Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czarna dziura zhakowana podczas kwestionowania teorii Einsteina odkryciem: „Możesz potrzebować nowej” | nauka | Aktualności

Ogólna teoria względności, lub po prostu ogólna teoria względności, została opisana jako największe odkrycie naukowe XX wieku. Opublikowana przez Alberta Einsteina w 1915 roku teoria zmieniła nasze rozumienie grawitacji newtonowskiej jako siły działającej między obiektami, która wypacza samą tkankę przestrzeni i czasu – czasoprzestrzeń. Ale teoria nie jest całkowicie niezawodna i zdarzają się sytuacje, zwłaszcza w świecie czarnych dziur i fizyki kwantowej, w których zaczynają pojawiać się pęknięcia.

Zgodnie z zasadami ogólnej teorii względności czarne dziury powinny być obiektami całkowicie obojętnymi z odłamkami w rdzeniu, w których załamują się znane prawa fizyki.

Profesor Stephen Hawking jako pierwszy zrobił dziurę w tym modelu na początku lat 70., kiedy ujawnił swoją teorię promieniowania Hawkinga.

Opierając się na jego obliczeniach teoretycznych, efekty kwantowe w pobliżu horyzontu zdarzeń czarnej dziury – punktu bez powrotu – umożliwiają ucieczkę promieniowania cieplnego w kosmos.

Proces ten jest również znany jako „promieniowanie ciała doskonale czarnego” i zasadniczo pokazuje, że czarne dziury nie są całkowicie czarne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Turcja wydaje ostrzeżenie o tsunami, gdy trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia nawiedzi Kretę

Nawet Einstein ostro skrytykował „do góry nogami” świat fizyki kwantowej, uważając go za zbyt niechlujny i pozbawiony zasad.

Nie mając możliwości połączenia ogólnej teorii względności z mechaniką kwantową, naukowcy z Sussex wykorzystali tak zwaną teorię pola efektywnego (EFT) do badania osobliwości czarnej dziury.

Teoria mówi, że grawitacja na poziomie kwantowym jest bardzo słaba, przez co niektóre obliczenia załamują się w obliczu silnej grawitacji kwantowej.

Dr Calmette powiedział: „Jeśli spojrzymy na czarne dziury tylko w ogólnej teorii względności, można wykazać, że mają one osobliwości w swoich centrach, w których prawa fizyki, jakie znamy, powinny złamać.

„Mamy nadzieję, że gdy kwantowa teoria pola zostanie włączona do ogólnej teorii względności, być może będziemy w stanie znaleźć nowy opis czarnych dziur”.

READ  Podróż Williama Shatnera w kosmos była mroczniejsza i smutniejsza, niż się spodziewał

Z pomocą EFT dr Calmette i jego kolega byli w stanie znaleźć matematyczne dowody ciśnienia wewnątrz czarnej dziury.

Według astrofizyka Paula Suttera jest to ten sam rodzaj ciśnienia gorącego powietrza, jakie wywiera wewnątrz balonu.

Ponieważ jednak model działa tylko ze słabą grawitacją kwantową, pomijając silną grawitację, nie można go wykorzystać do pełnego wyjaśnienia zachowania czarnej dziury.

Dr Calmette dodał: „Nasza praca jest krokiem w tym kierunku i chociaż nacisk wywierany przez badaną przez nas czarną dziurę jest minimalny, fakt, że istnieje, otwiera wiele nowych możliwości, w tym badania astrofizyki, fizyki cząstek elementarnych i Fizyka kwantowa.”