Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego Rosja chce zaatakować Ukrainę i co może się wydarzyć dalej?

Światowi przywódcy uważają, że kończy się czas, aby uniknąć tego zjawiska na dużą skalę Inwazja Rosji na Ukrainę.

Moskwa wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy do swoich granic ze swoim byłym sąsiadem z ZSRR, a przywódcy zachodni są przekonani, że inwazja jest nieuchronna.

W piątek Joe Biden powiedział, że mówi z większą pewnością niż w ostatnich tygodniach Prezydent Rosji Władimir Putin Podjęła decyzję o inwazji na Ukrainę „w ciągu kilku dni”, w tym ukierunkowanym ataku na stolicę, Kijów.

Prezydent USA powiedział, że nie powiodła się współpraca dyplomatyczna z rosyjskim przywódcą i że wojska są gotowe do wkroczenia na Ukrainę w ciągu tygodnia.

Biden ostrzegł Moskwę przed „niepotrzebną i katastrofalną wojną z wyboru” i powiedział, że Stany Zjednoczone i ich partnerzy „są gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO”.

Tutaj wyjaśniamy, jak kryzys dotarł do tego punktu i co może być dalej.

co się dzieje?

Według Michaela Carpentera, ambasadora USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, „na Ukrainie i wokół niej przebywa obecnie 190 tysięcy rosyjskich żołnierzy”.

Siły rosyjskie zgromadziły się obok 1200 czołgów, myśliwców i baterii rakiet dalekiego zasięgu, wywołując największy kryzys w stosunkach Wschód-Zachód od czasów zimnej wojny.

Rosja poinformowała 16 lutego, że ćwiczenia wojskowe na anektowanym przez Moskwę półwyspie Krym zakończyły się i że żołnierze powrócą do swoich garnizonów dzień po ogłoszeniu pierwszego wycofania wojsk z granicy Ukrainy.

Ale 18 lutego brytyjski minister spraw wewnętrznych Damian Hinds powiedział Radio Times: „Na granicy z Ukrainą zgromadziło się bardzo dużo żołnierzy. Nic nie wskazuje na to, że się wycofują, wbrew temu, co się twierdzi.

„Siły pozostają na miejscu i może nastąpić inwazja i wtargnięcie w dowolnym momencie, ale może to potrwać dłużej”.

Rosja przedstawiła listę postulatów bezpieczeństwa, w tym zapewnienie, że Ukraina nie zostanie dopuszczona do NATO oraz wycofanie sił koalicyjnych w krajach Europy Wschodniej, które przystąpiły po 1997 roku.

READ  Ostrzegł rebeliantów torysów, aby zaprzestali „szalonych” spisków przeciwko Sunakowi i poparli plan dla Rwandy