science

Szczyty deszczu meteorytów Orionidu w 2021 r.: Jak obserwować, jak kosmiczne skały zapalają się?

Kometa Halleya w 1986 roku.

NASA

Wstawaj wystarczająco wcześnie w tym tygodniu, a możesz zostać nagrodzony olśniewającą kulą ognia na niebie dzięki corocznemu deszczowi meteorów Orionidów. Orionidy mają osiągnąć szczyt wczesnym rankiem w czwartek, z 20 lub więcej meteorami, które prawdopodobnie napotkają ogniste wzloty w atmosferze, poświęcając wszystko dla przyjemności oglądania. Jednak w tym roku jest jedna bardzo duża komplikacja: pełnia księżyca.

W środę wieczorem i w czwartek rano w pełni oświetlony dysk naszego jedynego naturalnego satelity będzie usuwał tak wiele spadających gwiazd prawie przez całą noc. Tak więc maksymalizacja potencjału wyświetlania Orionid będzie wymagała odrobiny strategii i planowania w 2021 roku.

Sprawdź, kiedy księżyc zachodzi w czwartek rano w Twojej lokalizacji. Jeśli zdarzy się to godzinę przed wschodem słońca, możesz mieć pecha i w tym krótkim oknie możesz zobaczyć kilka meteorów. Jeśli nie, możesz wydostać się jak najbliżej księżyca, gdy jest on niżej na horyzoncie. Jeśli możesz, spróbuj umieścić coś między tobą a księżycem, na przykład dom, drzewo lub wzgórze.

Gdy znajdziesz się w miejscu z dużą ilością ubrań lub ciepłych koców i szerokim widokiem na czyste (i miejmy nadzieję, bezksiężycowe) niebo, usiądź wygodnie, pozwól oczom się przyzwyczaić, zrelaksuj i po prostu patrz. Jeśli możesz zorientować się w gwiazdozbiorze Oriona Łowcy (w pobliżu jasnej gwiazdy Betelgeuse), może to być pomocne, ale nie jest to naprawdę konieczne.

Oriony pojawiają się każdego października, kiedy Ziemia dryfuje przez chmury kosmicznych szczątków i szczątków pozostawionych przez kometę Halleya, które podróżują przez wewnętrzny układ słoneczny co 76 lat.

Nawet jeśli księżyc w pełni zmyje większość Orionidów w tym roku, meteoryty te poruszają się z ekstremalnie dużą prędkością około 147 000 mil na godzinę (66 kilometrów na sekundę), co oznacza, że ​​pozostawiają dłuższe, stabilniejsze ślady, które mogą ułatwić im zadanie. Określić. Zawsze istnieje również szansa, że ​​ryczący kosmiczny kamień rozpadnie się i wyjdzie w blasku chwały jak jasna kula ognia lub grupa kul ognia.

Jest jeszcze jedna rzecz do rozważenia. Choć czwartkowy poranek będzie dla Orionidów momentem szczytowej aktywności, Projekty Amerykańskiego Towarzystwa Meteorytowego Możesz spodziewać się, że w tym tygodniu każdego ranka zobaczysz kilka meteorów w idealnych warunkach o świcie. Sprawdź ponownie swoje kalendarze zachodu i wschodu słońca, aby znaleźć idealne okna ciemnego nieba ze swojej lokalizacji.

Ciesz się pokazem i jak zwykle podziel się ze mną na Twitterze wspaniałymi zdjęciami meteorów, które możesz zabrać ze sobą Umieść tweeta.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA rejestruje obraz nowych gwiazd wyłaniających się z „gwiezdnego żłobka”

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment