Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX Crew Dragon wdroży pierwszą stację kosmiczną „flyaround” w listopadzie

Członek komitetu doradczego ds. bezpieczeństwa NASA mówi, że drugi operacyjny statek kosmiczny SpaceX, Crew Dragon, wykona swój pierwszy „lot” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od lat.

W czasach promu kosmicznego podobne manewry lotnicze były zbyt powszechne, ponieważ USA i Rosja powoli, ale pewnie montowały Międzynarodową Stację Kosmiczną z niczego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) – zasadniczo dokumentując ten niezaprzeczalnie historyczny proces. W 2011 r. NASA i Roscosmos zaplanowały ostatni lot w ciągu siedmiu lat, aby uchwycić prom Discovery podczas jego ostatniej misji (również pierwszego z ostatnich trzech startów wahadłowca) i nieco ukończonej stacji kosmicznej. Podczas gdy okazjonalne częściowe przeloty nadal zdarzają się podczas rzadkich manewrów transportowych statków kosmicznych, nawet zajęłoby to ponad siedem lat Następny lot – Ponownie przez sondę kosmiczną Sojuz – Ukończony w październiku 2018 r., zrobił doskonałe zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przed jej 20. rocznicą na orbicie.

Teraz, ponad trzy lata po locie Sojuz MS-08, SpaceX kontynuuje tradycję już w listopadzie 2021 r., czyniąc Crew Dragon trzecim z trzech załogowych pojazdów odwiedzających, który wykonał pełny przegląd w locie prawie 450 ton (milionów ) . lb) tropikalna placówka.

Oprócz zmienionych planów, dwukrotnie przetransportowany samolotem Crew Dragon Endeavour (C206) wykona manewr natychmiast po drugim wylocie ze stacji kosmicznej (w tym jeden manewr transportowy) z astronautą Crew-2 ESA Thomasem Pesquetem, astronautą JAXA Akihiko Hoshide i Astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan MacArthur. Według spotkania Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (ASAP), na którym po raz pierwszy ujawniono wiadomości o locie, odlot załogi 2 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest nadal na dobrej drodze, aby nastąpić na początku do połowy listopada.

READ  SpaceX wygrał kontrakt na wystrzelenie satelity radarowego Sentinel 6B
Crew Dragon Endeavour przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną po raz drugi w kwietniu 2021 roku. (NASA)
Załoga-2 Dragon Endeavour została sfotografowana, przewożąc czterech astronautów, których wystrzelił ze sobą, podczas manewru transferu w porcie dokowania w lipcu 2021 r. – trochę jak ćwierć lotu. (NASA)

W ciągu 5-6 tygodni od tego momentu do teraz, SpaceX ma zaplanowane oddokowanie i powrót statku kosmicznego C208 Cargo Dragon 2 na Ziemię, kończąc misję uzupełnienia zapasów CRS-23 i drugi lot kapsuły C208 na orbitę i uwolnienie jednej z dwóch stacji ISS . Amerykańskie porty dokujące. Następnie SpaceX ma wystrzelić kolejną grupę astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach trzeciej operacyjnej misji transferu załogi dla Crew Dragon (Crew-3). Crew-3 jest wciąż w drodze do startu nie później niż 31 października (NET), kiedy astronauci Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron i Matthias Maurer na krótko dołączą do Crew-2 i ich Smoka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astronauci SpaceX Crew-3 sprawdzają wzmacniacz Falcon, który zabierze ich w kosmos. (SpacjaX)
Wskazówka na temat rodzaju obserwacji (i obrazów) może wynikać z lotu Załogi-2 wkrótce po przybyciu Załogi-3. (NASA)

Dostawa jest zakończona, a Crew-2 i Dragon Endeavour będą mogli opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną, przeprowadzić pierwszy od lat przegląd z powietrza 360 stopni i powrócić na Ziemię po ponad sześciu miesiącach na orbicie. Biorąc pod uwagę lata uporczywych opóźnień technicznych i programowych, jest mało prawdopodobne, że Boeing – inny komercyjny partner NASA w zakresie załóg – będzie gotowy wspierać operacyjne starty astronautów najwcześniej do końca 2022 r., zapewniając dostarczenie jednej lub dwóch dodatkowych załóg Dragona. -Smok. Stałoby się to, zanim Starliner zdołałby dać smokowi przerwę. Innymi słowy, SpaceX jest na dobrej drodze, aby zapewnić nieprzerwany dostęp NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej solo przez pełne dwa lata – a być może dłużej.

READ  Budżet promieniowania Ziemi z satelity NASA na dzisiejsze wejście w atmosferę

SpaceX Crew Dragon wdroży pierwszą stację kosmiczną „flyaround” w listopadzie