Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego UE próbuje blokować przejście Polski w stronę czystej energetyki jądrowej?

Dlaczego UE próbuje blokować przejście Polski w stronę czystej energetyki jądrowej?

Polska żyje w trudnym sąsiedztwie, dzieląc granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą – czego dowodem są historyczne blizny. Faktycznie, niektóre kraje Wiele wycierpiał z rąk tyranów niż Polska w ubiegłym stuleciu.

Między innymi z tego powodu ożywienie gospodarcze w Polsce od zakończenia zimnej wojny jest tak niezwykłe. W 2022 r. kraj zwiększył swój PKB 627 miliardów dolarów ze 181 miliardów dolarów Zaledwie 23 lata temu.

Oczywiście kluczem do tego sukcesu było przejście od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej działającej w warunkach sowieckiej autokracji. Jednakże wzrost ten nigdy by nie nastąpił, gdyby Polska nie miała dostępu do niedrogiej i niezawodnej energii, która napędza jej gospodarkę – energii, z której ogromnie korzysta od czasu uzyskania niepodległości w 1989 roku.

Dostarczany jest węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa Priorytet energetyki Polski Od kilkudziesięciu lat głównym paliwem, zwłaszcza dla energetyki, jest węgiel Około 72% energii elektrycznej w kraju. Ten miks energetyczny jest dla Polski zwycięski Długość życia jak również PKB na mieszkańca drastycznie wzrasta od zakończenia zimnej wojny.

Pomimo prób wręcz przeciwniePolska zmuszona jest dostosować się do UE i jej działań Dąż do zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r Musimy walczyć z tzw. zmianami klimatycznymi. UE potrzebuje kontynuacji Złożone mandaty, dyrektywy i systemy kredytów węglowych.

Niestety, polscy przywódcy nie mają luksusu „zazieleniania” swojej przyszłości wspaniałymi pomysłami mającymi na celu zastąpienie węgla, ropy i gazu ziemnego energią wiatrową i słoneczną, jak ich bogatsi odpowiednicy z Europy Zachodniej.

Po pierwsze, pomimo błyskawicznego wzrostu gospodarczego, Polsce się to trochę podoba Być jednym z najbogatszych krajów UE. Po drugie, biorąc pod uwagę historię i położenie geograficzne, niewiele krajów bardziej docenia utrzymanie bezpiecznego dostępu do zasobów energii tradycyjnie zgromadzonych w ogromnych krajowych złożach węgla.

READ  Kamiński mówi, że Polska będzie musiała walczyć o drugie miejsce w grupie C na mundialu

Mając na uwadze unijny mandat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (czytaj: porzucenie węgla) i chęć Polski do rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego, kraj podjął racjonalną decyzję i zdecydował się na energetykę jądrową.

Łącznie Polska planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych z trzema dużymi reaktorami o łącznej mocy 6-9 GW energii elektrycznej w każdej z elektrowni. Dla porównania, jeden gigawat to wystarczająca moc, aby zasilić średniej wielkości miasto. Polska ma nadzieję uruchomić swoją pierwszą nową elektrownię już w 2033 r., a kolejne reaktory zaczną działać dwa, trzy lata później.

Choć elektrownie te nie zastąpią węgla i gazu ziemnego w miksie energetycznym Polski, wprowadzą cenną dywersyfikację, pomagając jednocześnie wywiązać się z unijnych zobowiązań w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Polski rząd zrozumiał, że przy budowie nowych elektrowni konieczna jest współpraca z zagranicznymi firmami reaktorowymi, dlatego zaczął komunikować się z firmami francuskimi, południowokoreańskimi i amerykańskimi. Po konsultacji Rząd Polski Wybrał amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel Jako partnerzy przy początkowej budowie instalacji.

To powinien być koniec tej historii. Polska buduje silną i bezpieczną gospodarkę energetyczną, a UE osiąga ogromne redukcje emisji dwutlenku węgla, co jest ze wszech miar nadrzędnym celem Unii.

powodzenie powodzenie

Ale nie tak szybko.

Unia Europejska już istnieje Groźby zablokowania polskich programów nuklearnych Za oskarżeniami, że Polska nie przestrzegała europejskich reguł konkurencji, które wymagają równego traktowania i traktowania wielu oferentów.

Takie groźby są reakcyjne, skorumpowane i skierowane przeciwko nieletnim.

Są negatywne, bo utrudniają bezpieczeństwo energetyczne Polski i realizację przyjętej przez UE agendy klimatycznej.

Ponieważ UE chce, aby pierwszą fabrykę zbudowała francuska firma, są one potencjalnie skorumpowane.

Są młodzi, ponieważ zarzuty wydają się dotyczyć raczej zranionych uczuć i protekcjonizmu niż zasad fair play.

Chociaż z doniesień mediów nie wynikają jasne szczegóły dotyczące rozpatrywania przez Polskę każdego oferenta, jasne jest, że Polska przynajmniej rozważała złożone propozycje. Trzy różne grupy.

READ  Southampton - pięciu zawodników wskazanych jako potencjalne cele skautingu w Polsce

Co więcej, dokonanie takiego ustalenia co do uczciwej konkurencji jest prawie niemożliwe, jeśli chodzi o energię jądrową (czy prawie każdy projekt w Europie). Cały proces jest opracowywany przez agencje państwowe i przedsiębiorstwa państwowe. Jest to nakładane na narzuconą przez rząd politykę energetyczną mającą na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, wzmocnioną przez programy finansowane przez rząd, które zniekształcają podstawową ekonomikę energii. Ironią jest zatem to, że państwowe przedsiębiorstwo nuklearne podnosi zarzuty dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Niestety, uczciwa konkurencja na rynkach energii w Europie już dawno minęła.

Ale tym, co czyni to twierdzenie jeszcze bardziej wątpliwym, jest „mrugnięcie okiem”. Zalecenie władz UE Jeśli Polska jasno da do zrozumienia, że ​​wszelkie unijne próby zablokowania porozumienia Westinghouse/Bechtel mogą zostać wycofane, unijne firmy zbudują kolejne elektrownie jądrowe. Innymi słowy, UE chce mieć pewność, że europejska firma otrzyma część polskiego biznesu, niezależnie od faktycznych „reguł konkurencji”.

Ostatecznie jednak nic z tego nie ma większego znaczenia.

Polska jest suwerennym krajem, który znalazł drogę do zaspokojenia swoich potrzeb w zakresie bezpiecznego dostępu do zasobów energii i pomocy w realizacji celów klimatycznych UE. UE powinna wspierać postęp Polski i szanować prawo wyboru, kto będzie budował jej reaktory.

Polska musi pozostać niezmienna i podążać w kierunku, który uzna za najlepszy dla jej długoterminowego bezpieczeństwa i dobrej kondycji gospodarczej.

Oczywiście nikt nie wie tego lepiej niż Polacy.

Masz komentarz na temat tego artykułu? Wyślij e-mail, aby wyłączyć dźwięk [email protected], a my rozważymy opublikowanie zredagowanych przez Ciebie komentarzy w naszej regularnej funkcji „We Hear You”. Pamiętaj o podaniu adresu URL lub tytułu artykułu, a także swojego imienia i nazwiska oraz miasta i/lub stanu.