Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińska gospodarka wychodzi z epidemii, z rekordowym tempem wzrostu 18,3% | Gospodarka chińska

Chińska gospodarka rozwijała się w najszybszym rekordowym tempie w pierwszym kwartale, stanowiąc ostry zwrot od niej Historyczny kryzys Z powodu wybuchu koronawirusa.

Druga co do wielkości gospodarka na świecie odnotowała wzrost o 18,3% w okresie od stycznia do marca, napędzany spektakularną ekspansją w takich sektorach, jak produkcja przemysłowa i handel detaliczny.

Chińska gospodarka była jedyną dużą gospodarką, która kiedykolwiek rosła w 2020 r., Napędzana działalnością przemysłową i lepszym niż oczekiwano eksportem, takim jak wirus. Hit rynki na całym świecie.

Podczas gdy choroba pojawiła się po raz pierwszy w środku Chiny Pod koniec 2019 r. Kraj odzyskał również najszybciej zdrowie po wprowadzeniu przez władze ścisłej kontroli, a konsumenci pozostali w domu.

„Gospodarka narodowa dobrze się rozpoczęła” – powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik Narodowego Biura Statystycznego Liu Aihua.

Chociaż dane o PKB były nieco poniżej oczekiwań niektórych ekonomistów, było to nadal najszybsze tempo od początku rekordów trzydzieści lat temu.

Liu powiedział, że gwałtowny wzrost był częściowo spowodowany „nieporównywalnymi czynnikami, takimi jak niska zeszłoroczna liczba bazowa i wzrost liczby dni roboczych spowodowany pozostaniem pracowników na stanowiskach podczas Księżycowego Nowego Roku”.

Dodał jednak, że kwartalny wzrost „wykazuje stałe ożywienie”.

Silny wzrost odnotowano we wszystkich sektorach. Oficjalne dane pokazały, że krajowa produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 14,1% rok do roku, przynosząc wzrost w pierwszym kwartale do 24,5%. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 33,9% w ciągu trzech miesięcy.

Jednak Liu ostrzegł, że scena międzynarodowa nadal zawiera „wielkie wątpliwości”.

W marcu stopa bezrobocia w miastach spadła nieznacznie do 5,3%, co analitycy uważnie obserwują, gdy boom konsumpcyjny Chin pozostawił w tyle w sektorach przemysłowych.

„Ożywienie pozostaje nierównomierne, a konsumpcja prywatna spada z powodu wysokiego bezrobocia”, powiedział w niedawnym raporcie główny ekonomista HSBC, chiński ekonomista Qu Hongbin.

READ  Sprzedaż włoskich obligacji po rezygnacji Draghiego i podwyższeniu stóp procentowych przez EBC

Dodał, że po usunięciu niskiego punktu odniesienia dla rocznego wzrostu – biorąc pod uwagę powszechność rozprzestrzeniania się wirusa w tym samym okresie – wzrost podstawowego PKB prawdopodobnie spadnie poniżej poziomu 6% sprzed pandemii.