Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zachodni przywódcy ostrzegają, że Rosja używa oszustwa jako pretekstu do inwazji na Ukrainę

Zachodni przywódcy powiedzieli, że Rosja podąża za „księgą oszustw”, aby usprawiedliwić inwazję na Ukrainę, wśród intensywnych starć na wschodzie kraju między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

Przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, wiceprezydent USA Kamala Harris powiedziała, że ​​Moskwa tworzy fałszywe preteksty do ataku, jednocześnie mobilizując wojska i siłę ognia na widoku.

„Widzimy, jak Rosja szerzy dezinformację, kłamstwa i propagandę”, powiedział Harris na dorocznym spotkaniu polityków, dyplomatów i urzędników wojskowych, nazywając to „dowodem rosyjskiej agresji”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina padła ofiarą „wojny informacyjnej, wojny hybrydowej”, ale „nie reagowała na żadne prowokacje”.

„Wiemy, że strzelają z terenów cywilnych, żeby nas sprowokować, zmusić do reakcji” – powiedział. „Musimy zachować spokój”.

Masowe nagromadzenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą wzbudziło obawy przed nową wojną w sercu Europy.

Zachodni przywódcy, którzy przemawiali na konferencji, wezwali do rozwiązania dyplomatycznego, wzywając Rosję do „cofnięcia się z krawędzi”. Ale ostrzegali także Moskwę przed konsekwencjami inwazji: daleko idące sankcje, które ostrzegali, poważnie zaszkodzą jej gospodarce.

Zełenski wykorzystał swój występ w Monachium, by błagać Zachód, by stanął po stronie Ukrainy i powiedział, że kraje zachodnie opuściły Kijów, łagodząc Rosję.

„Niektóre kraje popełniają przestępstwa, a inne są obojętne, a ta obojętność uczyniła z nich wspólników” – powiedział.

Zełenski odniósł się do przemówienia wygłoszonego przez Władimira Putina na konferencji monachijskiej w 2007 roku, kiedy „postawił wyzwanie globalnemu systemowi bezpieczeństwa”.

Kamala Harris powiedziała, że ​​Zachód nałoży na Rosję „bezprecedensowe koszty gospodarcze”, jeśli zaatakuje Ukrainę. © Tobias Haas / D

„Jak zareagował świat? Uspokój się” – powiedział. „Co mamy w rezultacie? Aneksja Krymu i agresja na mój kraj”.

Dowódca ukraińskich sił połączonych Ołeksandr Pawluk powiedział, że w ciągu ostatnich trzech dni sytuacja wokół Doniecka i Ługańska uległa pogorszeniu.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie trzy miesiące, dziennie dochodziło do 3-5 naruszeń zawieszenia broni. W porównaniu z tą liczbą, 17 lutego mieliśmy 60 przypadków naruszenia zawieszenia broni przez siły Federacji Rosyjskiej i 43 przypadki zakazu broni przez porozumienia mińskie” – powiedział generał porucznik Pawluk.

READ  Pożary, fale upałów i susze: kryzys klimatyczny stoi nam przed oczami, ale dlaczego nie możemy w to uwierzyć? | Wiadomości klimatyczne

Ukraina poinformowała, że ​​dwóch żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych podczas ostrzału we wschodnim regionie przygranicznym Donbasu, gdzie ponad 14 000 osób zginęło w powolnej wojnie, która wybuchła po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Ukraińscy urzędnicy wojskowi i prawodawcy, którzy przemierzali tereny frontu, zostali zmuszeni do ewakuacji po trafieniu ostrzałem artyleryjskim.

Siły rosyjskie gromadzą się w pobliżu mapy granic Ukrainy

Wspierani przez Rosję przywódcy separatystów w Donbasie oskarżyli Kijów o przeprowadzanie „ataków terrorystycznych”, które, jak stwierdzili, bez przedstawienia dowodów, pozostawiły nieokreśloną liczbę zabitych i rannych.

Rosja poinformowała, że ​​ogień artylerii ukraińskiej spadł po rosyjskiej stronie granicy. Zełenski zaprzeczył tym doniesieniom, nazywając je „kłamstwami”.

Przywódcy separatystów ogłosili masową ewakuację cywilów do Rosji – Putin obiecał im 100 000 rupii – i wezwali wszystkich mężczyzn w wieku bojowym do mobilizacji.

Kody czasowe dla wideorozmów separatystów datowane były na środę – przed rozpoczęciem bombardowań – wzbudzając podejrzenia dotyczące Operacji Fałszywa Flaga jako pretekstu do inwazji.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że świat musi przygotować się na „dowody rosyjskiego oszustwa”, dodając, że Moskwa „krąży sieć kłamstw, które mają przedstawiać każdy rosyjski atak jako odpowiedź na prowokację”.

Niemcy i Francja wezwały swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. Wcześniej wstrzymywali się z wezwaniami do ewakuacji z krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Lufthansa, która jest właścicielem linii lotniczych, w tym Lufthansy, Austrian i Swiss, poinformowała, że ​​zawiesi regularne loty do Kijowa i Odessy do końca lutego. KLM i Norwegian odwołały również loty na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin po prawej i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oglądają ćwiczenia nuklearne ze sterowni w Moskwie © AP

Zaostrzające napięcia Rosja rozpoczęła w sobotę strategiczne manewry nuklearne.

Harris ostrzegł, że Zachód nałoży „daleko idące sankcje finansowe i kontrolę eksportu” na Moskwę, jeśli Putin zarządzi atak na Ukrainę.

„Nie popełnij błędu, narzucenie tych kompleksowych i skoordynowanych środków wyrządzi wielką szkodę tym, którzy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedziała.

READ  Tajna umowa między Chinami a Światową Organizacją Zdrowia w celu ukrycia pochodzenia „Covid”

Johnson powiedział, że w przypadku inwazji Zachód „ukarałby rosyjskie jednostki i firmy o strategicznym znaczeniu dla państwa rosyjskiego”.

„Uniemożliwimy im pozyskiwanie środków z rynków kapitałowych w Londynie” – powiedział na konferencji. „Otworzymy lalki Matrioszka dla rosyjskich firm i podmiotów należących do Rosji, aby znaleźć ostatecznych beneficjentów w środku”.

Inni przywódcy zaapelowali do Rosji o wycofanie się z krawędzi.

Niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział, że próba Rosji przekształcenia potencjalnego członkostwa Kijowa w NATO w „przyczynę wojny” była „paradoksem”, ponieważ sprawa ta nie była na porządku dziennym Zachodu.

Dodatkowe reportaże Philipa Gorgadisa i Jasmine Cameron Chelichi w Londynie.