Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Do Polski dotarły pierwsze amerykańskie systemy HIMARS

Do Polski dotarły pierwsze amerykańskie systemy HIMARS

Pierwsza partia amerykańskich wyrzutni HIMARS dotarła do Polski w poniedziałek. W uroczystości przekazania systemów uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Pulasak.

Minister przypomniał Wkrótce w Toruniu ma powstać „Akademia Himarsa”. Szkolenie żołnierzy w zakresie obsługi wyrzutni, a także obsługi logistycznej i serwisowej tego sprzętu.

„Ponieważ obserwujemy, co dzieje się na Ukrainie, wiemy, że artyleria odgrywa ważną rolę [in a country’s defense]… Stąd nasze starania o zwiększenie jego możliwości” – powiedział.

W 2019 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 20 artyleryjskich wyrzutni rakietowych M142 HIMARS – w tym dwie szkolno-treningowe – zamontowanych na podwoziu kołowym Oshkosh wraz z wyposażeniem towarzyszącym.

W zeszłym roku to było Zwróciła się do USA o przygotowanie oferty na kolejne około 500 systemów. Biorąc jednak pod uwagę wymagania Waszyngtonu i innych zainteresowanych krajów oraz czas realizacji takiego zamówienia, Polska sfinalizowała kontrakt na 218 wyrzutni Chunmoo z Korei Południowej.

W lutym br. urzędnicy amerykańscy odpowiedzieli na prośbę Polski i zgodzili się sprzedać kolejne 488 wyrzutni z amunicją o zasięgu 300 km, sprzętem testowym, sprzętem komputerowym i komunikacyjnym, szkoleniem i wsparciem integracji systemów. Wyrzutnie te zostaną zamontowane na polskim podwoziu kołowym Jelcz.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu o dużej mobilności produkowany przez firmę Lockheed Martin.

Źródło:

READ  Myślę, że to bardzo dobre