Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EEA: Europa „zawodzi swoje dzieci” w kwestii zanieczyszczenia powietrza

Europa zawodzi swoje dzieci, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, narażając prawie wszystkie dzieci na całym kontynencie na powietrze o wartościach poniżej zdrowych norm i opóźniając usuwanie źródeł zanieczyszczeń, badania został znaleziony.

Według najnowszej oceny zanieczyszczenia powietrza przeprowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska co roku wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje przedwczesną śmierć co najmniej 1200 dzieci w całej Europie, a wiele tysięcy innych cierpi na problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które mogą mieć skutki na całe życie.

Gerardo Sanchez Martinez, ekspert EEA ds. środowiska i zdrowia, powiedział: „Nie można myśleć o dzieciach jak o małych dorosłych, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Otrzymują więcej zanieczyszczeń, które zaczynają się w łonie matki i trwają w przedszkolu i później. Jesteśmy zawieść nasze dzieci, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza”.

Dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczone powietrze, ponieważ zanieczyszczenia mogą mieć trwały wpływ na ich rozwój. Efekty zaczynają się przed urodzeniem, a badania łączą zanieczyszczenie z niską masą urodzeniową i przedwczesnym porodem.

Wykazano, że narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń w dzieciństwie zmniejsza pojemność płuc, wywołuje astmę, prowadzi do wyższych poziomów chorób układu oddechowego i infekcji ucha oraz zwiększa ryzyko alergii, a nawet może wpływać na rozwój mózgu.

Dzieci są narażone na zanieczyszczone powietrze bardziej niż dorośli, ponieważ mają szybszy oddech i ponieważ są bliżej ziemi i częściej przebywają na świeżym powietrzu. Według badania opublikowanego w poniedziałek przez Europejski Obszar Gospodarczy, każdego roku w Europie traci się około 110 000 DALY u osób poniżej 18 roku życia.

Hans Bruynnix, dyrektor wykonawczy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wezwał kraje do zrobienia więcej. „W całej Europie poziomy zanieczyszczenia powietrza pozostają niebezpieczne, a europejska polityka jakości powietrza musi mieć na celu ochronę wszystkich obywateli, zwłaszcza naszych dzieci, które są najbardziej narażone na skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza” – powiedział. „Pilne jest, abyśmy nadal intensyfikowali środki w Unii Europejskiej, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, w celu ochrony naszych dzieci, które nie mogą chronić się same. Najpewniejszym sposobem na zapewnienie im bezpieczeństwa jest uczynienie powietrza, którym wszyscy oddychamy,.”

READ  Raport wywiadu USA rzuca nowe światło na teorię wypadku w laboratorium w Wuhan

Według Europejskiej Agencji Gospodarczej kluczowe znaczenie ma ograniczenie źródeł zanieczyszczenia powietrza, w tym ruchu drogowego, spalania węgla i paliw stałych oraz emisji przemysłowych, ale należy również podjąć działania w celu zmniejszenia określonych zagrożeń dla dzieci. Może to obejmować utworzenie stref czystego powietrza wokół szkół, gdzie ruch jest ograniczony, a wolne silniki zakazane. Władze lokalne i szkoły powinny również rozważyć sadzenie drzew, żywopłotów z bluszczu i ogrodzeń wokół placów zabaw.

Pomocne może być również przejście na boczne drogi do szkoły, a lepsze zaprojektowanie obiektów szkolnych i placówek opieki nad dziećmi, z dobrą wentylacją i filtrami, może zmniejszyć narażenie dzieci na zanieczyszczenia w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Wielka Brytania nie jest uwzględniona w ocenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ rząd Wielkiej Brytanii zrezygnował z członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym po Brexicie, chociaż wiele innych krajów spoza UE – w tym Norwegia, Szwajcaria i Islandia – jest członkami. publikacja EOG, Zatytułowany Stan jakości powietrza w Europie 2023opublikowany w poniedziałek, obejmuje 37 krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie UE oraz kraje takie jak Turcja, Serbia, Kosowo i Czarnogóra, i bada zanieczyszczenia powietrza, w tym cząstki stałe, dwutlenek azotu, ozon i dwutlenek siarki.

Najgorzej wypadły kraje Europy Wschodniej, głównie ze względu na spalanie węgla do ogrzewania domów, oraz Włochy, gdzie zanieczyszczenie przemysłowe w Dolinie Padu zostało uznane za główny problem.

Według EEA w całej Europie 97% populacji w każdym wieku było narażonych na poziomy zanieczyszczenia powietrza wyższe niż te uznane za bezpieczne przez Światową Organizację Zdrowia.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

UE dąży do ograniczenia PM 2,5 (cząstki stałe o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej) do 10 mikrogramów na metr sześcienny do 2030 r., a dwutlenku azotu (NO2) do 20 mikrogramów na metr sześcienny do tego samego dnia, co powinno nastąpić przedwcześnie. zgonów z powodu zanieczyszczenia o 55% do 2030 r. Wytyczne WHO to 5 μg/m3 dla cząstek stałych 2,5 i 10 μg/m3 dla dwutlenku azotu.

W Wielkiej Brytanii minister środowiska Therese Coffey powiedziała na początku tego roku, że rząd nie ograniczy zanieczyszczenia powietrza zgodnie z UE do 2040 r., pomimo opinii ekspertów, że można to było zrobić w tej dekadzie.

Mamy czystsze powietrze – powiedziała. Chcę, żeby było czyściej. Bardzo chciałbym osiągnąć nasz cel 10 mikrogramów do 2030 r., a nie 2040 r. Wiele części kraju już się tym cieszy, ale dowody pokazują, że przy najlepszych chęciach na świecie nie wszędzie możemy to osiągnąć do końca dekady, zwłaszcza w Londynie”.

Ale eksperci ds. zanieczyszczenia powietrza zwrócili uwagę na badania przeprowadzone przez King’s College London i Imperial College London, które wykazały, że rząd Wielkiej Brytanii mógłby osiągnąć trudniejsze cele, co opinia publiczna popiera w sondażach, gdyby podjął bardziej zdecydowane działania wobec źródeł zanieczyszczeń, do których należą samochody z silnikami Diesla i płonące piece.