Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Bank Centralny Polski podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady w związku z nieoczekiwanym wzrostem inflacji w kraju środkowoeuropejskim.

40-punktowa podwyżka – pierwsza podwyżka Narodowego Banku Polskiego (NBP) od 2012 r. – podniosła stopę referencyjną kraju do 0,5 proc. i przesunęła złotówkę do euro o ponad 1 proc.

Po podwyżkach stóp procentowych w innych krajach Europy Środkowej, m.in. w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, inflacja w Polsce osiągnęła 5,8 proc. rocznie — najwyższy wskaźnik od 20 lat.

Jednak pomimo rosnącej presji inflacyjnej większość ekonomistów nie spodziewała się, że bank centralny, jeden z największych w Europie Środkowej, będzie działał tak szybko. Spośród 29 ekonomistów, którzy przeprowadzili ankietę Bloomberga, żaden nie przewidział tego wzrostu.

Piotr Buzak, główny ekonomista PKO BP, największego polskiego banku, powiedział:

NBP podał w komunikacie, że czynniki sprzyjające inflacji w Polsce są poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej, takie jak światowa energia oraz zakłócenia cen produktów rolnych i łańcuchów dostaw.

Dodał jednak, że podczas gdy niektóre z tych czynników znikną w przyszłym roku, inne, takie jak presja na rolnictwo i ceny energii oraz decyzja o działaniu w parze z po-epidemicznym ożywieniem gospodarczym. Inflacja „może być wyższa niż dotychczas oczekiwano”.

NBP powiedział, że może interweniować na rynku walutowym, ale nie sprecyzował, czy dalsze podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane.

Środowy ruch jest „wystarczająco zauważony przez opinię publiczną i na pewno wpłynie na oczekiwania inflacyjne” – powiedział Bujak, dodając, że mogą być potrzebne dalsze ruchy, aby ograniczyć inflację.

„Wtedy to po prostu przyszło nam do głowy [the NBP] Może zapewnić dodatkowe podwyżki w listopadzie. Ile kosztuje pytanie: 10, 25, 50 punktów bazowych? Wtedy może wystarczyć na jakiś czas: Po. . . Chcą postępować zgodnie z podejściem „poczekamy i zobaczymy” – powiedział.

READ  Matty Cash kontuzjowany w reprezentacji Polski w powrocie pary Aston Villi

Liam Beach, ekonomista w gospodarce kapitałowej, przewidywał bardziej zrównoważony wzrost, ale przyznał, że „istnieje duża niepewność co do tego, gdzie są członkowie Dowish”. [monetary policy council] Obecnie stoi ”.

„Opracowaliśmy stopę polityczną na poziomie 2 procent w przyszłym roku, ale w nadchodzących tygodniach przyjrzymy się opinii decydentów, aby ocenić, czy istnieje głód takich oszczędności” – napisał.