Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huragan Ida: „Zagrażająca życiu burza” uderza w wybrzeże USA | świat | Aktualności

Oczekuje się, że potężna burza nad dzisiejszą Kubą dotrze do wybrzeży Stanów Zjednoczonych do niedzieli, niosąc potencjał niewypowiedzianych zniszczeń. Eksperci z National Hurricane Centre (NHC) oczekują, że Aida do jutra stanie się wyjątkowo niebezpieczna, osiągając siłę kategorii 4.

„To będzie burza, która zmieni życie tych, którzy nie są przygotowani”, powiedział agencji Associated Press Benjamin Schott, meteorolog z National Weather Service.

Burza już przyniosła na Kubę ulewne deszcze i silne wiatry.

W oświadczeniu NHC stwierdzono, że „zagrażające życiu burze i huragany” będą kontynuowane w ciągu najbliższych kilku godzin na zachodniej Kubie.

Służba meteorologiczna ostrzegła również przed powodziami i lawiną błotną na Jamajce, Kajmanach i Wyspie Młodości.

Kiedy huragan dotrze do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, „oczekuje się, że będzie bardzo silny, gdy dotrze do wybrzeży Luizjany”, z możliwością zalania do 10-15 stóp nad poziomem gruntu.

Narodowe Centrum Węglowodorów ostrzegło również przed „katastrofalnymi uszkodzeniami powodowanymi przez wiatr” wokół centrum burzy i wezwało do „przyspieszenia do zakończenia działań mających na celu ochronę życia i mienia w obszarze ostrzegawczym”.

Na konferencji prasowej w piątek burmistrz Nowego Orleanu LaToya Cantrell wezwał tych, którzy mieszkają poza miejskim systemem przeciwpowodziowym, do ucieczki.

„Teraz nadszedł czas” – powiedział.

Czytaj więcej: Zmiany klimatyczne powodują pożary i powodzie w USA

Biały Dom powiedział, że plany pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych są przygotowywane w ramach przygotowań do następnej burzy, a gubernator Bill Edwards ogłosił stan wyjątkowy.

READ  Hiszpania: Poszukiwania 14 osób, które uciekły z samolotu po awaryjnym lądowaniu, zmuszone przez kobietę do „udawania” porodu | Wiadomości z Wielkiej Brytanii