Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sześć krajów afrykańskich rozpoczyna produkcję szczepionek mRNA w ramach planu WHO | Szczepienia i szczepienia

Sześć krajów afrykańskich – Egipt, Kenia, Nigeria, Senegal, Afryka Południowa oraz Tunezja – będzie pierwszym krajem na kontynencie, który pozyska technologię produkcji własnych szczepionek mRNA w ramach programu, któremu przewodniczy Światowa Organizacja Zdrowia.

Projekt pilotażowy ma na celu pomoc krajom o niskich i średnich dochodach w produkcji szczepionek mRNA na dużą skalę i zgodnie z międzynarodowymi standardami, w celu położenia kresu uzależnieniu wielu krajów afrykańskich od producentów szczepionek spoza kontynentu.

Ogłoszenie pojawiło się w tym samym tygodniu, w którym BioNTech, który produkuje szczepionkę Pfizer Covid-19 – tę samą szczepionkę mRNA – ogłosił, że planuje dostarczyć fabrykę z kontenerów transportowych do kilku krajów afrykańskich, aby umożliwić produkcję szczepionek Pfizer na kontynencie.

Stworzone głównie w odpowiedzi na pandemię Covid-19, Globalne Centrum mRNA ma potencjał do zwiększenia zdolności produkcyjnych szczepionek i innych produktów, takich jak insulina do leczenia cukrzycy, leków przeciwnowotworowych i prawdopodobnie szczepionek na choroby takie jak malaria, gruźlica i HIV.

Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła swoje globalne centrum transferu technologii mRNA po tym, jak szczepionki zostały zgromadzone przez bogate kraje – a problemy z dostawami z Indii, gdzie firmy traktowały priorytetowo sprzedaż rządom, które mogły zapłacić najwyższą cenę – oznaczały, że kraje o niskich i średnich dochodach odepchnięty. Lista oczekujących na szczepionkę Covid-19.

Ostatecznym celem programu jest rozszerzenie zdolności do krajowej i regionalnej produkcji wszystkich technologii medycznych.

Chociaż inicjatywa BioNTech została przyjęta z zadowoleniem ze względu na możliwość skrócenia łańcucha dostaw szczepionki Pfizer do Afryki, została również skrytykowana za brak dzielenia się wiedzą technologiczną, którą projekt WHO ma w pewnym stopniu zreformować.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w piątek o pierwszych odbiorcach technologii po wizycie w ośrodku w RPA w zeszłym tygodniu.

„Centrum będzie dotyczyło nie tylko Afryki Południowej, ale także Afryki, Afryki i całego świata, ponieważ głośniki będą rozprowadzane po całym świecie”.

READ  Niedawna katastrofa samolotu w Miami: Ekspert ds. Lotnictwa mówi, że „cud więcej nie boli”, gdy NTSB osiąga budżetowe linie lotnicze

„Najlepszym sposobem radzenia sobie z nagłymi problemami zdrowotnymi i uzyskania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest znaczne zwiększenie zdolności wszystkich regionów do wytwarzania potrzebnych produktów zdrowotnych”.

Spodziewamy się badań klinicznych [in South Africa] ma się rozpocząć w ostatnim kwartale br., z aprobatą oczekiwaną w 2024 r., ale proces ten można przyspieszyć, [and] Istnieją inne opcje, które bada centrum.

Tedros dodał, że korzyści płynące z tej inicjatywy „wykroczą poza Covid-19, tworząc platformę dla szczepionek przeciwko innym chorobom, w tym malarii, gruźlicy, a nawet rakowi. Jest to więc inwestycja strategiczna, nie tylko dla Covid, ale dla wszystkich głównych problemy zdrowotne, z którymi się borykamy” .

Tedros wielokrotnie wzywał do równego dostępu do szczepionek w celu pokonania pandemii, i nie zgadza się ze sposobem, w jaki bogate narody gromadzą dawki, pozostawiając Afrykę w tyle za innymi kontynentami w globalnych wysiłkach na rzecz szczepień.

W piątek wskazał, że 116 krajów na całym świecie wciąż jest dalekich od celu, jakim jest zaszczepienie 70% populacji do połowy tego roku, podczas gdy 80% populacji Afryki nie otrzymało jeszcze ani jednej dawki.

Obecnie tylko 1% szczepionek stosowanych w Afryce produkowany jest na kontynencie liczącym około 1,3 miliarda ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała, że ​​będzie współpracować z sześcioma krajami w celu opracowania mapy drogowej szkoleń i wsparcia, aby jak najszybciej rozpocząć produkcję szczepionek. Szkolenie rozpocznie się w marcu.

Ośrodek w RPA już produkuje szczepionki mRNA na skalę laboratoryjną i rozwija się w kierunku komercyjnym.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że piątkowe oświadczenie „oznacza wzajemny szacunek, wzajemne uznanie tego, co wszyscy możemy dać partii, inwestowanie w nasze gospodarki, inwestycje w infrastrukturę i pod wieloma względami oddanie kontynentowi”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że utrzymanie suwerenności zdrowotnej w Afryce jest jednym z głównych celów uruchomienia lokalnej produkcji, „aby umożliwić regionom i krajom zarządzanie własnymi sprawami w czasie kryzysów i w czasie pokoju”.

READ  Rynki europejskie reagują na francuskie zwycięstwo Macrona

Ramaphosa powiedział w piątek, że Covax Global Vaccine Distribution Scheme i Gavi Vaccine Alliance powinny zobowiązać się do zakupu szczepionek z lokalnych ośrodków produkcyjnych.

„Brak rynku na szczepionki produkowane w Afryce jest czymś, co powinno nas wszystkich niepokoić. Organizacje takie jak Covax i Gavi muszą zobowiązać się do kupowania szczepionek od lokalnych producentów, a nie z tych ustanowionych ośrodków” – powiedział Ramaphosa.