science

Przełom w kosmosie: „20 miliardów potencjalnych domów na całe życie” we wszechświecie | nauka | Aktualności

Brian Cox bada pochodzenie życia na innych planetach

Główny raport sponsorowany przez NASA powiedział, że poszukiwanie obcego życia będzie najwyższym priorytetem dla astronomów w następnej dekadzie. Raport, opublikowany w zeszłym tygodniu przez Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny, powiedział, że ludzkość musi nadal szukać innych form życia. Stwierdzono: „Życie na Ziemi może być wynikiem wspólnego procesu lub może wymagać tak niezwykłego zestawu okoliczności, że jesteśmy jedynymi żywymi istotami w naszej własnej części galaktyki, a nawet we wszechświecie. Dwie odpowiedzi są głębokie. Nadchodzące dziesięciolecia postawią ludzkość na drodze do ustalenia, czy jesteśmy sami”.

NASA została wezwana do stworzenia teleskopu znacznie większego niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który byłby w stanie obserwować planety 10 miliardów razy słabsze niż ich gwiazdy.

Ale jednocześnie w raporcie podkreślono potrzebę mniejszych, skromniejszych misji.

Profesor Brian Cox badał, czy jesteśmy sami we wszechświecie w serii BBC The Universe.

Teleskop kosmiczny Kepler, który wystartował w marcu 2009 r., dopóki nie skończyło mu się paliwo w październiku 2018 r., pokonał 94 miliony mil kosmosu, dopóki nie osiągnął stabilnej orbity wokół Słońca.

W ciągu dziewięciu lat odkryto ponad 2500 nowych planet.

Przeczytaj więcej: AstraZeneca i Pfizer połączone z nowymi skutkami ubocznymi

Poszukiwania obcego życia znacznie się nasilają. (Zdjęcie: BBC/Getty)

Kosmici

Profesor Cox szacuje, że istnieje nawet 20 miliardów potencjalnych domów do życia. (Zdjęcie: Getty)

Profesor Cox powiedział, że ponieważ prawa natury są uniwersalne, możemy przenieść wiedzę o życiu na Ziemi na inne planety we wszechświecie.

„Tak więc prawa fizyki i chemii, które stanowią podstawę biologii na tej planecie, będą miały zastosowanie do każdej planety, niezależnie od tego, czy ją odkryjemy, czy nie” – powiedział.

READ  „Dziwne jasne światła” unosiły się na niebie nad Merseyside

Prof. Cox wyjaśnił, że jednym z warunków życia na innych planetach jest woda w stanie ciekłym.

Powiedział: „W społeczności astrobiologicznej istnieje popularne zdanie, które brzmi: „Jeśli chcesz szukać życia, podążaj za wodą”.

Teleskop Keplera znalazł planetę krążącą wygodnie w ekosferze swojej gwiazdy w 2015 roku.

Koncepcja artysty dotycząca planety wielkości Ziemi

Koncepcja artysty przedstawiająca planetę wielkości Ziemi w ekosferze gwiazdy. (Zdjęcie: Getty)

Profesor Cox, który nazwał go K2-18b, wyjaśnił, że ma masę ponad ośmiokrotnie większą od masy Ziemi i jest „gigantem o silnej sile grawitacyjnej”.

Hubble, silniejszy niż Kepler, zbadał K2-18b i odkrył „co może być słabym znakiem pary wodnej”.

Profesor Cox powiedział: „124 lata świetlne od Ziemi, być może w końcu znaleźliśmy dowody na istnienie wody w obcym świecie”.

Dodał: „Obecnie uznaje się, że pomiar ilości pary wodnej w atmosferze jest bardzo szeroki – od 0,01 do 50 proc.

Ale dla porównania, nasza planeta ma niewielki procent pary wodnej w swojej atmosferze. Ta obserwacja jest więc ważna z wielu powodów.

nie przegap:
Osuwisko na La Palmie może zabić miliony [REPORT]Penetracja Egiptu po odkryciu „odkrycia wieku” [INSIGHT]Nauka: krytyczne odkrycie czworonożnego wieloryba jest najstarszym w swoim rodzaju [REVEALED]

Kosmiczny teleskop Hubble

Astronauci pracujący na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. (Zdjęcie: Getty)

“Jednym z nich jest to, że nie jest to zero – w atmosferze jest para wodna. Ale po drugie, jeśli pomiar znajduje się na dolnym końcu, mały procent pary wodnej w atmosferze, to jest to zgodne z tym, że ten świat jest planetą z oceany na jego powierzchni”.

Nowy teleskop, zwany Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, który zostanie wystrzelony w przyszłym miesiącu, ma możliwość oglądania planet znajdujących się o lata świetlne od Ziemi.

Informacje można zebrać w ciągu zaledwie 60 godzin i będą one obejmować skanowanie atmosfery w poszukiwaniu gazów podtrzymujących życie.

READ  Naukowcy z NASA twierdzą, że dowody na starożytne życie na Marsie zostały „wymazane”

K2-18b będzie jedną z sześciu wybranych egzoplanet, które zostaną zbadane, gdy zostanie wystrzelony w przyszłym miesiącu.

Profesor Cox powiedział, że natura K2-18b pozostaje „naturą intensywnej debaty naukowej”.

Profesor Brian Cox

Profesor Cox starał się zrozumieć, czy obce życie istnieje gdziekolwiek. (Zdjęcie: Getty)

Może być jak mały Neptun – ciemny, zimny i bardzo wietrzny.

Jednak profesor Cox powiedział: „Można śnić o dziwnym, skalistym świecie z pochmurnym niebem, w którym kropelki wody gromadzą się i ostatecznie opadają, zasilając ogromne oceany pokrywające powierzchnię ogromnej planety”.

Dodał: „Szacujemy, że może istnieć około 20 miliardów światów podobnych do Ziemi, które są skalistymi planetami w strefie nadającej się do zamieszkania wokół gwiazdy, która może utrzymywać wodę w stanie ciekłym na powierzchni naszej galaktyki.

„To 20 miliardów potencjalnych domów na całe życie”.

Wyjaśnił, że chociaż nie znamy prawdopodobieństwa powstania życia na innej planecie, przy odpowiednich warunkach, wiemy, że życie zaczęło się na Ziemi prawie tak szybko, jak to możliwe.

Profesor Cox powiedział o tym: „Może to sugerować, że chociaż nie ma poczucia determinizmu co do pochodzenia życia, w odpowiednich okolicznościach może to być przynajmniej dość prawdopodobne.

„Myślę więc, że istnieje przynajmniej szansa, że ​​życie mogło rozpocząć się w niektórych, a może wielu, z tych 20 miliardów podobnych do Ziemi światów w naszej galaktyce”.

Przyznał jednak, że możemy nigdy nie wiedzieć, czy jesteśmy sami w naszej galaktyce, nie mówiąc już o wszechświecie.

Profesor Cox podsumował: „Myślę, że z każdym eksplorowanym przez nas światem stajemy się coraz bardziej ludzcy, ponieważ ta umiejętność kładzenia fundamentów, zadawania pytań, na które możemy nigdy nie odpowiedzieć w naszym życiu, oraz pytań, na które muszą odpowiedzieć nasze dzieci lub wnuki, jest istotną częścią co to znaczy być człowiekiem”.

READ  Nowy układ napędowy umożliwia samolotom osiągnięcie prędkości do 17 mah

„To zasadnicza część tego, co nas tu sprowadza, patrzenie na gwiazdy w tym małym świecie, niezależnie od tego, czy jesteśmy sami, czy nie”.

„The Universe” jest emitowany w środowe wieczory o 21:00 w BBC Two. Poprzednie odcinki są dostępne na BBC iPlayer.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment