Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Do polskiego parlamentu trafił projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Do polskiego parlamentu trafił projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Projekt ustawy o oficjalnym uznaniu języka śląskiego używanego na historycznym obszarze Śląska w południowo-zachodniej Polsce za język regionalny złożyła główna grupa polityczna polskiej koalicji rządzącej.

W najnowszym spisie powszechnym około 460 000 mieszkańców Polski stwierdziło, że w domu używa śląskiego jako głównego języka. To więcej niż 87 600 osób mówiących po kaszubsku w północnej Polsce, jedynym uznanym języku regionalnym w kraju.

Od dawna toczy się jednak dyskusja na temat tego, czy śląski jest odrębnym językiem, czy też dialektem języka polskiego. Lingwiści często opisują to jako „etnolekt”, co oznacza różnorodność języków związaną z określoną grupą etniczną.

Wielu śląskich działaczy od dawna zabiega o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Pozwoliłoby to na nauczanie go w szkołach i wykorzystywanie w administracji samorządowej w gminach, w których w ostatnim spisie ludności zadeklarowało, że mówi po śląsku co najmniej 20% mieszkańców.

W czwartek Sojusz Obywatelski (KO) z premierem Donaldem Tuskiem na czele skierował do parlamentu projekt ustawy, który miałby przyznać Ślązakowi takie uznanie. To jedna ze 100 polityk, które KO obiecała przed październikowymi wyborami do wdrożenia, jeśli dojdzie do władzy.

Twórcy projektu ustawy argumentują, że język śląski w ostatnich latach znacznie się rozwinął, jest skodyfikowany i ewoluuje jego forma literacka, w tym publikacje w przekładzie śląskim. Hobbit I mały Książepośród innych.

Książki w języku śląskim (Kamil Sainsky/Wikimedia Commonspod CC BY-SA 4.0)

Choć od 2007 roku kilkakrotnie składano projekty ustaw o uznaniu języka śląskiego za język regionalny, lokalna społeczność ma duże nadzieje, że tym razem wysiłki się powiodą – podaje lokalny portal informacyjny Ślązag.

Nadzieję tę potwierdza fakt, że w przyjętym niedawno przez rząd i zatwierdzonym przez parlament budżecie państwa na 2024 r. przewidziano 2 mln zł na przygotowanie programów nauczania języka śląskiego.

READ  Brainomix wprowadza oprogramowanie do udarów oparte na sztucznej inteligencji w całej Polsce

Poseł KO Monika Rosa z Czeladzi na Śląsku, która od dawna opowiada się za uznaniem języka regionalnego, powiedziała, że ​​jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, języka śląskiego będzie można uczyć w szkołach już w 2025 roku.

„Ślązacy to jedna z największych nieuznanych mniejszości w Polsce. Dlatego bardzo nam zależy, aby język śląski został wreszcie uznany za język regionalny obok kaszubskiego” – powiedziała Rosa przedstawiając projekt ustawy, cytuje nadawcę Eska.

Jednak propozycja KO również spotkała się z krytyką. Paweł Saricta, profesor Instytutu Językoznawstwa Germańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zamieścił na Twitterze cytat słynnego polskiego językoznawcy Jana Miodka.

„Nie proś mnie o dowód, że śląski to odrębny język, nie żądaj jego kodu, bo to głupota, naiwność połączona z fanatyzmem” – miał kiedyś powiedzieć Miodek.cam


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Anuluj Primera / flickr.com (poniżej Licencja CC BY-NC-ND 2.0)