non-profit Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska, „Jedynym sposobem na «dekarbonizację» zależnych od emisji dwutlenku węgla ropy i gazu jest zaprzestanie ich produkcji” – powiedział. „Wszystko mniej to po prostu większe ekologizowanie przemysłu”.

Podzielona reakcja ilustruje cienkie linie, które negocjatorzy starają się kroczyć. Unia Europejska od miesięcy prowadzi kampanię, aby przyciągnąć zwolenników zobowiązania dotyczącego odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, podpisanego w sobotę przez Stany Zjednoczone i inne państwa, oferując nawet pomoc w wysokości 2,3 miliarda euro. Obecna była prezydencja COP28.

READ  Aktywista wyrywa mikrofon Grecie Thunberg w związku z propalestyńskimi pieśniami

Ale Bruksela teoretycznie chce również, aby te wysiłki szły w parze z wycofywaniem paliw kopalnych, co jest trudną propozycją dla krajów wysysających miliony z tego sektora. Retoryka UE często idzie niewiele dalej niż retoryka Stanów Zjednoczonych, chociaż obaj sojusznicy oficjalnie popierają „całkowite” zaprzestanie stosowania paliw kopalnych, co stanowi język, który pozostawia otwarte drzwi do dalszego wykorzystania ropy i gazu, o ile wychwytywane będą emisje – chociaż technologia ta jest nadal w dużej mierze niepotwierdzone.

W sobotę widziano Von der Leyen, jak próbowała nawlec tę igłę. Całkowicie wyeliminował paliwa kopalne Przemówienie do przywódców Przed wsunięciem sygnału w a komunikat prasowy Opublikowano kilka godzin później: „Łączy nas wspólne przekonanie, że aby osiągnąć cel 1,5°C… musimy wycofać się z paliw kopalnych”.

Harris powiedział w sobotę, że świat „nie może być postępowy. „Potrzebujemy transformacyjnych zmian i ogromnego wpływu”.

Ale w swoim przemówieniu nie wspomniała też o wycofywaniu się z paliw kopalnych. Stany Zjednoczone, największy na świecie producent ropy naftowej, nie uczyniły tego celu głównym filarem swojej strategii podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28).

Fala obietnic

Unia Europejska i Zjednoczone Emiraty Arabskie podały, że 118 krajów podpisało globalne cele energetyczne.

Nowe porozumienie w sprawie paliw kopalnych nazwano „Kartą Dekarbonizacji Ropy i Gazu” i uzyskało podpisy 50 firm. the – stwierdziła prezydencja COP28 „Uruchomiła” porozumienie z Arabią Saudyjską – największym na świecie eksporterem ropy naftowej i jedną z głównych przeszkód w postępie międzynarodowych działań klimatycznych.

Wśród sygnatariuszy znajduje się państwowa spółka energetyczna Arabii Saudyjskiej Aramco, największa na świecie firma energetyczna i druga co do wielkości pod względem przychodów. Podpisali także inni światowi giganci, tacy jak ExxonMobil, Shell i TotalEnergys.

Zobowiązała się do wyeliminowania emisji metanu do 2030 r., zakończenia rutynowego spalania gazu na pochodniach do tego samego dnia i osiągnięcia zerowej emisji netto z działalności produkcyjnej do 2050 r. Adnan Amin, dyrektor generalny COP 28, zauważył, że spośród 50 przedsiębiorstw 29 to firmy. krajowe koncerny naftowe.

READ  Atak dronów na Ukrainie wywołuje poważny pożar paliwa na Krymie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„To samo w sobie jest bardzo ważne, ponieważ nigdy wcześniej nie widzieliśmy w tych dyskusjach tak wyraźnie krajowych koncernów naftowych” – powiedział reporterom.

Prezydencja COP28 nie mogła ukryć radości z powodu lawiny ogłoszeń, które napływały podczas weekendu otwarcia konferencji.

„Wygląda na to, że przekazaliśmy już ogromną kwotę, ale z dumą mogę powiedzieć, że to dopiero początek” – powiedział reporterom Majed Al Suwaidi, dyrektor generalny Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28).

„To będzie dzień, który miał największy wpływ na jakąkolwiek COP od 30 lat, jeśli chodzi o spowolnienie tempa globalnego ocieplenia” – prognozuje Fred Krupp, prezes amerykańskiego funduszu Environmental Defense Fund.

Inni obserwatorzy stwierdzili jednak, że zobowiązania dotyczące ropy i gazu nie wykraczają daleko poza zobowiązania podjęte już przez wiele firm. Firma badawcza Zero Carbon Analytics zauważyła, że ​​transakcja jest „dobrowolna i w dużym stopniu powiela poprzednie zobowiązania”.

„To zachęcające, że niektóre krajowe koncerny naftowe po raz pierwszy wyznaczyły cele w zakresie redukcji metanu” – powiedziała Melanie Robinson, dyrektor Globalnego Programu Klimatycznego w Światowym Instytucie Zasobów.

Dodała jednak: „Większość światowych firm naftowych i gazowych ma już rygorystyczne wymagania dotyczące redukcji emisji metanu. …Niniejsza Karta stanowi dowód, że dobrowolne zobowiązania przemysłu naftowego i gazowego nigdy nie podniosą poziomu ambicji niezbędnych do rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Niektórzy krytycy zakładali, że prezydencja COP28 celowo wprowadziła cele w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej obok zobowiązania dotyczącego ropy i gazu.

To połączenie „wydaje się być przemyślanym posunięciem mającym na celu odwrócenie uwagi od słabości tego zobowiązania branżowego” – powiedział David Tong, dyrektor globalnej kampanii branżowej w grupie rzeczników Oil Change International.

Dodał, że statut „jest koniem trojańskim dla głównych koncernów naftowych i gazowych”.

Poza ruchami dobrowolnymi

Mniej uwagi poświęcono wysiłkom mającym na celu przyspieszenie wycofywania się z energetyki węglowej – prezydent Francji Emmanuel Macron osobno przedstawił nową inicjatywę, a Stany Zjednoczone dołączyły do ​​rosnącej koalicji krajów zobowiązujących się do stopniowego wycofywania się z emisji węgla.

READ  Aktualizacje wiadomości na żywo: brytyjscy prawnicy wracają do pracy po głosowaniu nad zmienioną umową

„Akcelerator transformacji węgla” Macrona koncentruje się na zakończeniu prywatnego finansowania węgla, pomaganiu społecznościom zależnym od węgla i rozwijaniu czystej energii. Nowe zaangażowanie Waszyngtonu podkreśla jego drogę do zaprzestania wytwarzania energii z węgla, chyba że emisje zostaną najpierw wychwytywane za pomocą technologii. W ciągu ostatniej dekady zużycie węgla do celów energetycznych w USA faktycznie spadło.

Leo Roberts, lider programu transformacji paliw kopalnych w think tank Institute, powiedział, że zobowiązanie USA wywrze presję na Chiny, największego na świecie konsumenta i producenta węgla, a także na kraje takie jak Japonia, Turcja i Australia, aby porzuciły wysoce zanieczyszczające paliwo. Zbiornik E3G.

„To symboliczne, że największa gospodarka świata wspiera odejście od najbrudniejszego paliwa kopalnego, jakim jest węgiel. Wysyła to sygnał innym, którzy nie podjęli takiego samego zobowiązania” – powiedział.

Stany Zjednoczone też Ujawnił nowe ograniczenia w sprawie emisji metanu w sektorze naftowo-gazowym – kluczowego elementu planów klimatycznych administracji Bidena – a kilku przywódców w swoich przemówieniach wezwało do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Premier Barbadosu Mia Mottley wezwała podczas COP28 do „globalnego porozumienia w sprawie metanu”, ostrzegając, że dobrowolne wysiłki nie przyniosły skutku. Tymczasem von der Leyen nalegała, aby negocjatorzy zawarli cele w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej w ostatecznym tekście szczytu.

Mohammed Addo, dyrektor zespołu doradców Power Shift Africa, ostrzegł delegacje, aby nie rozpraszały ich niewiążące zobowiązania.

„Musimy pamiętać, że COP28 to nie targi ani konferencja prasowa” – ostrzegł. „Powodem naszej tu obecności są rozmowy, a ustalenie daty wycofania paliw kopalnych pozostaje największym krokiem, jaki kraje mogą podjąć tutaj, w Dubaju, w pozostałe dni szczytu”.

Sarah Schoenhardt wniosła wkład w raportowanie.