Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Coelacanths żyją tak długo, jak ludzie

zaN grudzień 23 1938 Marjorie Courtenay Latimer, kustosz East London Museum w RPA, wypadła na lokalny targ rybny. Tam odkryła najpiękniejszą rybę, jaką kiedykolwiek widziała. Był koloru jasnofioletowego, miał około dwóch metrów długości i miał srebrne znaczenia. Chociaż wtedy nie miała pojęcia, okazało się, że byli oni częścią grupy zwanej celakantami i jak dotąd uważa się, że wymarli wraz z dinozaurami.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów iOS lub Android.

To odkrycie nazywa się Latimeria Chalumni Na cześć Courtenay Latimer pokazano żywą koelakantę. Został okrzyknięty najważniejszym odkryciem zwierzęcym stulecia. Teraz praca została właśnie opublikowana w: aktualna biologia Kélig Mahé z Laboratorium Rybackiego w Boulogne we Francji zwraca uwagę, że oprócz kolektywnej trwałości ponad 400 milionów lat, celakanty również spędzają długi czas jako jednostki. Badanie dr Mahi wskazuje, że żyją one podobnie jak ludzie, co czyni je jednymi z najdłużej żyjących kręgowców na świecie.

podekscytowanie w LatimeriaJego odkrycie nie wynikało tylko z ciekawości przetrwania. Było to również, że celakanty należały do ​​grupy z płetwami płatowymi, które uważa się za prekursorów ziemskich czworonogów. Dlatego wielu ekspertów starało się studiować Latimeria Bliższy. To jednak jest trudne. Latimeria Samotny, nocny, żyjący na głębokości poniżej 100 m, znany tylko z południowo-zachodniego Oceanu Indyjskiego i z drugiej, mniejszej grupy mieszkańców, L. menadoensisW pobliżu wyspy Manado Toa w Indonezji.

W szczególności dr Mahi chciał wiedzieć, jak długo Latimeria duchy. Wcześniejsze prace, w których analizowano słoje roczne w ich łuskach, sugerowały maksymalnie 20 lat. Jest to niezgodne z powolnym metabolizmem zwierzęcia i niską płodnością, które są cechami charakterystycznymi długowiecznych gatunków.

Zamiast używać standardowych mikroskopów, on i jego koledzy używali światła spolaryzowanego do badania łusek. Ujawniło to dodatkowe słoje tak cienkie, że poprzednie prace ich pominęły. Spośród 27 badanych osób sześć miało 60 lat, a jedna miała 84 lata.

Było to odkrycie, które dr Mahe i jego koledzy przewidzieli przez ponad połowę. Tym, co ich naprawdę zaskoczyło, było odkrycie, którego dokonało spojrzenie na dwoje nienarodzonych maluchów PóźnoSamica niosąca swoje młode życie zamiast składać jaja. Łuski płodu wskazują, że miała ona pięć lat, co jest niezwykle długim okresem ciąży, biorąc pod uwagę trzy i półroczną historię kręgowców u rekinów głębinowych.

Chociaż odkrycie dr Mahi jest interesujące, pod pewnymi względami to zła wiadomość. Rzeczywiście, rzadkie, wolno rosnące zwierzę z okresem ciąży trwającym pół dekady ma najwięcej cech wymierania, jakie można sobie wyobrazić. Latimeria Chroniony prawnie, jeśli chodzi o tę ochronę na morzu, i nie jest prywatnym celem rybaków. Ale jest już sklasyfikowany jako zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Byłoby paradoksalne i tragiczne, gdyby przetrwały uderzenie asteroidy 66 milionów lat temu, które przydarzyło się dinozaurom, gdyby celakanty na stałe zniknęły na oczach ludzkości.

Ten artykuł ukazał się w dziale Nauka i technika wydania drukowanego pod nagłówkiem „Moi ciekawi i ciekawi”

READ  Irlandzki żołnierz zabity w ataku na konwój ONZ w Libanie | Aktualności