Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EEA: Europa „zawodzi swoje dzieci” w kwestii zanieczyszczenia powietrza

EEA: Europa „zawodzi swoje dzieci” w kwestii zanieczyszczenia powietrza

Europa zawodzi swoje dzieci, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, narażając prawie wszystkie dzieci na całym kontynencie na powietrze o wartościach poniżej zdrowych norm i opóźniając usuwanie źródeł zanieczyszczeń, badania został znaleziony.

Według najnowszej oceny zanieczyszczenia powietrza przeprowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska co roku wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje przedwczesną śmierć co najmniej 1200 dzieci w całej Europie, a wiele tysięcy innych cierpi na problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które mogą mieć skutki na całe życie.

Gerardo Sanchez Martinez, ekspert EEA ds. środowiska i zdrowia, powiedział: „Nie można myśleć o dzieciach jak o małych dorosłych, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Otrzymują więcej zanieczyszczeń, które zaczynają się w łonie matki i trwają w przedszkolu i później. Jesteśmy zawieść nasze dzieci, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza”.

Dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczone powietrze, ponieważ zanieczyszczenia mogą mieć trwały wpływ na ich rozwój. Efekty zaczynają się przed urodzeniem, a badania łączą zanieczyszczenie z niską masą urodzeniową i przedwczesnym porodem.

Wykazano, że narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń w dzieciństwie zmniejsza pojemność płuc, wywołuje astmę, prowadzi do wyższych poziomów chorób układu oddechowego i infekcji ucha oraz zwiększa ryzyko alergii, a nawet może wpływać na rozwój mózgu.

Dzieci są narażone na zanieczyszczone powietrze bardziej niż dorośli, ponieważ mają szybszy oddech i ponieważ są bliżej ziemi i częściej przebywają na świeżym powietrzu. Według badania opublikowanego w poniedziałek przez Europejski Obszar Gospodarczy, każdego roku w Europie traci się około 110 000 DALY u osób poniżej 18 roku życia.

Hans Bruynnix, dyrektor wykonawczy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wezwał kraje do zrobienia więcej. „W całej Europie poziomy zanieczyszczenia powietrza pozostają niebezpieczne, a europejska polityka jakości powietrza musi mieć na celu ochronę wszystkich obywateli, zwłaszcza naszych dzieci, które są najbardziej narażone na skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza” – powiedział. „Pilne jest, abyśmy nadal intensyfikowali środki w Unii Europejskiej, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, w celu ochrony naszych dzieci, które nie mogą chronić się same. Najpewniejszym sposobem na zapewnienie im bezpieczeństwa jest uczynienie powietrza, którym wszyscy oddychamy,.”

READ  Lockport Capsized: Jedna osoba umiera po wywróceniu się łodzi Lockport Cave wzdłuż kanału Erie w Nowym Jorku

Według Europejskiej Agencji Gospodarczej kluczowe znaczenie ma ograniczenie źródeł zanieczyszczenia powietrza, w tym ruchu drogowego, spalania węgla i paliw stałych oraz emisji przemysłowych, ale należy również podjąć działania w celu zmniejszenia określonych zagrożeń dla dzieci. Może to obejmować utworzenie stref czystego powietrza wokół szkół, gdzie ruch jest ograniczony, a wolne silniki zakazane. Władze lokalne i szkoły powinny również rozważyć sadzenie drzew, żywopłotów z bluszczu i ogrodzeń wokół placów zabaw.

Pomocne może być również przejście na boczne drogi do szkoły, a lepsze zaprojektowanie obiektów szkolnych i placówek opieki nad dziećmi, z dobrą wentylacją i filtrami, może zmniejszyć narażenie dzieci na zanieczyszczenia w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Wielka Brytania nie jest uwzględniona w ocenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ rząd Wielkiej Brytanii zrezygnował z członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym po Brexicie, chociaż wiele innych krajów spoza UE – w tym Norwegia, Szwajcaria i Islandia – jest członkami. publikacja EOG, Zatytułowany Stan jakości powietrza w Europie 2023opublikowany w poniedziałek, obejmuje 37 krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie UE oraz kraje takie jak Turcja, Serbia, Kosowo i Czarnogóra, i bada zanieczyszczenia powietrza, w tym cząstki stałe, dwutlenek azotu, ozon i dwutlenek siarki.

Najgorzej wypadły kraje Europy Wschodniej, głównie ze względu na spalanie węgla do ogrzewania domów, oraz Włochy, gdzie zanieczyszczenie przemysłowe w Dolinie Padu zostało uznane za główny problem.

Według EEA w całej Europie 97% populacji w każdym wieku było narażonych na poziomy zanieczyszczenia powietrza wyższe niż te uznane za bezpieczne przez Światową Organizację Zdrowia.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

UE dąży do ograniczenia PM 2,5 (cząstki stałe o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej) do 10 mikrogramów na metr sześcienny do 2030 r., a dwutlenku azotu (NO2) do 20 mikrogramów na metr sześcienny do tego samego dnia, co powinno nastąpić przedwcześnie. zgonów z powodu zanieczyszczenia o 55% do 2030 r. Wytyczne WHO to 5 μg/m3 dla cząstek stałych 2,5 i 10 μg/m3 dla dwutlenku azotu.

W Wielkiej Brytanii minister środowiska Therese Coffey powiedziała na początku tego roku, że rząd nie ograniczy zanieczyszczenia powietrza zgodnie z UE do 2040 r., pomimo opinii ekspertów, że można to było zrobić w tej dekadzie.

Mamy czystsze powietrze – powiedziała. Chcę, żeby było czyściej. Bardzo chciałbym osiągnąć nasz cel 10 mikrogramów do 2030 r., a nie 2040 r. Wiele części kraju już się tym cieszy, ale dowody pokazują, że przy najlepszych chęciach na świecie nie wszędzie możemy to osiągnąć do końca dekady, zwłaszcza w Londynie”.

Ale eksperci ds. zanieczyszczenia powietrza zwrócili uwagę na badania przeprowadzone przez King’s College London i Imperial College London, które wykazały, że rząd Wielkiej Brytanii mógłby osiągnąć trudniejsze cele, co opinia publiczna popiera w sondażach, gdyby podjął bardziej zdecydowane działania wobec źródeł zanieczyszczeń, do których należą samochody z silnikami Diesla i płonące piece.