Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Do Polski wracają szczątki polskich prezydentów na uchodźstwie

Do Polski wracają szczątki polskich prezydentów na uchodźstwie

Szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostały pochowane na cmentarzu Newark-upon-Trent w Nottinghamshire. Był jednym z sześciu polskich prezydentów, którzy kierowali rządami emigracyjnymi w czasie i po II wojnie światowej.

Szczątki trzech polskich prezydentów na uchodźstwie zostały złożone w Newark-on-Trent i przewiezione do ojczyzny w niedzielę wieczorem.

W liście do uczestników uroczystości pożegnalnych Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że działalność prezydentów II RP na uchodźstwie wpisuje się w długą walkę o odzyskanie niepodległości.

Z wdzięcznością spoglądamy wstecz na ich wysiłki i witamy ich z powrotem w domu”- zapewnił.

Zdaniem Prezydenta RP powrót do symbolu prezydentów II RP jest bardzo ważny w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

W uroczystościach pożegnalnych wzięli udział polscy urzędnicy, przedstawiciele brytyjskiej Polonii oraz urzędnicy miasta Newark-on-Trent.

„Od kilkudziesięciu lat prezydenci [in exile] – Bronił tożsamości i ciągłości niepodległego państwa polskiego, najpierw we Francji, potem w Wielkiej Brytanii i Londynie – powiedział minister spraw zagranicznych Newark John Dzidziczak.

Szczątki trzech pierwszych prezydentów Polski na emigracji zostaną pochowane 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

READ  AMP uruchamia w Agrex-Echo Polska demonstrację recyklingu w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji

Źródło: