Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Crew Dragon Endurance powraca na Ziemię z misją Crew-5

Astronauci z załogi Crew-5 powrócili na Ziemię wieczorem w sobotę 11 marca, po spędzeniu ostatnich pięciu miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nicole Mann i Josh Kasada z NASA, Koichi Wakata z JAXA i Anna Kikina z Roscosmos rozpakowują swojego Crew Dragon, C210 znosić, Wczesna sobota o 2:20 EST (07:20 UTC).

Raz znosić Został odłączony od przedniego portu dokującego PMA-2 na stacji Harmonia jednostki węzła, statek kosmiczny oddalał się i stopniowo oddalał od stacji. Po symbolicznym zestawie wydarzeń EOM (End of Mission), start miał miejsce w sobotę o 21:02 czasu wschodniego (02:02 UTC w niedzielę, 12 marca).

W ciągu ostatniego tygodnia astronauci z załogi 5 prowadzili na żywo działania związane z przekazaniem, aby pomóc astronautom z załogi 6 w przystosowaniu się do życia na pokładzie stacji. Podczas typowego przekazania odchodząca załoga zapakuje swój statek kosmiczny z ładunkiem, przeprowadzi szkolenie odświeżające, aby go spryskać i pobierze od siebie ostateczne próbki biologiczne do badań medycznych.

Widok zorzy polarnej i Ziemi z panelami słonecznymi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pierwszym planie, sfotografowany podczas misji Crew-5. (Źródło: Josh Cassada)

Od czasu dokowania do stacji 6 października 2022 r. członkowie załogi 5 przeprowadzili prawie 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technicznych. Obejmuje to eksperymenty na komórkach mięśnia sercowego pochodzących z komórek macierzystych, eksperyment mający na celu zbadanie, w jaki sposób płyny poruszają się w pojemniku podczas symulacji grawitacji Księżyca, badanie Veg-05 rosnących pomidorów karłowatych oraz kamera Sphere-1 do badania wydajności kamera o ultrawysokiej rozdzielczości w środowisku mikrograwitacji, spośród wielu innych rzeczy.

Piąty członek załogi Anna Kikina, inżynier, została pierwszą rosyjską kosmonautką, która latała na amerykańskim statku kosmicznym od czasu, gdy Nikołaj Budarin leciał na promie kosmicznym Endeavour w 2002 roku jako członek załogi STS-113. Japoński astronauta Koichi Wakata, pilot i inżynier budowlany, wziął udział w swoim pierwszym spacerze kosmicznym w ramach swojej długiej kariery w lotach kosmicznych. Josh Cassada, fizyk i pilot testowy, pomógł zainstalować macierz iROSA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas trzech EVA pod koniec 2022 roku.

READ  The Big Picture: nawigacja w kosmos w kierunku przyszłości w latach 70. w Newcastle | Fotografia

Podczas bezpośredniej dostawy z załogi 5 do załogi 6 na pokładzie stacji znajdowało się 11 członków załogi, a także trzech na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co daje w sumie 14 członków załogi na orbicie. Gdy Załoga-5 opuszcza stację, astronauci z Załogi-6 i załoga Sojuza MS-22/23 pozostają na pokładzie, a załoga Sojuza spędza teraz około roku na ISS z powodu wycieku chłodziwa MS-22.

Istnieje siedem miejsc rozprysków u wybrzeży Florydy, wyznaczonych jako obszary odzyskiwania smoków dla załogi (i ładunku), na Oceanie Atlantyckim i Zatoce Meksykańskiej. Główny i dodatkowy obszar dystrybucji jest uzgadniany na około dwa tygodnie przed odlotem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Lokalizacje dostępne u wybrzeży Pensacola, Panama City, Tallahassee, Tampa, Jacksonville, Daytona i północnej części Cape Canaveral.

Siedem lokalizacji dystrybucji wody dostępnych dla Crew Dragon. (źródło: NASA)

Członkowie załogi 5 wygłosili pożegnalne uwagi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w środę, 8 marca, przed ich wstępnie zaplanowanym wejściem na pokład. znosić i separacji od stacji. W tym samym czasie NASA uważnie obserwowała pogodę pod kątem zbliżającego się krachu.

Wymagania pogodowe dla Crew Dragon Rain są następujące: brak wyładowań atmosferycznych w promieniu 10 mil, fale o nachyleniu nie większym niż siedem stopni, prędkość wiatru nie większa niż 12 mil na godzinę, mniej niż 25 procent szans na deszcz i co najmniej pół mili widoczność w dzień lub milę w nocy. Powrót Crew-5 na Ziemię został opóźniony, ponieważ te wymagania nie zostały spełnione w piątek.

Statek ratunkowy SpaceX Megan Próby odzyskania załogi odbyły się poza przylądkiem Canaveral, podczas gdy jego siostrzany statek Shannon Płyń, aby wesprzeć operacje odbudowy w Zatoce Meksykańskiej. MeganNazwany na cześć astronautki Megan MacArthur ShannonNazwisko astronauty Shannon Walker było używane w innych misjach załogi i Cargo Dragon w celu odzyskania statku kosmicznego i członków załogi.

Megan I Shannon Wyposażony w lądowisko dla astronautów do transportu na brzeg, placówkę medyczną do monitorowania i oceny stanu astronautów oraz radary śledzące statek kosmiczny. Używają również ramy podnoszącej, aby podnieść statek kosmiczny na tylny pokład, skąd astronauci mogą zostać zabrani do placówki medycznej.

READ  Nowa fala fal grawitacyjnych | przestrzeń

Podczas gdy członkowie Crew-5 prowadzili udaną misję, pierwsza kobieta-dowódczyni Crew Dragon rozmawiała o tym, czego oczekuje podczas wydarzenia prasowego 1 marca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nicole Mann, weteranka, pilot doświadczalny i pierwsza rdzenna Amerykanka w kosmosie, stwierdziła: „Osobiście wiem, że jestem bardzo podekscytowana, czując wiatr na twarzy, czując zapach trawy w powietrzu, smakując pyszne jedzenie na Ziemia.”

(GÓRNE ZDJĘCIE: Crew Dragon Endurance dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w październiku 2022 r. Źródło: NASA)