Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktywista wyrywa mikrofon Grecie Thunberg w związku z propalestyńskimi pieśniami

Aktywista wyrywa mikrofon Grecie Thunberg w związku z propalestyńskimi pieśniami

Działacz klimatyczny odebrał Grecie Thunberg mikrofon podczas propalestyńskich pieśni na wiecu w Amsterdamie, mówiąc jej, że przybył „z powodu demonstracji, a nie ze względu na polityczny punkt widzenia”.

Przemówienie pani Thunberg zostało na krótko przerwane przez niedzielny incydent, podczas którego mężczyzna w średnim wieku wszedł na scenę, po czym zaczął się z nią zmagać na oczach tysięcy widzów.

Protestujący skandowali „Palestyna będzie wolna”, gdy wspinał się, by stanąć twarzą w twarz z 20-letnim szwedzkim aktywistą.

„Przybyłem tu z powodu demonstracji klimatycznej, a nie z politycznego punktu widzenia” – powiedział, na próżno próbując wyrwać jej mikrofon, zanim został odciągnięty.

Niewzruszona incydentem pani Thunberg, która najwyraźniej miała na sobie palestyńską kefiję, tradycyjny czarno-biały szalik, powiedziała protestującym, aby „uspokoili się”.

Po odebraniu mikrofonu zaczęła skandować „Brak sprawiedliwości klimatycznej na terytoriach okupowanych”.

Nie ustalono tożsamości mężczyzny, ale miał na sobie kurtkę z napisem Water Natuurlijk. Grupa wybrała członków do holenderskich zarządów gospodarki wodnej.

Wzywa do „solidarności międzynarodowej”

Pani Thunberg powiedziała wcześniej: „Jako ruch na rzecz sprawiedliwości klimatycznej musimy słuchać głosów tych, którzy są uciskani oraz tych, którzy walczą o wolność i sprawiedliwość.

„W przeciwnym razie nie będzie sprawiedliwości klimatycznej bez międzynarodowej solidarności”.

Zanim pani Thunberg przemówiła, wydarzenie zostało przerwane przez małą grupę propalestyńskich demonstrantów.

Organizatorzy demonstracji przerwali przemówienie innej aktywistki po tym, jak użyła ona kontrowersyjnego sformułowania: „Od rzeki do morza Palestyna zostanie wyzwolona”.

Lokalna policja podała, że ​​około 70 000 osób wzięło udział w niedzielnym marszu przez Amsterdam, żądając natychmiastowych działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Organizatorzy twierdzą, że frekwencja była największa podczas protestu klimatycznego w Holandii, który odbędzie się w przyszłym tygodniu przed wyborami powszechnymi. Zmiana klimatu i sposoby jej rozwiązania to jeden z głównych tematów kampanii wyborczej.

READ  Eksperci wojskowi twierdzą, że ukraińskie pojazdy opancerzone działają poza ostatnią linią trójwarstwowej obrony Rosji

W demonstracji wziął udział były szef Unii Europejskiej ds. klimatu Frans Timmermans, który stoi na czele koalicji Zielonej Lewicy.