Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska opóźni wyjście z węgla, otworzy więcej kopalń w związku z kryzysem energetycznym

Obecny kryzys energetyczny oznacza, że ​​Polska nie tylko opóźni plany zamknięcia istniejących kopalń, ale także zwiększy produkcję i otworzy nowe obiekty – ujawniło dwóch ministrów rządu.

Polska 70% wykorzystuje węgiel do wytwarzania energii elektrycznej, zdecydowanie najwyższa liczba w UE. Obecny plan energetyczny rządu przewiduje, że Spadek o 11% do 28% do 2040 r. Do tego, Jedna trzecia polskich gospodarstw domowych jest ogrzewana spalaniem węglaFunkcjonariusze to także liczba Próbowałem zmniejszyć.

Polska zajmuje ostatnie miejsce w EU Green Index

Większość węgla spalanego w Polsce wydobywana jest w kraju. Jednak pod Porozumienie ze związkami zawodowymiRząd ogłosił plany w 2020 roku Zamknąć wszystkie polskie kopalnie węgla do 2049.

Jednak we wczorajszym wywiadzie dla TV Republika minister klimatu Anna Moskwa zauważyła, że ​​Ukraina ma rosnące „zapotrzebowanie na węgiel przed wybuchem wojny”. W rezultacie „planujemy zwiększać produkcję tam, gdzie to możliwe, a także planujemy nowe [mining] Lokalizacje”.

Moskwa zauważyła, że ​​chociaż „przyszłością Polski jest energetyka jądrowa” – a rząd finalizuje obecnie plany budowy pierwszych trzech elektrowni jądrowych w kraju – „dopóki nie przekonamy się o tej energetyce jądrowej”.[ic] Nie zamkniemy żadnej elektrowni węglowej.

Osobno, w wywiadzie Serowy Podczas gdy rząd zamierza zamknąć wszystkie kopalnie do 2049 r., minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził w tygodniku, że „musi przejrzeć harmonogram”, kiedy każda z nich zostanie zamknięta.

Obejmowały one „odroczenie zamknięcia kopalni” i „być może nowe odwierty”. [mine] szyby”. Wskazał na kopalnię Bokdanka we wschodniej Polsce jako miejsce, w którym można zwiększyć produkcję. „Jeśli chcemy węgla, musimy inwestować”.

To „pomoże uniknąć nadmiernego uzależnienia od importowanego węgla. [which is] Droższe niż nasze – wyjaśnił Sasin. Kontynuacja Zakaz importu węgla z Rosji – który służył głównie do ogrzewania domów – rząd śpieszy się z importem węgla z innych miejsc.

READ  Spadają ceny pomidorów szklarniowych w Polsce • Drożdże

Posiada również specjalne funkcje dla rodzin Płatności za zakup węgla Ta zima jest ciepła i tymczasowa Zawieszone standardy jakości Do spalania węgla.

Sasin, podobnie jak Moskwa, zauważył, że wojna Rosji na Ukrainie podkreśliła, że ​​gaz nie jest niezawodnym źródłem energii do wykorzystania podczas przejścia na energetykę jądrową. „Więc musimy długo pozostać przy węglu [and] Zainwestuj w energię odnawialną, która niestety nie działa.

W zeszłym miesiącu polski rząd Wybrała amerykańską firmę Westinghouse Zbudować pierwszą w kraju elektrownię jądrową. Po chwili było Nazwana Korea Południowa Jako partner do opracowania oddzielnej elektrowni jądrowej monitorowanej przez agencje prywatne i rządowe. Planuje również założenie jeszcze jednego zakładu.

W zeszłym roku jest też skarb państwa Nabycie aktywów węglowych Jest to część działań na rzecz restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego z państwowych spółek energetycznych, aby ułatwić państwowym spółkom znalezienie finansowania inwestycji nisko- i zeroemisyjnych.

Rząd też się stara Rozbudowa OZEStanowiło to 17% miksu energetycznego Polski w ubiegłym roku, w porównaniu z 7% w 2010 roku.

Polskie państwowe spółki energetyczne sprzedają po złotówkę udziały operatora kopalni węgla do skarbu państwa.

Główne źródło obrazu: Chrześcijański Mag/KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)