Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Polski wzywa Ukrainę do zezwolenia na ekshumację wszystkich ofiar masakr z II wojny światowej

Premier Polski wzywa Ukrainę do zezwolenia na ekshumację wszystkich ofiar masakr z II wojny światowej

WARSZAWA, 11 lipca (Reuters) – Polska i Ukraina nigdy nie będą w pełni pojednane, dopóki wszyscy Polacy zabici przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej nie zostaną odnalezieni i pochowani – powiedział we wtorek premier Polski w rocznicę powstania na Wołyniu. Masakry.

Polska stała się jednym z najzagorzalszych sojuszników Ukrainy od czasu inwazji Rosji w 2022 roku, ale stosunki między sąsiadami od pokoleń są napięte przez rzezie wołyńskie w latach 1943-1945.

„Ta zbrodnia była tak wyjątkowa, że ​​należy ją nazwać po imieniu… to było ludobójstwo” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających w Warszawie.

„Nie będzie ostatecznego pojednania polsko-ukraińskiego bez odnalezienia wszystkich pozostałości i ostatecznego uhonorowania ich”.

Polska twierdzi, że w masakrach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 100 000 Polaków. Tysiące Ukraińców zginęło również w zabójstwach zemsty.

Teren, na którym doszło do masakry, zamieszkały zarówno przez Polaków, jak i Ukraińców, przed okupacją sowiecką należał do przedwojennej Polski.

W 2013 roku Sejm RP uznał masakrę dokonaną przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) podczas II wojny światowej za „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”.

Ukraina nie przyjmuje tej obietnicy i często powołuje się na wydarzenia na Wołyniu jako część konfliktu polsko-ukraińskiego, który dotknął oba kraje.

Polska chce, aby Ukraina umożliwiła nieograniczony dostęp do miejsc, w których można pochować szczątki pomordowanych.

W 2017 roku Ukraina zakazała polskim władzom poszukiwania ofiar na swoim terytorium. Jednak w 2022 r. Kijów zezwolił Polsce na poszukiwanie ofiar we wsi.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego polski odpowiednik Andrzej Duda uczestniczyli w nabożeństwie w Łucku na zachodzie Ukrainy w intencji ofiar.

Marszałek ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk uczestniczył we wtorek w Warszawie w uroczystościach upamiętniających. Podjął kroki w celu złagodzenia napięć, kiedy w maju powiedział polskiemu parlamentowi, że Kijów rozumie ból Polski.

READ  Przejrzystość jest kluczem do inwestycji. Polska z zadowoleniem przyjmuje demokratyczne reformy rządu Armenii

Reportaż Anny Włodarczak-Chemchuk i Alana Charlisha; Montaż autorstwa Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.